Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy

Mediální výstupy

O vesmírných katastrofách a tajemství světla

Na zajímavé programy pozve veřejnost v příštím týdnu naše hvězdárna. V přednášce Vesmírné katastrofy na Zemi aneb Co nás potkalo a možná ještě čeká, která se uskuteční ve středu 20. října, se Ladislav Šmelcer pokusí objasnit problematiku kosmických vlivů, o nichž většina z nás nemá tušení, na naši planetu. V sobotu 23. října představí Naďa Lenžová rodinám s dětmi světlo jako fenomén, který důvěrně známe, ale mnohé o něm možná nevíme.


Mladí astronomové budou také on-line

On-line formu astronomických kroužků pro školáky obnoví naše hvězdárna. Tentokrát násnás  k tomu ale nevede nepříznivá epidemická situace. „Chceme vyjít vstříc zájemcům ze vzdálenějších míst. Někteří by k nám museli dojíždět například z Frýdecko-Místecka nebo z okolí Zlína,“ vysvětluje vedoucí kroužku a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus a dodává, že prezenční podoba kroužku, jehož schůzky probíhají každou středu ve hvězdárně, zůstává zachována.


Odborníci hodnotili přeshraniční observační síť

Závěrečným odborným seminářem, který proběhl od 1. do 3. října v horském hotelu Charbulák ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku, se uzavřel celoroční česko-slovenský projekt s názvem Rozvoj přeshraniční observační sítě, financovaný z Fondu malých projektů Interreg V-A SR–ČR. Pořadatelem setkání a hlavním partnerem projektu byla Hvězdárna Valašské Meziříčí, jejím přeshraničním partnerem je Krajská hvězdárna v Žilině.


Děti prožily víkend nabitý vědou

Dětský seminář a konferenci uspořádala o víkendu naše hvězdárna. Dva dny naplněné astronomií a dalšími přírodními vědami prožilo 15 dětí v horském hotelu ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku. Hvězdárna sem pozvala  členy svého astronomického kroužku. Každý dostal za úkol připravit si konferenční příspěvek, který před ostatními přednesl formou krátké prezentace. Měli na to dva týdny.


Čas hrál hlavní roli v Noci vědců

Byl hlavním námětem páteční republikové Noci vědců. Návštěvníci naší hvězdárny poznali čas z různých úhlů. „Podívali jsme se na něj z pozice geologa, historie naší hvězdárny i z hlediska práce s touto veličinou při odborných astronomických pozorováních. Některé sledované změny trvají sekundy i méně, jiné zase roky,“ upřesnil programovou skladbu ředitel hvězdárny Libor Lenža.  


Chystáte se do hvězdárny? Pozor na změny!

K úpravě četnosti večerních astronomických pozorování pro veřejnost přistoupí od 1. října naše hvězdárna. Namísto dosavadních pěti pracovních dnů budou probíhat od středy do pátku, v říjnu od 19:00, v listopadu a prosinci od 18:00 hodin. „Vedla nás k tomu analýza návštěvnosti a s tím spojená snaha optimalizovat večerní provoz hvězdárny,“ vysvětluje ředitel Libor Lenža. Současně hvězdárna do odvolání pozastavila prodej dárkových poukazů na individuální astronomická pozorování.


Roboti ve hvězdárně: Připraveni na misi!

Připravit roboty složené ze stavebnice Lego na pomyslnou vesmírnou misi. Takové bylo zadání dnešního programu pro rodiny s dětmi v naší hvězdárně. „Můžeme tam dát stovku,“ zeptali se sedmiletý Vladimír Strnadel a jeho o rok starší kamarád Daniel Janík z Martinic u Holešova. „Zkuste to,“ odpověděl jim lektor. Kluci hbitě zadali patřičný pokyn přes počítač, robota odpojili a dychtivě položili na zem. Stroj se skutečně pohyboval o poznání rychleji.


Při letošní Noci vědců půjde o čas

Čas bude ústředním tématem republikové Noci vědců. Magická veličina, kterou nelze uchopit ani zastavit, bude prolínat také programem naší hvězdárny. Noc vědců letos připadne na pátek 24. září, ve valašskomeziříčské hvězdárně začne v 17:00 hodin. „Pro návštěvníky jsme připravili několik pořadů, v nichž hlavní roli bude hrát čas,“ avizuje ředitel Libor Lenža. Lidé proniknou do tajů stratigrafie, prohlédnou si historickou Ballnerovu hvězdárnu a uvidí, jak se měří okamžiky zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy .


Astrofyzici z ciziny studují ve hvězdárně

Zahraniční uchazeči o vyšší akademické tituly nyní studují v naší hvězdárně. Čtyři doktorandi a post-doktorandi oboru teoretická fyzika a astrofyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze pocházejí z Francie, Chile a Slovenska. „Jsou tady, aby blíže pochopili zákonitosti astronomických pozorování a problémy, které při nich mohou nastat. V běžné činnosti se zabývají převážně teorií. Podílejí se na modelování dat z vesmírných družic nebo pozemních teleskopů,“ vysvětluje vedoucí skupiny Ondřej Pejcha.


Astronomické „záření“ v Kroměříži

Pozorování pro veřejnost s podtitulem Co nám září v září uspořádají v pátek 17. září ve 20:30 hodin Dům kultury v Kroměříži a Hvězdárna Valašského Meziříčí. V kroměřížské hvězdárně astronomové ukáží návštěvníkům objekty viditelné na zářijové obloze. Připojí také odborný výklad o samotných objektech a poradí, jak nejlépe je pozorovat. Připraveny budou minimálně tři dalekohledy, jejichž prostřednictvím lidé uvidí Měsíc, planety Jupiter a Saturn, ale též hvězdy a dvojhvězdy, případně další vesmírná tělesa.   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje