Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Název projektu: | SPOLEČNĚ O POČASÍ – METEOROLOGIE PRO VŠECHNY |
Zkrácený název: | SOP-MPV |
Kód výzvy: | 7/FMP/11b/N |
Reg. číslo projektu: | CZ/FMP/11b/07/097 |
Žadatel projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Partner projektu: | Krajská hvezdáreň v Žiline Horný Val 20, 012 42 Žilina Žilinský kraj, Slovenská republika |
Termín realizace: | listopad 2021 - říjen 2022 |
Kontaktní e-mail: | libor.lenza@astrovm.cz, hstrnadelova@astrovm.cz |
Cílem projektu je zlepšení přístupu veřejnost k informacím o aktuálním stavu počasí (včetně moderní a uživatelsky příjemné online formy), a to ve vazbě na standardní poskytované služby obou partnerů – večerní astronomická pozorování. Dále je cílem zvýšit povědomí o vybraných meteorologických jevech, zlepšit pochopení informací o počasí z masmédií (jak pro mládež, tak veřejnost) a seznamovat obyvatele se zajímavými a zejména rizikovými meteorologickými jevy a správném chování při jejich výskytu. Součástí jsou vzdělávací a osvětové programy pro mládež i širokou veřejnost na obou stranách hranice a vydání informační a vzdělávací brožury a infoletáčku. Projekt bude realizován v areálu žadatele a areálech HCP, Krajské hvězdárny v Žilině, v Kysuckom Novom Meste a na Malom Dieli v Žilině.
Příprava a realizace vzdělávacích a osvětových programů věnovaných meteorologii, monitorování meteorologických prvků, významu přeshraniční spolupráce, výskytu rizikových meteorologických dějů, seznámení s principy měření prvků počasí apod. Program bude doplněn drobnými pomůckami a vzdělávacími materiály, zejména pro mladé návštěvníky. V areálu žadatele bude upravena klasická meteorologická budka a bude zpřístupněna veřejnosti. Budou instalovány informační a vzdělávací tabule k měření počasí. Aktivita přispěje ke zvýšení informovanosti a osvětě v oblasti počasí, jejich předpovědí, interpretací předpovědí a také doporučenému bezpečnému chování při rizikových meteorologických jevech. Budou připraveny a zrealizovány 2 akce, po jedné na každé straně hranice.
Aktivita je zaměřena na podporu vzdělávání a výměnu know-how ke vzdělávacím programům zaměřených na mateřské školy a 1. stupně ZŠ. Je to věková skupina obyvatel, kterou lze efektivně motivovat a vzdělávat v tématu projektu. Pro realizaci aktivity bude nezbytné pořídit, instalovat a připravit k použití pomůcky a přístroje pořizované v rámci projektu.
Proběhne celkem 8 programů pro MŠ/ZŠ, z toho 4 programy v SR a 4 v ČR. U 2 akcí na každé straně hranice se budou jejich realizace účastnit členové projektového týmu z druhé strany hranice. Místem realizace budou areály obou partnerů.
Při realizaci akcí pro MŠ/ZŠ budou využity pořízené přístroje a pomůcky, na straně žadatele také zpřístupněna a upravena klasická meteorologická budka a další již existující pomůcky.
Cílem aktivity je příprava (obrazového i textového) materiálů pro dva tištěné materiály: (1) informační letáček „Počasí na horách - příležitost i ohrožení“ s informacemi o rizikových stavech počasí a bezpečném chování v jejich průběhu a (2) brožury „Počasí v přírodě - krása, poučení i rizika“ zaměřené na osvětu meteorologických jevů, rizikových stavů počasí, pochopení předpovědí a jejich interpretace.
Odborní pracovníci budou nejprve pořizovat potřebné a vhodné snímky meteorologických jevů (případně vezmou z archivů). K tomu využijí nové technické vybavení (obě kamery), které budou snímat a dokumentovat typické stavy počasí. S přípravou textů vypomohou také meteorolog a horský záchranář.
Aktivita přispěje k většímu plošnému dopadu projektu distribucí materiálů do informačních center v příhraniční oblasti a zvýší informovanost obyvatel, povědomí a základní znalosti v oboru meteorologie a jejího využití.
Cílem aktivity je technicky dospecifikovat, vybrat, poptat a zakoupit potřebné přístroje a pomůcky pro realizaci aktivit projektu. Jedná se zejména o meteorologické měřící či monitorující přístroje, případně materiál k jejich sestaveni potřebné pro realizaci vzdělávacích a osvětových aktivit, sběr obrazového materiálu pro aktivitu a propojení dvou přístrojů na veřejně přístupný internet.
V rámci projektu byla instalována v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí meteorologická kamera, která umožňuje bezprostřední náhled na aktuální stav počasí na hvězdárně, např. při plánování večerního pozorování pro zájemce z širšího okolí.
Elektronická verze tištěné brožury POČASÍ NA HORÁCH příležitost i ohrožení.
Brožura ke stažení (pdf, 2,9 MB).
Elektronická verze informačního letáčku Příležitosti i ohrožení POČASÍ NA HORÁCH s podtitulem Stručně a přehledně o rizikových stavech počasí na horách a bezpečném chování v jejich průběhu.
Infoletáček ke stažení (pdf, 1,1 MB).
autor: Libor Lenža