V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Naše hvězdárna se podílela na realizaci velmi zajímavého projektu s názvem Slnko svieti pre všetkých, který realizovala jako žadatel naše partnerská Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. Naše hvězdárna zde vystupovala v roli přeshraničního partnera.
Projekt byl zaměřen na vzdělávání v oblasti pozorování Slunce, základních informací o Slunci s důrazem na možnosti jeho energetického využití. Kromě jiného přinesl několik zajímavých přeshraničních akcích. Podrobnější informace o akcích projektu najdete na webové stránce žadatele projektu www.astrokysuce.sk.
autor: Libor Lenža