Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


25.08.2020
Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. Po celý týden zde probíhá jubilejní 60. ročník praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Na programu jsou přednášky, noční pozorování, zpracovávání výsledků a odborné diskuze. Výsledkem společné práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných vesmírných objektů.

11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

09.04.2020
Zvukové záznamy ze semináře Kosmické technologie a kosmický výzkum

Nově jsme zpracovali a uveřejňujeme záznamy přednášek, které zazněly loni na podzim u příležitosti tradičního setkání přátel dobývání vesmíru a příbuzných oborů pod názvem Kosmické technologie a kosmický výzkum.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy

Mediální výstupy

Na proměnné hvězdy s novým dalekohledem

Technické vybavení naší hvězdárny rozšířil nový dalekohled. Přístroj o průměru zrcadel 20 centimetrů a s ohniskovou vzdáleností 80 centimetrů najde speciální využití - uplatní se při pozorování proměnných hvězd a po doplnění dalšími prvky také při sledování přechodů exoplanet obíhajících okolo jiné hvězdy než Slunce. Dalekohled, jehož součástí je i kamera, má trvalé místo na střeše jedné z budov.


Babí léto přepsalo rekordní tabulky

Přestože letošní babí léto tropy stále nepřineslo, rekordní tabulky už přepsat stačilo. Do historie meteorologických měření, jež naše hvězdárna provádí nepřetržitě od roku 1957, v minulých dnech přibyly dva rekordní zápisy.


Kroužek přivítá mladé astronomy

Do dalšího ročníku své činnosti zanedlouho vstoupí astronomický kroužek při naší hvězdárně. Děti, které mají o tento obor zájem, se do kroužku stále mohou přihlásit. Osvojí si zde základy sférické astronomie –  naučí se mimo jiné orientovat na noční obloze a rozpoznávat planety, hvězdy, hvězdokupy a jiné vesmírné objekty. Také si vyzkoušejí jednoduché výpočty podle Kepplerových zákonů a pozorování pomocí teleskopů.


Rodinná sobota s Počasím kolem nás

Možnost nahlédnout pod pokličku meteorologie nabídne rodinám s dětmi naše hvězdárna, která je v sobotu 19. září ve 14:00 h pozve na pořad s názvem Počasí kolem nás. Návštěvníci si prohlédnou přístroje ze zdejší meteorologické stanice a seznámí se s různými typy oblačnosti i zvláštnostmi, s nimiž se mohou  na obloze setkat. Některé přístroje si budou moci osahat a zároveň vyzkoušet práci s nimi.


Po letech extrémů normální léto

Hlavní část léta je za námi, a i když nás možná čeká babí léto s velkým podílem slunečního svitu a příjemnými teplotami, do rekordních tabulek tohoto ročního období už se obvykle nezapisuje. Jaké tedy bylo pozvolna končící léto?

 

 


Nadané děti očkovaly řasy a hubily komáry

Členové Klubu nadaných dětí při naší hvězdárně si dnes vyzkoušeli práci v chemické laboratoři. Cílem jejich exkurze byl Ústav chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Kromě základních laboratorních úkonů děti vyráběly vlastní nanočástice, vyvíjely lék proti malárii a účinný jed na komáry. Také pracovaly s pipetou a mikroskopem a kultivovaly mikrořasu.


Hvězdárna se představila učitelům


Dříve, než se postaví za katedru, navštívili učitelé naši hvězdárnu. Zdejší pracovníci pro ně dnes uspořádali již čtvrtý Informační den pro pedagogy, na který je zvou vždy před začátkem školního roku. V mnoha školách učitelé nevědí, co návštěva hvězdárny obnáší a jaké programy jim může nabídnout. Přitom je schopna připravit je dětem doslova na míru podle jejich věku a úrovně znalostí.


Konec prázdnin si užívají ve hvězdárně

Lepší závěr prázdnin si účastníci příměstského tábora v naší hvězdárně snad ani nemohli přát. Chopili se nůžek a z papírových proužků a lepidla společně vystavěli věž kosmodromu, vyšší než oni sami. Předtím si zahráli turnaj ve strategické hře Ubongo, po obědě je čekalo pozorování Slunce i s přípravou dalekohledu a práce s 3D brýlemi.


Výuka fyziky a mechaniky? Jde to i zábavně!

Přesvědčili se, že i fyziku a mechaniku lze vyučovat jednoduše a zábavně. Bohatší o nové poznatky, zkušenosti a nápady, jak dětem podat výklad názorněji a zábavněji, odjíždělo přes 20 českých a slovenských učitelů a pracovníků hvězdáren z právě skončeného dvoudenního semináře, který pro ně ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku uspořádaly hvězdárny ve Valašském Meziříčí a Žilině.


Řekli si "ano" v parku hvězdárny

 Park naší hvězdárny si snoubenecký pár vybral pro svůj dnešní svatební obřad. „Hledali jsme vhodný venkovní prostor,“ vysvětluje nevěsta Petra Kovářová. „Míst, která by splňovala požadavky matriky, ve Valašském Meziříčí a okolí není mnoho,“ doplňuje ženich Michal Plášek. Ze dvou možností, jež připadaly v úvahu, nakonec padla volba na park hvězdárny.   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje