Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Název projektu: | SCHOOLSAT - TOGETHER TO SUPPORT EDUCATION IN THE FIELD OF SATELLITE TECHNOLOGY |
Zkrácený název: | SchoolSAT |
Žadatel projektu: | Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity Ilkovičova 2961/3 812 19 Bratislava-Karlova Ves Slovenská republika |
Partner projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Termín realizace: | 25. ledna - 31. prosince 2021 |
Kontaktní e-mail: | libor.lenza@astrovm.cz |
Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity (SOSA) zahájila realizaci nového mezinárodního projektu SchoolSAT - Together to support education in the field of satellite technology, jehož partnery jsou Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Maďarská astronautická společnost (MANT).
Projekt se věnuje vývoji a využití vzdělávací platformy napodobující nanosatelit CubeSat. Cílem je vyvinout fungující hardwarovou platformu se určeným počtem možných aktivit a experimentů. Návrh platforma v základní podobě je velmi přátelská k začátečníkům. To znamená, že i studenti základních škol jsou prací s touto platformou schopni získat praktické dovednosti s elektronikou, pájením, plánováním, přípravou pozorování i jejich analýzou.
Platforma poskytuje prostředky pro další vývoj experimentů zkušenějšími uživateli, kteří již vyřešili například zásobování energií, základní zpracování palubních dat apod. Díky tomu je tato výuková platforma zajímavá a přítažlivá pro větší věkovou a vzdělanostní skupinu, od základních škol až po univerzity.
Cílem projektu je vzdělávat studenty z nejrůznějších věkových skupin a prostředí v oblasti využívání a vývoje malých satelitů. Je nutno si uvědomit, do jaké míry je vesmírná a zejména satelitní technologie součástí našeho každodenního života (např. GPS, předpověď počasí).
V tomto projektu se používá zjednodušený model satelitu CubeSat (krychle o rozměrech 10x10x10 cm), aby si studenti uvědomili základní součásti, ze kterých jsou satelity vyrobeny, jak satelity komunikují z vesmíru a co je pro satelitní provoz potřeba. Stavebnice bude obsahovat palubní počítač, zdroj napájení, segment pro připojení čidel, kostru družice a spojovací materiál. Dodáno bude také softwarové vybavení a manuál ke stavbě. Vše bude připraveno tak, aby si žáci a studenti mohli sami postavit vlastní funkční "družici" SchoolSAT, testovat ji a provádět s ní různé experimenty.
autor: Libor Lenža