V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Projekt navazuje na úspěšné cykly besed z roku 2016 a 2017, a je zaměřen na podporu rozvoje a další profesní orientaci zejména mladých lidí Zlínského kraje formou motivačních přednášek a diskusí s předními odborníky, výbornými lektory a osobnostmi z oblasti moderní vědy, techniky a společnosti. Věříme, že napomáhá mladým lidem v orientaci v moderním složitém světě prostřednictvím multidisciplinárního přístupu a představuje jim možnosti dalšího profesního či zájmového rozvoje.
Dnešní svět je přehlcen informacemi bez potřebné hloubky a vzájemných souvislostí. To významně stěžuje orientaci zejména mladých lidí v době úvah o jejich profesní kariéře, kterým směrem směřovat své studijní úsilí, jaké oblasti se věnovat, jak může být ten či onen obor lidské činnosti prospěšný a jakou má perspektivu.
Mladí lidé z našeho kraje dostanou příležitost seznámit se s moderními oblastmi vědy, techniky i poznávání a vývoje společnosti, díky multidisciplinárnímu přístupu lépe pochopit provázanost dnešního světa, mohou klást své dotazy a lépe se zorientovat v tom, co by mohlo být pro rozvoj naší společnosti i jejich osobního a profesního života perspektivní a užitečné.
Program:
Datum konání: 27. 4. 2018 od 18:00
Místo konání: Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Podrobnější informace o akci najdete v kalendáři akcí.
Datum konání: 17. 5. 2018 od 18:00
Místo konání: Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Podrobnější informace o akci najdete v kalendáři akcí.
Datum konání: 24. 5. 2018 od 18:00
Místo konání: Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Podrobnější informace o akci najdete v kalendáři akcí.
Jednotné vstupné na přednášky tohoto cyklu: 40 Kč
Projekt SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou v rámci Grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2017.
![]() |
Tento projekt byl finančně podpořen Nadací SYNOT zřizovanou senátorem Ivo Valentou. DĚKUJEME!
autor: Libor Lenža