Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mimořádné akce pro školy

Mimořádné akce pro školy

Přehled nabízených pořadů

Hrajeme si ve Sluneční soustavě

V hravém programu pro menší děti se vydáme na procházku po osmi planetách naší Sluneční soustavy. Děti se dozví spoustu zajímavostí, např. jak jsou planety velké, jak rychle se otáčejí a obíhají kolem Slunce. Povídání v sále hvězdárny bude pokračovat venku u velkého nafukovacího modelu Slunce, kdy planetami se stanou samy děti a společně se pokusíme vytvořit vlastní Sluneční soustavu.

Země a mimozemšťan

Objevná cesta po povrchu velkého nafukovacího modelu planety Země. Spolu s vesmírným kamarádem (mimozemšťanem) prozkoumáme vzduch, vodu, pevninu a světlo. Cílem je upevnit povědomí předškoláků a školáků o Zemi a jejich základních charakteristikách – vzdušný obal, voda, pevniny, rotace a oběh okolo Slunce, roční doby apod. Průběh programu je badatelský, kdy děti samy řeší některé otázky: „K čemu potřebujeme vzduch?“, „Jak vzniká led?“, „Proč je moře slané?“ apod.         

Putování ke sluníčku

O sluníčko půjde v tomto programu až v druhé řadě. Nejprve si představíme malý dalekohled, kterým se všichni podíváme na nafukovací model z dostatečné vzdálenosti tak, jak to dalekohledy umí  s přiblížením. Následně se k modelu skutečně přiblížíme, abychom oba vjemy porovnali. V souvislosti s pozorováním Slunce si zdůrazníme význam bezpečnosti při jeho pozorování.

Na škodu nebude ani pořízení společné fotografie a vše zakončíme pohádkou v sále.

Tři kamarádi – Slunce, Země, Měsíc

V tomto programu se děti dovědí více o těchto nebeských tělesech. Jaké jsou vztahy mezi nimi, jak se vůči sobě pohybují a jaké to má důsledky. Kromě jiného také zjistí, proč svítí Slunce, proč se mění vzhled Měsíce, proč se mění roční období na Zemi nebo co je to a jak vzniká zatmění. Určitě budou překvapené až si samy vytvoří zmenšený model těchto těles.

*V případě příznivých podmínek pozorování Slunce velkým dalekohledem v kopuli hvězdárny.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies