Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Hvězdy z Velkého Magellanova mračna odhalují nové informace o tom, jak vesmír získal své prvky. První generace hvězd proměnila vesmír. Uvnitř jejich jader se sloučil jednoduchý vodík a helium do dalších prvků. Když tyto hvězdy zemřely, explodovaly a rozesely tyto nové prvky do vesmíru. Železo kolující ve vašich žilách, vápník ve vašich zubech a kostech a sodík pohánějící vaše myšlenky, to vše se zrodilo v srdci dávno mrtvých hvězd.
Pozorování pomocí ultraširokoúhlé kamery s primárním ohniskem dalekohledu Subaru odhalila, že dále v Kuiperově pásu může existovat populace malých těles, která čekají na své objevení. Výsledky, které jsou důležité pro pochopení formování Sluneční soustavy, byly získány díky mezinárodní spolupráci mezi teleskopem Subaru a sondou New Horizons putující vnější oblastí Sluneční soustavy.
Výzkumníci vyvinuli nový model pro formování planet, který ukazuje, jak mohou poruchy v protoplanetárních discích rychle vytvořit plynné obry. Tento proces je efektivnější, než se dříve myslelo a odpovídá nedávným pozorováním vzdálených plynných obrů v jiných planetárních soustavách.
Hvězda J0524-0336 obsahuje 100 000krát více lithia než Slunce v jeho současném věku. Toto množství zpochybňuje převládající modely vývoje hvězd. Astronomové objevili novou hvězdu, která je 30krát větší než Slunce a mohla by si vynutit zásadní přehodnocení teorií vývoje hvězd. Stálice označená jako J0524-0336, která se nachází asi 30 000 světelných let od Země, má šokující vysokou koncentraci prvku lithia ve srovnání se Sluncem nebo s jinými hvězdami podobně pokročilého věku.
Po celá léta si astronomové mysleli, že osudem Mléčné dráhy je srazit se se svým blízkým sousedem, galaxií M31 v souhvězdí Andromedy za několik miliard let. Nová simulace však zjistila 50% šanci, že k této blížící se události nemusí stoprocentně dojít, alespoň během dalších 10 miliard let.
Nadcházející mise NASA na Mars – ESCAPADE – má za cíl prozkoumat účinky slunečního větru na atmosféru Marsu pomocí dvou kosmických sond. Start, plánovaný na 13. října 2024, využije raketu New Glenn společnosti Blue Origin, která bude startovat ze Space Launch Complex 36 na Cape Canaveral Space Force Station na Floridě.
Hvězda Betelgeuze je mezi amatérskými astronomy oblíbená již mnoho let. Její nedávné nečekané ztemnění přitahuje k této červené proměnné hvězdě v Orionu ještě větší pozornost. Má několik cyklů proměnnosti. Jeden z nich nastává v periodě 2 170 dní, což je pětkrát více, než je její běžná pulzační perioda.
Páté meziagenturní cvičení Planetary Defense Interagency Tabletop Exercise, organizované NASA ve spolupráci s FEMA a dalšími americkými agenturami, se zaměřilo na hodnocení národní připravenosti proti potenciálním dopadům asteroidů nebo komet. Cvičení prozkoumalo hypotetické scénáře zahrnující různé stupně ohrožení a umožnilo posouzení současných technologií a strategií, včetně těch odvozených z mise DART, zaměřených na odvrácení potenciálních vesmírných hrozeb.
Astronomové používající interferometr Center for High Angular Resolution Astronomy (CHARA) Array, pracující v oboru viditelného a infračerveného světla, pozorovali Polárku, členku trojhvězdného systému a nejbližší a nejjasnější klasickou hvězdu typu cefeidy. Astronomové používají tyto hvězdy jako „standardní svíčky“, protože jejich skutečná jasnost závisí na periodě pulsace: jasnější hvězdy pulsují pomaleji než slabší hvězdy. Polárka je také známá jako Severka, α Ursae Minoris, HR 424 nebo HD 8890.
Asteroid Psyche vznikl za sněžnou čarou Sluneční soustavy a později migroval do hlavního pásu planetek. Planetologové na základě spektrálních dat z vesmírného dalekohledu James Webb Space Telescope (JWST) potvrdili detekci molekul hydroxylu na povrchu kovového asteroidu Psyche. Přítomnost hydratovaných minerálů naznačuje složitou historii planetky Psyche.