Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Přeshraniční projekt Toulky po naftařském příhraničí vznikl ve spolupráci hodonínského Muzea naftového dobývání a geologie, města Gbely a Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Hlavním cílem projektu je propagace unikátních a zcela regionálně specifických památek spojených s více než stoletou historií dobývání a zpracování ropy v příhraničním regionu Hodonín-Gbely.
Snahou je provést návštěvníky známými i doposud zcela opomíjenými místy a seznámit je s jedinečnou geologickou a průmyslovou identitou regionu.
V rámci projektu bude vytvořen systém naučných stezek mapujících celkem desítky geologických, technických či naftařských lokalit v regionu. V Muzeu naftového dobývání a geologie v Hodoníně a ve městě Gbely vzniknou turistická kontaktní centra, kde bude možné získat informace o jednotlivých lokalitách, mapu a další návazné turistické služby. Kontaktní centra budou také sloužit jako didaktická centra pro výuku geologie a společné příhraniční průmyslové historie (pro školní skupiny, odbornou i laickou veřejnost). Hodonínské Muzeum naftového dobývání a geologie bude rozšířeno o vnější geologickou expozici, mapující základní typy hornin, které se nacházejí v podloží hraničního regionu (včetně paleontologických záznamů), ve městě Gbely budou revitalizovány existující technické památky (např. těžební věž, dominanta při vjezdu do města), na Hvězdárně Valašské Meziříčí vznikne expozice věnovaná výskytu a těžbě ropy v příhraniční oblasti, která doplní již existující unikátní venkovní geologickou expozici. Dále bude aktualizován a doplněn server pro cestovatele astrocesty.eu.
Díky již započaté spolupráci nejen s partnery projektu, ale i samosprávami a dalšími aktéry v regionu, dojde k vytvoření propojeného, spolupracujícího příhraničí, které nejenže získá nový turistický a edukativní cíl, ale současně budou propojeny doposud samostatně realizované projekty na obou stranách hranice. Projekt tak přispěje ke zvýšení atraktivity regionu a nabídky pro turisty, kteří stále častěji vyhledávají technické památky, současně bude přínosem i pro místní obyvatele a školní exkurze.
Projekt byl podpořen Evropskou unií z programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika. Projekt je plánovaný na dva roky (2018-2019) s celkovým rozpočtem 286 019 EUR.
Další informace najdete také na webových stránkách astrocesty.eu.
Mesto Gbely - hlavní přeshraniční partner
Muzeum naftového dobývání a geologie Hodonín - hlavní partner
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. - partner projektu
autor: Libor Lenža