Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Název projektu: | CESTA KE HVĚZDÁM |
Zkrácený název: | CkH |
Kód výzvy: | 9/FMP/11b/N |
Reg. číslo projektu: | CZ/FMP/11b/09/113 |
Žadatel projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Partner projektu: | Krajská hvezdáreň v Žiline Horný Val 20, 012 42 Žilina Žilinský kraj, Slovenská republika |
Termín realizace: | duben 2022 – prosinec 2022 |
Kontaktní e-mail: | libor.lenza@astrovm.cz, hstrnadelova@astrovm.cz |
Projekt je zaměřen na prohloubení přeshraniční spolupráce ve vzdělávání v oblasti kosmonautiky a moderních technologií. Projekt řeší modernizaci vzdělávacích programů a propagaci v oblasti kosmonautiky a moderních, rozvíjejících se kosmických technologií. K tomu je potřeba modernizovat a dovybavit hvězdárny vybavením, zpracovat aktuální informace a vytvořit zcela nové programy. Část projektu bude věnována programu kosmonautika pro mládež, kde prostřednictvím přímé spolupráce s jejich účastníky bude názorně ukázán vývoj i nezbytné manuální dovednosti potřebné pro práci ve stavu beztíže. Druhá část projektu se zaměří na přednášky věnované moderním technologiím pro dnešek a budoucnost (4 na ČR a 1 na SR) a přiblíží široké veřejnosti poznatky o nových technologiích kosmického průzkumu.
Aktivita je rozdělena do dvou částí. První část aktivity je věnována přípravě a realizaci programu o kosmonautice, raketové technice apod. určenému zejména školní mládeži. Součástí programu bude i praktická část, pomocí které si účastníci nasimulují podmínky práce ve vesmíru.
Bude zpracována prezentace, kterou doplní praktická část s využitím pomůcek, modelů, včetně modelu rakety a velkého nafukovacího modelu rakety. V praktické části si účastníci vyrobí raketu z PET lahve, kterou doplní pomocí tavné pistole o potřebná stabilizační křidélka. Dále se budou moci zapojit do praktických činností a cvičení. Po vyhotovení raket proběhne venkovní a praktická část, kdy pomocí nové startovací rampy si budou moci vypustit vyrobenou vodní raketu.
Venkovní didaktické prvky napomohou názorně ukázat, jakými zákonitostmi se kosmické lety řídí. V interiéru hvězdárny bude umístěna vitrína s modely kosmických zařízení. Účastníkům programu budou předány i poznámkové bloky a tužky k práci, tištěné výstupy aj.
Druhou částí aktivity je příprava a realizace 5 odpoledních přednášek pro širokou veřejnost (4 přednášky v ČR a 1 v SR ). Přednášky budou zaměřeny na současná témata a prezentovány předními odborník v oborech.
Na základě dohody obou partnerů budou po společné schůzce odsouhlaseny konkrétní specifikace k předběžně vybranému nezbytnému vybavení. Nákupy budou standardním způsobem administrovány od poptávky, přes výběr dodavatelů až po objednávky, dodávky a převzetí a jejich kontrolu. Po kontrole dodaných komponent budou zahájeny práce na výrobě příslušných zařízení, které mají vzniknout svépomocí. Zbývající vybavení, které bude nakoupeno formou služby, bude na základě stanoveného harmonogramu zapojeno do aktivit projektu. Hlavním nákladem je velký nafukovací model rakety Ariane 6.
autor: Libor Lenža