Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » SchoolSAT

SchoolSAT

Základní informace o projektu

Název projektu: SCHOOLSAT - TOGETHER TO SUPPORT EDUCATION IN THE FIELD OF SATELLITE TECHNOLOGY
Zkrácený název: SchoolSAT
Žadatel projektu: Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity                
Ilkovičova 2961/3
812 19 Bratislava-Karlova Ves
Slovenská republika
Partner projektu: Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Vsetínská 78
757 01  Valašské Meziříčí
Termín realizace: 25. ledna - 31. prosince 2021
Kontaktní e-mail: libor.lenza@astrovm.cz

 

SchoolSAT - Together to support education in the field of satellite technology

Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity (SOSA) zahájila realizaci nového mezinárodního projektu SchoolSAT - Together to support education in the field of satellite technology, jehož partnery jsou Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Maďarská astronautická společnost (MANT).

Projekt se věnuje vývoji a využití vzdělávací platformy napodobující nanosatelit CubeSat. Cílem je vyvinout fungující hardwarovou platformu se určeným počtem možných aktivit a experimentů. Návrh platforma v základní podobě je velmi přátelská k začátečníkům. To znamená, že i studenti základních škol jsou prací s touto platformou schopni získat praktické dovednosti s elektronikou, pájením, plánováním, přípravou pozorování i jejich analýzou.

Platforma poskytuje prostředky pro další vývoj experimentů zkušenějšími uživateli, kteří již vyřešili například zásobování energií, základní zpracování palubních dat apod. Díky tomu je tato výuková platforma zajímavá a přítažlivá pro větší věkovou a vzdělanostní skupinu, od základních škol až  po univerzity.

Cílem projektu je vzdělávat studenty z nejrůznějších věkových skupin a prostředí v oblasti využívání a vývoje malých satelitů. Je nutno si uvědomit, do jaké míry je vesmírná a zejména satelitní technologie součástí našeho každodenního života (např. GPS, předpověď počasí).

V tomto projektu se používá zjednodušený model satelitu CubeSat (krychle o rozměrech 10x10x10 cm), aby si studenti uvědomili základní součásti, ze kterých jsou satelity vyrobeny, jak satelity komunikují z vesmíru a co je pro satelitní provoz potřeba. Stavebnice bude obsahovat palubní počítač, zdroj napájení, segment pro připojení čidel, kostru družice a spojovací materiál. Dodáno bude také softwarové vybavení a manuál ke stavbě. Vše bude připraveno tak, aby si žáci a studenti mohli sami postavit vlastní funkční "družici" SchoolSAT, testovat ji a provádět s ní různé experimenty.

 

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz