Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Rozvoj přeshraniční observační sítě

Rozvoj přeshraniční observační sítě

Základní informace o projektu

Název projektu: ROZVOJ PŘESHRANIČNÍ OBSERVAČNÍ SÍTĚ
Zkrácený název: RPOS
Kód výzvy: 5/FMP/11b
Reg. číslo projektu: CZ/FMP/11b/05/058
Žadatel projektu: Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Vsetínská 78
757 01  Valašské Meziříčí
Partner projektu: Krajská hvezdáreň v Žiline
Horný Val 20, 012 42 Žilina
Žilinský kraj, Slovenská republika
Termín realizace: leden 2021 – prosinec 2021
Kontaktní e-mail: libor.lenza@astrovm.cz

Stručné představení malého projektu

Projekt prohlubuje přeshraniční spolupráci v oblasti společných observačních sítí na pozorování meteorů nad příhraničními horami s relativně dobrými pozorovacími podmínkami. Řeší zásadní modernizaci technického vybavení observační sítě, velkým přínosem jsou generačně nové systémy schopné registrovat také spektra jasných meteorů. Spektra jsou jedinou informací o chemickém složení původní meziplanetární hmoty zaniklé v atmosféře.

 

Projekt je postaven na těsné přeshraniční spolupráci, jejím prohlubování, sjednocování metodiky a observačního vybavení, společné správě systémů, zpracování a analýze observačních dat. Modernizovanou observační síť a její výsledky používají nejen projektoví partneři, ale i další instituce pro vzdělávací, popularizační a osvětové účely a odborné aktivity zájemců z obou stran hranice. Pořízená data budou pro svou vědeckou práci využívat také partnerská výzkumná a univerzitní pracoviště. Realizace projektu přispěje k zásadní modernizaci, zlepšení schopností a technologických možností systému i k významné podpoře přeshraniční spolupráce v observační a odborné činnosti zájemců z řad obyvatel (zejména mládeže) příhraničního regionu.

PROJEKTOVÉ AKTIVITY

Pořízení vybavení a vytvoření společné sítě

Prvním krokem k vytvoření společné observační sítě je řádná administrace nákupu a pořízení technického vybavení nezbytného pro realizaci projektových aktivit včetně potřebných softwarových licencí pro používání dalších dvou observačních systémů pro detekci meteorů pro kamery HD rozlišení a vyšší.

Mimo jiné pořídíme 3 ks výkonných registračních zařízení na bázi PC pro spektrografy pro pozorování meteorů, 3 ks observačních kamer s detektory typu CMOS, 3 ks výkonných objektivů pro kamery, 3 sady příslušenství k observačním kamerám (ocelové držáky, příruby, montážní prvky a drobný instalační materiál, kryty kamer, napájecí zdroje aj.) a 2 licence na využití softwaru UFOCapture. Aktivita zajistí pro realizaci projektu novou techniku a její efektivní využití.

Pokračující a klíčovou aktivitou projektu je modernizace, dobudování, restrukturalizace a rozšíření observační sítě pro registraci spekter meteorů a dráhových elementů na obou stranách hranice. Hlavní náplní je společné testování, vyladění a instalace nově pořízených zařízení a komponentů. Stanice by měly být montovány v oblasti Kysuckého Nového Mesta, Partizánskeho a Brna. Umístění souvisí s výběrem vhodné geometrie pro trigonometrická měření a optimální pokrytí celé oblohy.

 

Setkání pracovního týmu

Důležitou koordinační aktivitu představují setkání pracovního týmu. V období realizace se uskuteční 4 setkání projektového týmu – za přetrvávajících hygienických omezení budou probíhat on-line, při jejich rozvolnění jsou v plánu schůzky na obou stranách hranice. Klíčová pro stanovení hlavních parametrů observačních systémů a celkovou koordinaci aktivit projektu jsou úvodní 2 setkání. Hlavní náplní schůzek pracovního týmu budou koordinace aktivit, plán a kontrola realizace projektu, řešení technických i personálních otázek a obecně dalšího rozvoje této významné přeshraniční iniciativy a spolupráce. Jednotlivá setkání přispějí ke specifikaci technických parametrů, řešení umístění stanic a vztahů s dalšími partnery, plnění časového harmonogramu a celkově k bezproblémovému průběhu projektu.

Společná konference/seminář

Symbolickou tečkou za projektem bude společný seminář pro zájemce a spolupracovníky observační sítě z obou stran hranice, ale i pro ostatní zájemce z hvězdáren, studenty středních a vysokých škol a zástupce  dalších institucí. Zaměří se zejména na představení dílčích výsledků projektu, technické řešení včetně metodických a technických doporučení, prezentaci sjednocených metodik a odborných výsledků i na problémy související se zpracováním nových poznatků v dané oblasti. Za vhodných podmínek budou součástí akce praktická pozorování. Seminář se uskuteční na vhodném místě v českém příhraničním regionu.

 

Tabule publicity projektu

Tabule publicity ke stažení (pdf; 2,7 MB)

 

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies