Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Naše hvězdárna se podílela na realizaci velmi zajímavého projektu s názvem Slnko svieti pre všetkých, který realizovala jako žadatel naše partnerská Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. Naše hvězdárna zde vystupovala v roli přeshraničního partnera.
Projekt byl zaměřen na vzdělávání v oblasti pozorování Slunce, základních informací o Slunci s důrazem na možnosti jeho energetického využití. Kromě jiného přinesl několik zajímavých přeshraničních akcích. Podrobnější informace o akcích projektu najdete na webové stránce žadatele projektu www.astrokysuce.sk.
autor: Libor Lenža