Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Po úspěšné realizaci výstav nastal ten správný čas k realizaci druhého kola v podobě doplňkových přednášek a pozorování.
Jako první jsme v dnešním dni navštívili základní školu v Loučce. Pro zdejší žáky byla ovšem doplňková přednáška spíše příjemným opakováním a našlo se jen málo informací, které mezi svými znalostni dosud neměli.
O to větší rozruch v místní škole způsobilo pozorování Slunce, kterého se kromě žáků zúčastnil i pan ředitel.
Samotné pozorování doprovázela řada otázek ohledně pozorované části Slunce, ale i ceny dalekohledů.
Druhou zastávkou se stalo malebné městečko Kelč. Tamní škola sídlí v překrásné budově blízko centra a už během přednášky jsme si všimli úchvatného výhledu na Hostýnské vrchy, který se tamním žákům naskýtá.
Pozorování Slunce se nakonec konalo na zadním dvorku školy, a to především kvůli bezpečnosti, protože kolem vede hlavní silnice.
autor: Tomáš Pečiva