Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o. zahájila svoji službu veřejnosti před více než 50 roky – na podzim roku 1955. Za toto období uspořádala více než 36 000 akcí pro 975 000 návštěvníků. Patří mezi hvězdárny s bohatou činností – řadí se hned za velké hvězdárny a planetária, jako je Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice a Hradec Králové. Máme připraveny programy jak pro individuální návštěvníky, tak i pro rodiny či organizované skupiny. Programy jsou přizpůsobeny věku návštěvníků: od mateřských školek až po seniory.
Kromě programu si mohou návštěvníci prohlédnout ve vstupní hale umístěný model telekomunikační družice Iridium a zajímavou názornou pomůcku „pohled do nekonečna“. Průběžně obnovovaná obrazová výzdoba je kromě prostorné vstupní haly umístěna také v přednáškovém sále a v centrální kopuli hvězdárny, kde se konají večerní programy u dalekohledu. Po obvodu kopule je navíc vyobrazeno 13 zvířetníkových souhvězdí, v nichž jsou průběžně rozmísťovány fotografie Slunce a planet na magnetických fóliích v polohách, představujících skutečné polohy těles na obloze pro daný okamžik.
Před vchodem do hlavní budovy hvězdárny byl umístěn panel, představující tzv. analemu. Jedná se o diagram, znázorňující různé výšky Slunce nad obzorem během roku a popisující fakt, že ne vždy je Slunce nejvýše nad obzorem přesně v poledne.
V areálu hvězdárny (na zahradě) byl pro demonstrační a výukové účely instalován model místního poledníku. Jeho účelem je vysvětlení souřadnicových systémů na Zemi a na obloze. Současně je na modelu znázorněna poloha význačných směrů na obloze – rotační osy, směru k nebeskému rovníku a nadhlavníku. Umožňuje demonstraci denního pohybu těles po nebeské sféře (zdánlivý pohyb způsobený rotací Země) a změny výšky Slunce nad obzorem v průběhu roku.
K příležitostným výstavám je využíván i zrekonstruovaný historický objekt dřevěné Ballnerovy hvězdárny z roku 1929.