Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Společně pro podporu vzdělávání v oblasti nových technologií

Společně pro podporu vzdělávání v oblasti nových technologií

Základní informace o projektu

Název projektu: SPOLEČNĚ PRO PODPORU VZDĚLÁVÁNÍ V OBLASTI NOVÝCH TECHNOLOGIÍ
Zkrácený název: SP-VONT
Kód výzvy: FMP/CZ/1/11b
Reg. číslo projektu: CZ/FMP/11b/01/030
Žadatel projektu: Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Vsetínská 78
757 01  Valašské Meziříčí
Partner projektu: Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity                
Ilkovičova 2961/3
812 19 Bratislava-Karlova Ves
Slovenská republika
Termín realizace: leden 2019 – prosinec 2019
Kontaktní e-mail: libor.lenza@astrovm.cz

 

 

Stručné představení malého projektu

Cílem projektu přeshraniční spolupráce je zvýšit intenzitu a rozsah spolupráce v příhraniční oblasti mezi různými subjekty v oblasti výzkumu, vývoje, vzdělávání i průmyslu. Rádi bychom do realizace projektu a jeho aktivit zapojili až 7 partnerských organizací.

Projekt je zaměřen na aktivní vyhledávání potenciálních partnerů v podporovaném území, a to jak mezi organizacemi a firmami, tak jednotlivci. Náplní projektu je řada vzdělávacích a informačních akcí a sdílené know-how chceme využít pro společnou přípravu nejnáročnější aktivity projektu, tj. vypuštění stratosférického balónu s experimenty. Významným cílem projektu je také vytvoření, stabilizace a udržování přeshraniční internetové databáze výsledků a postupů získaných při společných stratosférických experimentech.

Projekt také realizuje propagační a vzdělávací aktivity mezi obyvateli, zejména pak mezi mládeží. Díky pořízenému vybavení (3D tiskárně a příslušenství) prakticky demonstruje potenciál nových technologií a motivuje zejména mladé účastníky akcí k další a těsnější spolupráci na obou stranách hranice.

 

Stručný přehled plánovaných aktivit malého projektu v příhraniční oblasti

Realizace společných veřejných vzdělávacích aktivit (I06)

Vzdělávací aktivita v podobě společného odborného a vzdělávacího semináře s pracovním názvem „Kosmické technologie a kosmický výzkum“. Akce bude určena veřejnosti z příhraniční oblasti, zejména mládeži ze středních a vysokých škol technického zaměření.

Aktivita přispěje ke zvýšení povědomí o nových kosmických technologiích a jejich využít v rámci běžného života, přípravě nových a průběhu stávajících kosmických projektů i výsledků kosmického výzkumu.  Akce přispěje k lepšímu vzájemnému poznání zájemců z obou stran hranice, zvýší jejich informovanost nejen o výsledcích velkých projektů, ale také o našem projektu a jeho cílech. Přispěje k publicitě aktivit v rámci příhraniční oblasti.

 

Setkání pracovního týmu (K01)

Aktivita je zaměřena na odbornou veřejnost, pracovníky výzkumných institucí, inovačních firem, výzkumných ústavů, univerzit, ale i středních škol. Snahou je vytvořit podmínky pro vzájemné setkání členů pracovního týmu, zájmových aktérů z příhraničního regionu a představení aktivit, know-how partnerů a vyjádření vůle o navázání spolupráce. Akce přispěje k prohloubení stávající spolupráce, navázání spolupráce s novými subjekty a obyvateli, představení záměrů a připravovaných aktivit a akcí.


Společná výměnná aktivita mezi partnery malého projektu (K09)

Aktivita je zaměřena na rozvoj a prohloubení odborné, věcné a technické spolupráce mezi partnery projektu i dalšími partnery aktivně zapojenými do realizace. Přispěje k lepší odborné spolupráci, k motivaci mladých lidí na obou stranách hranice k zajímavé spolupráci. Je koncipována také jako motivační prvek podporující udržení nových spolupracovníků v týmech.

Nejrozsáhlejší aktivita projektu, která obsahuje celkem tři akce:

  • workshop s pracovním názvem „Společně pro podporu vzdělávání a využívání nových technologií“ určený členům projektového týmu a pozvaným hostům z cílových skupin
  • workshop „Možnosti a příležitosti ve výzkumu vysoké atmosféry a testování materiálů v podmínkách blízkých kosmickému prostoru“, který je určen členům projektového týmu a pozvaným zástupcům firem, organizací, škol
  • společné vypuštění, let do stratosféry, realizace experimentů ve vysoké atmosféře a monitorování letu stratosférického balónu na Slovensku, testy materiálů; určeno projektovému týmu, veřejnosti, autorům experimentů, technikům


Tvorba společné informační platformy (K16)

Cílem je shromáždit a efektivně zpracovat obrovské množství dat, upravit pro webovou prezentaci, dodat nezbytné technické informace, doplnit obrazovými výstupy. Paralelně s tím bude upraven a doplněn redakční systém stránek astrovm.cz (žadatele), kde vznikne samostatná podstránka stratolety.astrovm.cz, bude navržen a implementován grafický vzhled podstránek a propojen s webem partnera (partnerů).

Poté budou jednotlivá data dle času, po jednotlivých letech doplňována do společné přeshraniční databáze včetně možností přístupu k primárním naměřeným datům z obou stran hranice.

 

Prezentační a propagační aktivity ve vztahu k realizovanému projektu (K24)

Aktivita osloví střední školy v příhraničí (cca 10 škol technického či přírodovědného zaměření na každé straně hranice) s nabídkou realizace propagační aktivity včetně ukázky 3D tiskárny, akce mohou být otevřeny i veřejnosti.

Akce přispějí zejména k oslovení mladé generace nastupující na univerzity, významným způsobem rozšíří publicitu mezi důležitý segment cílové skupiny, bude zároveň vzdělávací v kontextu toho, že i v příhraniční oblasti je možné dělat zajímavý výzkum a experimenty na velmi vysoké úrovni.

 

Pořízení vybavení (K25)

Aktivita přispěje k nákupu nových technologií efektivně využitelných v rámci partnerské spolupráce (3D tiskárna), řešení odborných i vzdělávacích projektů, motivace mladých lidí ke studiu technických oborů a zrychlení procesu vývoje nových komponent pro experimenty a snížení nákladu na tento proces.

 

Projekt je spolufinancován z programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika
Fond malých projektů

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies