Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Projekt navazuje na úspěšné cykly besed z roku 2016 a 2017, a je zaměřen na podporu rozvoje a další profesní orientaci zejména mladých lidí Zlínského kraje formou motivačních přednášek a diskusí s předními odborníky, výbornými lektory a osobnostmi z oblasti moderní vědy, techniky a společnosti. Věříme, že napomáhá mladým lidem v orientaci v moderním složitém světě prostřednictvím multidisciplinárního přístupu a představuje jim možnosti dalšího profesního či zájmového rozvoje.
Dnešní svět je přehlcen informacemi bez potřebné hloubky a vzájemných souvislostí. To významně stěžuje orientaci zejména mladých lidí v době úvah o jejich profesní kariéře, kterým směrem směřovat své studijní úsilí, jaké oblasti se věnovat, jak může být ten či onen obor lidské činnosti prospěšný a jakou má perspektivu.
Mladí lidé z našeho kraje dostanou příležitost seznámit se s moderními oblastmi vědy, techniky i poznávání a vývoje společnosti, díky multidisciplinárnímu přístupu lépe pochopit provázanost dnešního světa, mohou klást své dotazy a lépe se zorientovat v tom, co by mohlo být pro rozvoj naší společnosti i jejich osobního a profesního života perspektivní a užitečné.
Program:
Datum konání: 27. 4. 2018 od 18:00
Místo konání: Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Podrobnější informace o akci najdete v kalendáři akcí.
Datum konání: 17. 5. 2018 od 18:00
Místo konání: Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Podrobnější informace o akci najdete v kalendáři akcí.
Datum konání: 24. 5. 2018 od 18:00
Místo konání: Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Podrobnější informace o akci najdete v kalendáři akcí.
Jednotné vstupné na přednášky tohoto cyklu: 40 Kč
Projekt SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou v rámci Grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2017.
Tento projekt byl finančně podpořen Nadací SYNOT zřizovanou senátorem Ivo Valentou. DĚKUJEME!
autor: Libor Lenža