Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » Poznávání bez hranic

Poznávání bez hranic

Základní informace o projektu Poznávání bez hranic

Panel projektuPo rozdělení ČSFR došlo k velmi výraznému přerušení vzájemných vazeb na poli vzdělávání, výměnných akcí, vzájemného poznávání a spolupráce mezi oborově orientovanými komunitami na obou stranách hranice.
Rozhodli jsme se, že iniciujeme ve spolupráci s našim slovenským partnerem znovunavázání vzájemné spolupráce, kulturního a společenského rozvoje prostřednictvím konkrétních oborově zaměřených akcí se širším záběrem a dopadem.
Kromě výše uvedeného faktoru, s politováním konstatujeme pokles zájmu mládeže o vědu, vědecké poznatky a techniku, což v konečném důsledku vede k problémům v praktickém přenosu vědeckých poznatků do praxe a je to překážkou budování vědomostní ekonomiky. Navíc právě tyto oblasti mají značný potenciál ke vzájemné spolupráci, vzdělávání, rozvoji kulturních vazeb a náplně volné času cílových skupin.
Cílové skupiny projektu jsou školní mládež základních a středních škol, pedagogičtí pracovníci, pracovníci a spolupracovníci hvězdáren, ale i členové České astronomické společnosti a Slovenské astronomické společnosti. Největší důraz projekt klade na první tři cílové skupiny.
Projekt se zaměřuje na určité specifické cíle, z nichž ty hlavní lze shrnout do následujícího výčtu:

  • opětovné navázání a prohloubení kontaktů mezi mládeží prostřednictvím konkrétních akcí a setkávání, se zaměřením na posilování dlouhodobých forem spolupráce v  oblasti astronomie a vzdělávání;
  • posílit vzájemnou spolupráci, kulturní výměnu, vzájemné vzdělávání a obohacování se zaměřením na astronomickou obec, pedagogy a děti a mládež (u cílových skupin i mimo ně);
  • založit resp. obnovit vzájemnou tradici pořádání společných setkání s dvouroční periodicitou;
  • přijatelnou formou podnítit zájem o přírodní vědy mezi mládeží;
  • oživit a podpořit udržitelnou kooperační síť v příhraničním regionu v oblasti vzdělávání a odborně-pozorovatelských aktivit.

 

Projekt obsahuje kromě nejrůznějších podpůrných a organizačních aktivit pět hlavní aktivit určených cílovým skupinám. Jsou to:

  • Návrh a realizace webové prezentace projektu, její aktualizace.
  • Putovní výstava „Historie a současnost astronomie v regionech“ - s cílem seznámit formou putovní výstavy s historií i současností astronomie a astronomického vzdělávání v příhraničních regionech.
  • Odborná pozorování a workshopy pracovníků a spolupracovníků.
  • Soutěž „Poznáváme vesmír bez hranic“ pro studenty středních škol v Slovenské republiky a České republiky
  • 1. československá konference pedagogických pracovníků a pracovníků hvězdáren.

Snahu partnerských organizací projektu je možné chápat i jako skromnou, ale upřímnou snahu k posílení vzájemné spolupráce mezi občany Slovenské republiky a České republiky.
Projekt inicializuje vzájemnou spolupráci a poznávání mezi občany cílových skupin a zakládá (znovuobnovuje) tradici společných československých konferencí astronomů, pedagogických pracovníků, studentů a dalších zájemců.
Předpokládáme také pokračování společných expedic a workshopů.

Česká vlajka Vlajka Evropské Unie Slovenská vlajka

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ. K JEHO REALIZACI BYLO VYUŽITO PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY.

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies