Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpoři a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy

Mediální výstupy

Astronom, který má hvězdárny v malíčku


České hvězdárny zná jako málokdo. Léta za nimi šlape na kole. Jsou jich čtyři plné šanony. Jeho místopis českých observatoří čítá přes 300 položek. Dvě třetiny z nich už osobně navštívil, pokaždé na kole. „Na ten nápad mě přivedl Jan Mánek z Astronomického ústavu v Ondřejově, který na svém webu uveřejnil seznam našich hvězdáren,“ vypráví odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer, jenž obě své záliby takto spojuje přes dvacet let.


Hvězdárna obnoví návštěvnický provoz

Po téměř pěti měsících se do naší hvězdárny mohou vrátit návštěvníci. „Návštěvnický provoz obnovíme v úterý 11. května v souladu s platnými nařízeními vlády. Lidé k nám budou moci přijít na denní exkurzi i večerní pozorování. Zájemcům budeme k dispozici každý pracovní den,“ informuje ředitel hvězdárny Libor Lenža.


Spektrograf rozšíří obzory studentům

Nový přístroj v naší hvězdárně poslouží vzdělání i výzkumu. Zjednodušeně řečeno, laboratorní spektrograf dokáže rozkládat světlo. „Umožňuje pořídit spektrum jakéhokoliv světelného zdroje a jeho prostřednictvím odhalit například chemické složení analyzované látky,“ nabízí ředitel Libor Lenža odbornější popis schopností přístroje,který hvězdárna pořídila za více než 100 tisíc v rámci jednoho z realizovaných projektů.


Astronom pomohl čínskému kolegovi

Data o vesmírném tělese putovala z Valašského Meziříčí až do Číny. Nezvyklou žádost obdržel v minulých dnech odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer. Absolvent univerzity v Šan-tungu, metropoli stejnojmenné čínské provincie, jej požádal o údaje týkající se proměnné hvězdy označované jako NR Camelopardalis, v českém překladu Žirafa.


Na Slunce s novým dalekohledem

S novým dalekohledem snad už brzy vstoupí naše hvězdárna do nové návštěvnické sezony. „Jedná se o speciální dalekohled pro pozorování Slunce. Zvláštní je v tom, že propouští pouze jednu vlnovou délku. V ní lze pozorovat například protuberance a chromosférické erupce, které pouhým okem nebo obyčejným dalekohledem nejsou viditelné,“ vysvětluje ředitel Libor Lenža.


Štáb Ty Brďo! natáčel ve hvězdárně

Televizní štáb dnes v naší hvězdárně natáčel další pokračování dětské pohádkové soutěže Ty Brďo! Šílený vědec Megawatt si předsevzal, že zasvětí zvídavého kluka jménem Brďo – a s ním malé i velké diváky – do tajů Sluneční soustavy. Oba jsou však kreslení, a proto astronomické dobrodružství v areálu hvězdárny ve skutečnosti prožíval mim, který sehrál grotesku zaměřenou na pozorování Slunce.
 


Hvězdárna přijme další táborníky

Další děti se zájmem o astronomii mohou prožít část letních prázdnin v naší hvězdárně. „Pro velký zájem jsme se rozhodli uspořádat také druhý turnus příměstského tábora, který proběhne od 23. do 27. srpna,“ sděluje odborný pracovník hvězdárny a každoroční táborový vedoucí Radek Kraus s tím, že první turnus příměstského i tradiční pobytový tábor jsou už obsazeny.


Hosté hvězdárny? Horníček, Feustel i Lennon

Je stále zavřená. O to zajímavější je nahlédnout do návštěvních knih z dob, kdy se lidé do naší hvězdárny mohli běžně podívat. „Kdykoliv vidím hvězdnou oblohu – žasnu. Vždy pak, když – jednou za čas – zaslechnu mravní zákon ve mně,“ vyznal se herec a spisovatel Miroslav Horníček, když 3. října 1971 navštívil hvězdárnu s manželkou Bělou. O čtyři dny později se tady zastavil znovu, tentokrát s přáteli, a jeho sdělení bylo o poznání rozvernější...


Astronomové v odlesku Nobelových cen

Nejprestižnější ocenění vědecké práce – Nobelova cena – bude námětem on-line přednášky, kterou ve středu 21. dubna v 18:00 hodin uspořádá naše hvězdárna. Odborný pracovník Ladislav Šmelcer se zaměří výhradně na ocenění za astronomii, jež při hodnocení významných objevů náleží do kategorie fyziky. Nabídne průřez fascinující historií, která odhalila mnohá tajemství vesmíru.


Expedice, která nepřežila normalizaci

Zajímavé svědectví o zahraniční astronomické expedici vydává deník, náhodně objevený v knihovně naší hvězdárny. Od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 neuplynul ani rok, když dvacet našich astronomů vedených tehdejším ředitelem hvězdárny Bohumilem Malečkem zamířilo do Jugoslávie. Tamním kolegům měli pomoci s budováním pozorovatelské infrastruktury a popularizací astronomie.       
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje