Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Název projektu: | SPOLEČNĚ PRO VÝZKUM, ROZVOJ A INOVACE |
Evidenční číslo projektu: | 17A.0436 |
Registrační číslo projektu: | CZ/FMP.17A0/0436 |
Žadatel projektu: |
Mendelova univerzita v Brně |
Přeshraniční partner projektu: |
Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity |
Partner projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Termín realizace: | únor 2015 – květen 2015 |
Kontaktní email | libor.lenza@astrovm.cz |
Projekt je spolufinancován z Fondu Mikroprojektů Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013
Oficiální webové stránky projektu najdete na webu Slovenské organizace pro vesmírné aktivity (SOSA). Jedná se o část webu věnovanou projektu STRATO-NANOBIOLAB.
Webová stránka projektu žadatele - Mendelova univerzita v Brně, Laboratoře metalomiky a nanotechnologií.
Záměr projektu je založit a rozvíjet spolupracující a kooperující síť pro stratosférickou a pozemní výzkumnou a vzdělávací infrastrukturu mezi Laboratoří metalomiky a nanotechnologií, Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity a Hvězdárnou Valašské Meziříčí, p.o.
Realizace projektu umožní vytvoření sítě, která přinese bezprostřední přeshraniční sdílení odborných, technických i výukových informací, prezentaci získaných pozorování odborné, ale i široké veřejnosti. Získaná data a možnosti zvýší kvalifikaci proškolených osob v regionech, což povede k lepší spolupráci vedoucí k vývoji nových technologií pro efektivní výzkum i aplikace. Projekt přináší příležitost pro zapojení dalších pracovišť, studentů a vědců do aktivit projektu. Na základě předchozích aktivit máme ověřeno, že potenciál a kapacity pro vývoj a efektivní sdílení jsou pro partnery výhodné a efektivní.
Jedním z cílů je vývoj a realizace univerzální výzkumné stratosférické platformy, kterou bude možné využívat nejen pro standardní vědecké a technologické experimenty, ale také pro monitoring rychle se měnícího životního prostředí i efektivní měření pomocí moderní senzoriky.
Posílení integrace a dlouhodobě funkční a udržitelné spolupráce v příhraniční oblasti SR-ČR s důrazem na rozvoj lidských zdrojů, rozvoj potenciálu vědeckotechnického vzdělávání, podpora udržení a rozvoje vědy a výzkumu.
Aktivita je zaměřena na vytvoření a posílení rozvíjejícího se přeshraničního partnerství mezi všemi třemi partnery projektu s cílem kodifikovat základní pravidla spolupráce formou Smlouvy o spolupráci. Cílem je jednotná a jasná prezentace cílů spolupráce, priorit, publicita aktivit u všech signatářů této smlouvy směrem ke třetím osobám se záměrem získávání dalších subjektů přistoupivších k této smlouvě.
V rámci aktivity bude realizována úvodní jednodenní konference (Brno) a diskuse nad obsahem a formou spolupracující přeshraniční sítě. Budou vytýčeny jednotlivé milníky, hlavní směry spolupráce a schváleny první úkoly na období 6 měsíců včetně jejich časového a odborného plnění.
Výstupem akce bude elektronický sborník zásadních příspěvků z konference, prezentace orientované na posilování partnerství mezi jednotlivými členy sítě.
Náplní aktivity je příprava, koordinace a realizace vzdělávacích akcí na obou stranách hranice. Projekt předpokládá následující skupiny vzdělávacích akcí:
Aktivita je orientována zejména na mladé lidi z obou stran hranice, které bychom chtěli podpořit a motivovat do inovačních aktivit směrem k návrhu a vývoji vybraných komponent stratosférické platformy, jak části technologické, tak vědecké.
Náplní aktivity je příprava a vyhlášení odborné soutěže pro vysokoškolské studenty a mladé výzkumníky, která bude dělena do dvou oblastí: (1) technické řešení základní platformy a (2) vědecké experimenty (tématem soutěže bude výzkum vlivu kosmického záření na biologické struktury).
V rámci realizace aktivity budou vytvořena pravidla, formuláře a text zadání pro soutěž a soutěžící. Bude zajištěno jejich zveřejnění elektronickou formou na webech a komunikačních kanálech všech třech partnerů. Soutěž bude vyhlášena zejména ve VŠ a odborných kruzích na obou stranách hranice a bude zpracována mediální informace o jejím zahájení.
Klíčovým cílem partnerů v této aktivitě je vývoj a realizace nízkonákladové experimentální stratosférické platformy pro výzkum, vývoj a inovace v rámci aktivit studentů z obou zemí v příhraničním regionu za aktivní účasti mladých lidí z obou stran hranice
Aktivita těsně navazuje na předchozí aktivitu. Náplní aktivity je nezbytné testování techniky platformy a vědeckých experimentů na zemi, včetně vzájemného propojení, včetně modulu umožňujícího přenos digitálních obrazových informací z průběhu letu do řídícího centra. Dále bude testována komunikace mezi vlastním letovým počítačem a počítačem řídícím letovou experimentální platformu.
Testovací start proběhne díky omezením řízení letového provozu SR a Leteckého úřadu z letiště ve Spišské Nové Vsi. V další fázi po úspěšných zkouškách bude následovat implementace vybraných experimentů. Bude nezbytné zajistit přípravu jednoho ověřovacího letu stratosférického balónu, zajistit vyhodnocení výsledků letu a experimentů a publikování výsledků, závěrů a poznatků.
Sdružuje činnosti související se zajištěním publicity projektu a obsahuje zejména přípravu a realizaci internetové stránky v rámci stránek slovenského partnera.
Dále bude v rámci aktivity připravena a zajištěna publicita projektu formou informační tabule publicity. Členové projektového týmu zajistí návrh a sazbu prvků publicity celého projektu. Odborní pracovníci budou také připravovat podklady pro sestavení a zveřejnění tiskových zprávy z významných aktivit projektu.
autor: Naďa Lenžová