Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy

Mediální výstupy

Potkají se tři planety a Měsíc

Na obloze se schyluje k nevšednímu úkazu. Trojice planet – Saturn, Jupiter a Merkur – se ve středu 10. března po 5. hodině ráno seskupí nízko nad jihovýchodním obzorem. Čtvrtým účastníkem vesmírného dostaveníčka bude Měsíc ve tvaru úzkého srpku. Setkání Saturnu a Jupiteru s Měsícem nebývá běžné. Celý úkaz navíc ozvláštní přítomnost Merkuru.


Astronomové v záři reflektorů

Učebna naší hvězdárny se proměnila na amatérské filmové studio. Dlouhý stůl s učebními pomůckami, za ním lektor s titěrným mikrofonem na klopě, pro jistotu ještě diktafon zavěšený v drátěném oku pod stropem, pár stojanů se silnými reflektory a dva fotoaparáty přepnuté na kamerový režim. Klapku nahrazuje obyčejné tlesknutí rukama...


Mladí astronomové jsou rok on-line

S krátkými přestávkami už téměř rok se mladí členové astronomického kroužku při naší hvězdárně setkávají výhradně virtuálně. Schůzku mívají každou středu ve čtyři odpoledne. Pokaždé se připojí nejméně čtyři členové. „Moc mi to nevyhovuje. Raději bych se s ostatními potkával osobně,“ přiznává jedenáctiletý Cyril Janík z Rožnova pod Radhoštěm.


Saharský písek se vznáší nad Valašskem

Jihozápadní proudění vzduchu k nám zaválo písek až ze Sahary. Denní obloha, která by měla být modrá, se zbarví do žluta a jindy ostře ohraničené Slunce je pískovou clonou silně rozostřené. Průvodní jevy přenosu saharského písku jsou v těchto dnech znát i ve Valašském Meziříčí. „A kdyby zapršelo a prach se z atmosféry vymyl, bylo by to patrné také na povrchu věcí včetně kapot automobilů,“ dodává odborný pracovník naší hvězdárny Jiří Srba.


Ze zimy do jara za tři dny!

Zatímco ještě před týdnem mrzlo, až praštělo, nyní zažíváme téměř jarní počasí.Oteplení o 24,3 °C za pouhé tři dny zaznamenala stanice Českého hydrometeorologického ústavu, umístěná v areálu naší hvězdárny. „Minulé pondělí jsme naměřili denní minimum -16,5 °C, ale ve čtvrtek už teploty dosáhly denního maxima 7,8 °C,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.


Náš život se satelitní navigací

Jak a proč došlo k vývoji družicových satelitních systémů a kam až dosud dospěly? Na to odpoví on-line přednáška s názvem Historie a současnost satelitních navigačních systémů, kterou ve středu 24. února v 18:00 hodin uspořádá naše hvězdárna. „Za těmito systémy se skrývají důmyslná technika, špičkové technologie a obrovský um lidského ducha,“ tvrdí autor přednášky a ředitel hvězdárny Libor Lenža.


Nejmrazivější víkend zimy nekončí

 
Uplynulé dva dny potvrdily předpověď nejmrazivějšího víkendu dosavadní zimy, i když letos už bylo chladněji. Minus 13,1 °C. Taková byla nejnižší teplota, jakou o víkendu zaznamenala měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu, umístěná v areálu naší hvězdárny. "Dosáhli jsme jí v neděli ve 22:10 hodin. Sobotní teplotní minimum bylo -11,2 °C a nastalo krátce po půlnoci,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva.


Vzpomínka na „otce zakladatele“

Vzdáváme symbolickou poctu zakladateli naší hvězdárny a muži, jehož jméno proniklo do vesmíru. Josef Doleček ve fotografiích. Tak zní název virtuální výstavy, kterou si od 10. února mohou prohlédnout návštěvníci eBadatelny Zlínského kraje na portálu https://ebadatelna.zlkraj.cz/. „Prostřednictvím fotografií z našeho archivu připomínáme člověka, jenž se výraznou měrou zasadil o dokončení stavby valašskomeziříčské hvězdárny a poté se stal jejím prvním ředitelem,“ říká odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus. Načasování výstavy není náhodné – 16. února uplyne 109 let od Dolečkova narození.


Sníh se blíží letošnímu maximu

Nástup opravdové zimy se projevil také ve výsledcích meteorologických měření. Třináct centimetrů sněhu dnes ráno zaznamenala stanice Českého hydrometeorologického ústavu umístěná v areálu naší hvězdárny. Za posledních 24 hodin připadlo 10 centimetrů sněhu. Blížíme se k maximu letošní zimy, které činilo 15 centimetrů a dosáhli jsme ho 18. ledna. Vzhledem k předpovědi počasí je možné, že ho brzy překonáme.


Vyrábějí si pomůcky na míru a s výdrží

Páka, kladka, nakloněná rovina... Jednoduché stroje, známé z hodin fyziky. Jejich principy dětem z mateřských a základních škol ve svých programech často vysvětlují také pracovníci naší hvězdárny. Některé didaktické pomůcky si pro tento účel vyrábějí svépomocí ve zdejší dílně, protože ty, které nabízí trh, nevyhovují velikostí, variabilitou, pevností ani cenou. Navíc musejí být zhotovené na míru.   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje