Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Po rozdělení ČSFR došlo k velmi výraznému přerušení vzájemných vazeb na poli vzdělávání, výměnných akcí, vzájemného poznávání a spolupráce mezi oborově orientovanými komunitami na obou stranách hranice.
Rozhodli jsme se, že iniciujeme ve spolupráci s našim slovenským partnerem znovunavázání vzájemné spolupráce, kulturního a společenského rozvoje prostřednictvím konkrétních oborově zaměřených akcí se širším záběrem a dopadem.
Kromě výše uvedeného faktoru, s politováním konstatujeme pokles zájmu mládeže o vědu, vědecké poznatky a techniku, což v konečném důsledku vede k problémům v praktickém přenosu vědeckých poznatků do praxe a je to překážkou budování vědomostní ekonomiky. Navíc právě tyto oblasti mají značný potenciál ke vzájemné spolupráci, vzdělávání, rozvoji kulturních vazeb a náplně volné času cílových skupin.
Cílové skupiny projektu jsou školní mládež základních a středních škol, pedagogičtí pracovníci, pracovníci a spolupracovníci hvězdáren, ale i členové České astronomické společnosti a Slovenské astronomické společnosti. Největší důraz projekt klade na první tři cílové skupiny.
Projekt se zaměřuje na určité specifické cíle, z nichž ty hlavní lze shrnout do následujícího výčtu:
Projekt obsahuje kromě nejrůznějších podpůrných a organizačních aktivit pět hlavní aktivit určených cílovým skupinám. Jsou to:
Snahu partnerských organizací projektu je možné chápat i jako skromnou, ale upřímnou snahu k posílení vzájemné spolupráce mezi občany Slovenské republiky a České republiky.
Projekt inicializuje vzájemnou spolupráci a poznávání mezi občany cílových skupin a zakládá (znovuobnovuje) tradici společných československých konferencí astronomů, pedagogických pracovníků, studentů a dalších zájemců.
Předpokládáme také pokračování společných expedic a workshopů.
TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ. K JEHO REALIZACI BYLO VYUŽITO PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY.