Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » Poznávání bez hranic

Poznávání bez hranic

Základní informace o projektu Poznávání bez hranic

Panel projektuPo rozdělení ČSFR došlo k velmi výraznému přerušení vzájemných vazeb na poli vzdělávání, výměnných akcí, vzájemného poznávání a spolupráce mezi oborově orientovanými komunitami na obou stranách hranice.
Rozhodli jsme se, že iniciujeme ve spolupráci s našim slovenským partnerem znovunavázání vzájemné spolupráce, kulturního a společenského rozvoje prostřednictvím konkrétních oborově zaměřených akcí se širším záběrem a dopadem.
Kromě výše uvedeného faktoru, s politováním konstatujeme pokles zájmu mládeže o vědu, vědecké poznatky a techniku, což v konečném důsledku vede k problémům v praktickém přenosu vědeckých poznatků do praxe a je to překážkou budování vědomostní ekonomiky. Navíc právě tyto oblasti mají značný potenciál ke vzájemné spolupráci, vzdělávání, rozvoji kulturních vazeb a náplně volné času cílových skupin.
Cílové skupiny projektu jsou školní mládež základních a středních škol, pedagogičtí pracovníci, pracovníci a spolupracovníci hvězdáren, ale i členové České astronomické společnosti a Slovenské astronomické společnosti. Největší důraz projekt klade na první tři cílové skupiny.
Projekt se zaměřuje na určité specifické cíle, z nichž ty hlavní lze shrnout do následujícího výčtu:

  • opětovné navázání a prohloubení kontaktů mezi mládeží prostřednictvím konkrétních akcí a setkávání, se zaměřením na posilování dlouhodobých forem spolupráce v  oblasti astronomie a vzdělávání;
  • posílit vzájemnou spolupráci, kulturní výměnu, vzájemné vzdělávání a obohacování se zaměřením na astronomickou obec, pedagogy a děti a mládež (u cílových skupin i mimo ně);
  • založit resp. obnovit vzájemnou tradici pořádání společných setkání s dvouroční periodicitou;
  • přijatelnou formou podnítit zájem o přírodní vědy mezi mládeží;
  • oživit a podpořit udržitelnou kooperační síť v příhraničním regionu v oblasti vzdělávání a odborně-pozorovatelských aktivit.

 

Projekt obsahuje kromě nejrůznějších podpůrných a organizačních aktivit pět hlavní aktivit určených cílovým skupinám. Jsou to:

  • Návrh a realizace webové prezentace projektu, její aktualizace.
  • Putovní výstava „Historie a současnost astronomie v regionech“ - s cílem seznámit formou putovní výstavy s historií i současností astronomie a astronomického vzdělávání v příhraničních regionech.
  • Odborná pozorování a workshopy pracovníků a spolupracovníků.
  • Soutěž „Poznáváme vesmír bez hranic“ pro studenty středních škol v Slovenské republiky a České republiky
  • 1. československá konference pedagogických pracovníků a pracovníků hvězdáren.

Snahu partnerských organizací projektu je možné chápat i jako skromnou, ale upřímnou snahu k posílení vzájemné spolupráce mezi občany Slovenské republiky a České republiky.
Projekt inicializuje vzájemnou spolupráci a poznávání mezi občany cílových skupin a zakládá (znovuobnovuje) tradici společných československých konferencí astronomů, pedagogických pracovníků, studentů a dalších zájemců.
Předpokládáme také pokračování společných expedic a workshopů.

Česká vlajka Vlajka Evropské Unie Slovenská vlajka

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ. K JEHO REALIZACI BYLO VYUŽITO PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY.

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz