Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy

Mediální výstupy

Do hvězdárny se vrátí návštěvníci

Po téměř dvouměsíční přestávce, vyvolané opatřeními hygieniků, obnoví naše hvězdárna v pondělí 7. prosince návštěvnický provoz. Veřejnosti bude přístupná do 22. prosince, poté nastane každoroční vánoční pauza. Co zájemcům o astronomii nabídne, to se dozvíte z následujícího přehledu.
      


Prosinec nabídne meteory i setkání planet

Ani prosinec nebude „hluchým obdobím“, pokud jde o zajímavé astronomické jevy. První událostí bude maximum meteorického roje Geminid, jenž patří k nejaktivnějším rojům pozorovatelným pouhým okem. Ve druhé polovině měsíce nastane konjunkce planet Jupiter a Saturn, které se tentokrát potkají neobvykle blízko. Jejich „rendez-vous" budete moci pozorovat i v naší hvězdárně.


Astronom objevil novou dvojhvězdu

Petr Zelený se 24. listopadu večer chystal pozorovat zákryt hvězdy TYC 2392-01288-1 větší planetkou Emma se vcelku známou drahou. „Měli jsme v úmyslu zpřesnit dráhu jejího měsíce. K našemu překvapení jsme po zpracování pořízeného záznamu zjistili, že pozorovaná hvězda je vlastně dvojhvězda,“ říká odborný pracovník naší hvězdárny, jemuž asistovali Jiří Srba a Ladislav Šmelcer.


Hvězdárna, jak ji možná neznáte

Virtuální výstavu s názvem Hvězdárna v plánech a výkresech si od 30. listopadu mohou prohlédnout návštěvníci internetové eBadatelny Zlínského kraje. „Věnovali jsme ji stavebnímu vývoji našeho areálu. Kromě hlavní budovy jsou zde další solitérní objekty různého stáří,“ připomíná autor výstavy a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.


O kosmonautice v liduprázdném sále

Tradici seminářů o kosmonautice a raketové technice nepřerušil ani nouzový stav. Prázdný sál, v něm jenom přednášející, který mluvil do webové kamery, a technik zajišťující živý přenos na internetu. Taková byla kulisa letošní Noci vědců a na ni navazujícího semináře s názvem Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie, jež v uplynulých dvou dnech uspořádala naše hvězdárna.


„Publikum jsem viděl, i když tady nebylo...“

Byl to gejzír vědomostí přetavených do poutavého výkladu, který musel zaujmout i naprostého laika. V souhrnu bezmála tři hodiny strhujícího vyprávění. Publicista a přední český popularizátor kosmonautiky Tomáš Přibyl je v pětačtyřiceti letech nestorem semináře, který o tomto víkendu uspořádala naše hvězdárna.


Z hvězdárny pod stromeček

Přemýšlíte nad vánočním dárkem pro své blízké? Máme pro vás několik zajímavých tipů z naší hvězdárny, kterými je určitě potěšíte. Třeba stolním hvězdářským kalendářem nebo hvězdářskou ročenkou, jež vychází už téměř sto let a rozhodně by neměla chybět v knihovně žádného fanouška astronomie. Anebo obsáhlou publikací o Vsetínsku, která je podrobnou sondou do historie i současnosti našeho regionu. Napište na e-mail nebo zavolejte, a zbytek už zařídíme!

 


Fanoušky kosmonautiky hvězdárna nezklame

Zhruba půl století patří seminář s názvem Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie, pořádaný naší hvězdárnou, mezi nejvýznamnější domácí oborové události roku. Setkání věnované aktuálnímu dění v kosmonautice, raketové technice a kosmických technologiích, přípravě a průběhu vesmírných projektů i výsledkům kosmického výzkumu se uskuteční i letos. Bude ale trochu jiné...


Mráz je tady, zima se blíží!

Zimní počasí o sobě dává vědět. Naše hvězdárna zaznamenala první mrazové dny. V porovnání s nejchladnějšími končinami Česka se tady zima připomíná zatím nesměle. „Prvním mrazovým dnem, kdy minimální teplota ve dvoumetrové výšce klesla pod bod mrazu, byl pátek 6. listopadu. To jsme naměřili -0,7 stupně Celsia,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.


Poznávání jevů a techniky zbrzdil koronavirus

Příprava nových a úprava stávajících výukových programů je náplní projektu nazvaného Společné motivační vzdělávání pro mladé, jímž se nyní zabývá naše hvězdárna. „Snažíme se vymyslet a v praxi ověřit programy, které by zejména dětem, mládeži a rodinám s dětmi objasnily podstatu fyzikálních a jiných jevů, s nimiž se běžně setkávají, a principy fungování techniky, kterou používají,“ upřesňuje odborná pracovnice hvězdárny Naďa Lenžová.   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje