V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Výběr témat obou výstav, jejichž přípravu zajišťovala naše hvězdárna, už byl delší dobu znám. Vycházel z naší zkušenosti, poptávky samotných škol a také naší přestavy o tom, co zatím nejen v naší nabídce chybí. Tak vznikly scénáře dvou výstav, které jsou svým obsahem a zaměření orčeny jiné cílové skupině.
První výstava s názvem Moderní kosmologie aneb jak vznikl svět? je zaměřena na studenty středních škol, kteří už mají alespoň základní znalosti a představy o našem světě, o vesmíru. Výstava, jejímž autorem je známý fyzik a popularizátor astrofyziky pak prof. Petr Kulhánek s pražské ČVUT. jsme velmi rádi, že byl ochoten se na tomto projektu autorsky podílet. Jeho podklady jsme zpracovali do podoby výstavy, kterou jsme (s ohledem na náročnější téma) doplnili velmi kvalitním metodickým materiálem v podobě vzdělávací brožurky s názvem Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii? Tento i další materiály z projektu najdete na stránkách výstupů.
Samotná výstava vznikala postupně a několikrát se musela svým rozsahem upravovat a doplňovat. V tom všem nám její autor vyšel maximánlě vstříc a ještě jednou: děkujeme!! Jsme velmi rádi, že tato výstava vznikla a je u nás k dispozici pro další zájemce z řad středních škol nejen v příhraničním regionu.
Pokud se chcete na výstavu alespoň virtuálně podívat, máte možnost na stránkách projektu. Jsou tam umístěny všechny realizované výstavy. Všechny výstavy jsou jak v české, tak slovenské jazykové verzi
Druhá výstava určená naopak prvnímu stupni základních škol se opírala o relativně náročnou děsky laděnou grafiku, která byla speciálně pro tento projekt vytvořena a zpracována. Její pomocí jsou žáci prvního stupně ZŠ seznamováni s těmi nejdůležitějšími tělesy z pohledu pozemského pozorovatele, tedy: Sluncem, Měsícem a Zemí. To jednoznačně dokládá také její prostý, ale výstižný název: Slunce, Země, Měsíc.
Kromě výstavy byl připraven metodický materiál, který je dětem i pedagogům k dispozici a pomocé krétho si mohou ověřit získaná či opakovaná fakta a skutečnosti, včetně jejich souvislostí. Oba materiály, výstavu i metodický materiál najdete na stránkách projektu.
Teď nás čeká další velmi důležitá etapa projektu, a sice návštěvy mnoha škol a předvedení nejen výstav, ale také vzdělávacích programů včetně atraktivního pozorování Slunce spojené s odborným výkladem a besedou. Kdo využije nabídky tohoto projektu, bude určitě spokojen.
autor: Libor Lenža