Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Koncem května jsme se vydali do příhraniční oblasti vedoucí ke slovenským hranicím navštívit další dvě školy. Na první dvě vyučovací hodiny jsme připravili pozorování spojené s besedou u dalekohledů na základní škole v Karolince, kde se postupně vystřídal celý první stupeň. Při pozorování, které proběhlo v návaznosti na právě skončenou výstavu, jsme si zároveň nenápadně ověřili dopad přítomnosti výstavních panelů na znalosti žáků.
http://www.zskarolinka.cz/website/news/news%5B117%5D/
Druhou zastávkou byla základní škola v Hovězí.
I zde se nám dostalo vřelého přijetí. Přednáška na téma Slunce, Země, Měsíc se díky množství žáků musela uskutečnit v místní tělocvičně a vzhledem k množství dotazů, kterými nás děti zahrnovaly, to chvílemi vypadalo, že nikdy neskončí.
Součástí programu bylo po přednášce i pozorování Slunce.
http://www.skolahovezi.cz/e107_plugins/sgallery/gallery.php?view.41.1
autor: Tomáš Pečiva