Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Po úspěšné realizaci výstav nastal ten správný čas k realizaci druhého kola v podobě doplňkových přednášek a pozorování.
Jako první jsme v dnešním dni navštívili základní školu v Loučce. Pro zdejší žáky byla ovšem doplňková přednáška spíše příjemným opakováním a našlo se jen málo informací, které mezi svými znalostni dosud neměli.
O to větší rozruch v místní škole způsobilo pozorování Slunce, kterého se kromě žáků zúčastnil i pan ředitel.
Samotné pozorování doprovázela řada otázek ohledně pozorované části Slunce, ale i ceny dalekohledů.
Druhou zastávkou se stalo malebné městečko Kelč. Tamní škola sídlí v překrásné budově blízko centra a už během přednášky jsme si všimli úchvatného výhledu na Hostýnské vrchy, který se tamním žákům naskýtá.
Pozorování Slunce se nakonec konalo na zadním dvorku školy, a to především kvůli bezpečnosti, protože kolem vede hlavní silnice.
autor: Tomáš Pečiva