Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Zprávy a informace z realizace projektu Výstavou ke spolupráci a poznání a akcí, které se uskutečnily v rámci projektu.
Všechno začíná a končí. Stejně tak náš projekt Výstavou ke spolupráci a poznání. Samotný projekt končí, ale jeho aktivity budou pokračovat i nadále.
Uplynulých 12 měsíců jsme se věnovali splnění všech předepsaných indikátorů, ale hlavně tomu, abychom naplnili duch projektu a celého operačního programu přeshraniční spolupráce, tedy rozvoji vzájemné spolupráce mezi institucemi i jednotlivci na straně české i slovenské.
V pondělí 13. června 2011 jsme společně se slovenskými kolegy uspořádali cestu v rámci projektu Výstavou ke spolupráci a poznání s célem realizovat další ze série přednášek, tentokrát v Dolnom Kubíně.
Cesta to byla daleká, ale námahu a útrapy cesty vyvážil zájem a pozornost místních žáků také četné dotazy. Opět se ukázalo, že rozvoj česko-slovenské spolupráce má nejen smysl, ale je prospěšný oběma zemí i lidem. Navíc je to jistý příslib do budoucna.
Koncem května jsme se vydali do příhraniční oblasti vedoucí ke slovenským hranicím s cílem navštívit další dvě školy s programyv rámci projektu Výstavou ke spolupráci a poznání.
Na první dvě vyučovací hodiny jsme připravili pozorování naší nejbližší hvězdy - Slunce, spojené s besedou u dalekohledů na základní škole v Karolince a později v Hovězí.
Po úspěšné realizaci výstav nastal ten správný čas k realizaci druhého kola v podobě doplňkových vzdělávacích přednášek a především pozorování Slunce, na které se všichni děti těšily.
Jako první jsme v dnešním dni navštívili základní školu v Loučce, následně školu v Kelči. Pro pozorování jsme využili chromosférický dalekohled pro pozorování sluneční chromosféry pořízený v rámci tohoto projektu a také klasický fotosférický dalekohled pro pohled na sluneční skvrny.
Jednou z hlavních částí projektu Výstavou ke spolupráci a poznání je návrh, příprava a realizace výstavních projektů na čtyři témata, které jsem si společně s partnerem na základě našich zkušeností zvolili. Kromě přípravy samotných výstav připravujeme také vzdělávací programy pro základní a střední školy.
Právě v těchto dnech vrcholí přípravy výstav a jejich předání do výroby. Ač to možná nevypadá, tak příprava těchto výstavních projektů není snadná a vyžaduje mnoho úsilí. Naše hvězdárna připravuje dvě témata a naši partneři a přátelé z Kysúc také dvě.
V rámci společného projektu 'Výstavou ke spolupráci a poznání', který připravily Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. (ČR) a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste (SK), se v pátek 28. ledna 2011 uskutečnil odborný seminář s názvem 'Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii'.
Ve čtvrtek 30. září se na hvězdárně ve Valašském Meziříčí uskutečnilo koordinačních setkání k projektu nazvaném Výstavou ke spolupráci a poznání.