Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Zprávy a informace z realizace projektu Výstavou ke spolupráci a poznání a akcí, které se uskutečnily v rámci projektu.
Všechno začíná a končí. Stejně tak náš projekt Výstavou ke spolupráci a poznání. Projekt sice končí, ale jeho aktivity budou pokračovat i nadále.
Uplynulých 12 měsíců jsme se věnovali plnění všech předepsaných indikátorů, ale hlavně tomu, abychom naplnili duch projektu a celého operačního programu přeshraniční spolupráce, tedy rozvoji vzájemné spolupráce mezi institucemi i jednotlivci na stranách české i slovenské.
V pondělí 13. června 2011 jsme společně se slovenskými kolegy uspořádali cestu v rámci projektu Výstavou ke spolupráci a poznání s cílem realizovat další ze série přednášek, tentokrát v Dolnom Kubíně.
Cesta byla daleká, ale námahu a útrapy vyvážily zájem a pozornost místních žáků a jejich četné dotazy. Opět se ukázalo, že rozvoj česko-slovenské spolupráce má nejen smysl, ale je prospěšný oběma zemím i lidem. Navíc je to jistý příslib do budoucna.
Koncem května jsme se vydali do příhraniční oblasti se Slovenskem s cílem navštívit další dvě školy s programy v rámci projektu Výstavou ke spolupráci a poznání.
Na první dvě vyučovací hodiny jsme připravili pozorování naší nejbližší hvězdy – Slunce – spojené s besedou u dalekohledů v Základní škole v Karolince a později v Hovězí.
Po úspěšné realizaci výstav nastal ten správný čas k realizaci druhého kola v podobě doplňkových vzdělávacích přednášek a především pozorování Slunce, na které se všichni děti těšily.
Jako první jsme v dnešním dni navštívili základní školu v Loučce, následně školu v Kelči. Pro pozorování jsme využili chromosférický dalekohled pro pozorování sluneční chromosféry pořízený v rámci tohoto projektu a také klasický fotosférický dalekohled pro pohled na sluneční skvrny.
Jednou z hlavních částí projektu Výstavou ke spolupráci a poznání je návrh, příprava a realizace výstavních projektů na čtyři témata, které jsem si společně s partnerem na základě našich zkušeností zvolili. Kromě přípravy samotných výstav připravujeme také vzdělávací programy pro základní a střední školy.
Právě v těchto dnech vrcholí přípravy výstav a jejich předání do výroby. Ač to možná nevypadá, tak příprava těchto výstavních projektů není snadná a vyžaduje mnoho úsilí. Naše hvězdárna připravuje dvě témata a naši partneři a přátelé z Kysúc také dvě.
V rámci společného projektu 'Výstavou ke spolupráci a poznání', který připravily Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. (ČR) a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste (SK), se v pátek 28. ledna 2011 uskutečnil odborný seminář s názvem 'Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii'.
Ve čtvrtek 30. září se ve Hvězdárně Valašské Meziříčí uskutečnilo koordinační setkání k projektu s názvem Výstavou ke spolupráci a poznání.