Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Rozvoj přeshraniční observační sítě

Rozvoj přeshraniční observační sítě

Základní informace o projektu

Název projektu: ROZVOJ PŘESHRANIČNÍ OBSERVAČNÍ SÍTĚ
Zkrácený název: RPOS
Kód výzvy: 5/FMP/11b
Reg. číslo projektu: CZ/FMP/11b/05/058
Žadatel projektu: Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Vsetínská 78
757 01  Valašské Meziříčí
Partner projektu: Krajská hvezdáreň v Žiline
Horný Val 20, 012 42 Žilina
Žilinský kraj, Slovenská republika
Termín realizace: leden 2021 – prosinec 2021
Kontaktní e-mail: libor.lenza@astrovm.cz

Stručné představení malého projektu

Projekt prohlubuje přeshraniční spolupráci v oblasti společných observačních sítí na pozorování meteorů nad příhraničními horami s relativně dobrými pozorovacími podmínkami. Řeší zásadní modernizaci technického vybavení observační sítě, velkým přínosem jsou generačně nové systémy schopné registrovat také spektra jasných meteorů. Spektra jsou jedinou informací o chemickém složení původní meziplanetární hmoty zaniklé v atmosféře.

 

Projekt je postaven na těsné přeshraniční spolupráci, jejím prohlubování, sjednocování metodiky a observačního vybavení, společné správě systémů, zpracování a analýze observačních dat. Modernizovanou observační síť a její výsledky používají nejen projektoví partneři, ale i další instituce pro vzdělávací, popularizační a osvětové účely a odborné aktivity zájemců z obou stran hranice. Pořízená data budou pro svou vědeckou práci využívat také partnerská výzkumná a univerzitní pracoviště. Realizace projektu přispěje k zásadní modernizaci, zlepšení schopností a technologických možností systému i k významné podpoře přeshraniční spolupráce v observační a odborné činnosti zájemců z řad obyvatel (zejména mládeže) příhraničního regionu.

PROJEKTOVÉ AKTIVITY

Pořízení vybavení a vytvoření společné sítě

Prvním krokem k vytvoření společné observační sítě je řádná administrace nákupu a pořízení technického vybavení nezbytného pro realizaci projektových aktivit včetně potřebných softwarových licencí pro používání dalších dvou observačních systémů pro detekci meteorů pro kamery HD rozlišení a vyšší.

Mimo jiné pořídíme 3 ks výkonných registračních zařízení na bázi PC pro spektrografy pro pozorování meteorů, 3 ks observačních kamer s detektory typu CMOS, 3 ks výkonných objektivů pro kamery, 3 sady příslušenství k observačním kamerám (ocelové držáky, příruby, montážní prvky a drobný instalační materiál, kryty kamer, napájecí zdroje aj.) a 2 licence na využití softwaru UFOCapture. Aktivita zajistí pro realizaci projektu novou techniku a její efektivní využití.

Pokračující a klíčovou aktivitou projektu je modernizace, dobudování, restrukturalizace a rozšíření observační sítě pro registraci spekter meteorů a dráhových elementů na obou stranách hranice. Hlavní náplní je společné testování, vyladění a instalace nově pořízených zařízení a komponentů. Stanice by měly být montovány v oblasti Kysuckého Nového Mesta, Partizánskeho a Brna. Umístění souvisí s výběrem vhodné geometrie pro trigonometrická měření a optimální pokrytí celé oblohy.

 

Setkání pracovního týmu

Důležitou koordinační aktivitu představují setkání pracovního týmu. V období realizace se uskuteční 4 setkání projektového týmu – za přetrvávajících hygienických omezení budou probíhat on-line, při jejich rozvolnění jsou v plánu schůzky na obou stranách hranice. Klíčová pro stanovení hlavních parametrů observačních systémů a celkovou koordinaci aktivit projektu jsou úvodní 2 setkání. Hlavní náplní schůzek pracovního týmu budou koordinace aktivit, plán a kontrola realizace projektu, řešení technických i personálních otázek a obecně dalšího rozvoje této významné přeshraniční iniciativy a spolupráce. Jednotlivá setkání přispějí ke specifikaci technických parametrů, řešení umístění stanic a vztahů s dalšími partnery, plnění časového harmonogramu a celkově k bezproblémovému průběhu projektu.

Společná konference/seminář

Symbolickou tečkou za projektem bude společný seminář pro zájemce a spolupracovníky observační sítě z obou stran hranice, ale i pro ostatní zájemce z hvězdáren, studenty středních a vysokých škol a zástupce  dalších institucí. Zaměří se zejména na představení dílčích výsledků projektu, technické řešení včetně metodických a technických doporučení, prezentaci sjednocených metodik a odborných výsledků i na problémy související se zpracováním nových poznatků v dané oblasti. Za vhodných podmínek budou součástí akce praktická pozorování. Seminář se uskuteční na vhodném místě v českém příhraničním regionu.

 

Tabule publicity projektu

Tabule publicity ke stažení (pdf; 2,7 MB)

 

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz