Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Název projektu: | VENKOVNÍ GEOLOGICKÁ EXPOZICE – JESENICKÉ KRYSTALINIKUM |
Zkrácený název: | VGE-JK |
Kód výzvy: | 6/FMP/6c/I, N |
Reg. číslo projektu: | CZ/FMP/6c/06/081 |
Žadatel projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Partner projektu: | Krajská hvezdáreň v Žiline Horný Val 20, 012 42 Žilina Žilinský kraj, Slovenská republika |
Termín realizace: | červen 2021 - květen 2022 |
Kontaktní e-mail: | libor.lenza@astrovm.cz |
Rozvojový investiční projekt zaměřený na zvýšení atraktivity kulturního a přírodního dědictví příhraničního regionu, jehož cílem je vybudování další části venkovní geologické expozice v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, věnované jesenickému krystaliniku. Expozice bude doplněna vzdělávacími a informačními prvky. Bude pořízeno nové technické vybavení pro tvorbu nových forem webové prezentace obou organizací a jejich expozic. Část vzorků horniny bude přepravena a instalována i v areálu přeshraničního partnera, Krajské hvězdárny v Žilině.
TISKOVÉ VÝSTUPY PROJEKTU JSOU ZVEŘEJNĚNY V ELEKTRONICKÉ PODOBĚ NA KONCI TÉTO WEBOVÉ STRÁNKY.
Nejnáročnější a nejnákladnější aktivita projektu. Na základě současných znalostí, studia literatury a konzultací budou vybrány vhodné lokality k odběru vzorků hornin, pořízena nezbytná fotografická dokumentace lokalit. Poté budou vybrány konkrétní vzorky a zajištěna jejich doprava do areálu žadatele. Budou připraveny textové podklady ke vzorkům a lokalitám pro informační a popisové tabule, zajištěny vhodné ukázky opracovaných hornin a jejich využití včetně stojanu pro jejich umístění v expozici. Expozice bude doplněna připravenými infotabulemi a vzdělávací tabulí. Horniny budou ošetřeny proti vlhkosti.
Formou veřejné zakázky malého rozsahu bude vybrán dodavatel stavební části, bude zadána stavba expozice (zejména zemní práce) a vybrané vzorky horniny osazeny. Část menších vzorků bude přepravena a instalována v areálu přeshraničního partnera.
Cílem aktivity je koordinovat a naplánovat všechny potřebné činnosti a aktivity projektu na obou stranách hranice, vyjasnit si odpovědnosti a zpřesnit harmonogram realizace. Setkání je naplánováno v areálu HCP (Kysucká hvězdárna v Kysuckom Novom Meste), a to zejména z důvodu potřebné kontroly možnosti umístění vzorků v areálu HCP. Kromě těchto aktivit bude potřeba při setkání také představit záměr vzdělávacích programů, jejich základní metodiku, dohodnout se na možnosti převzetí ze strany HCP a možnosti jejich realizace v areálu HCP.
Cílem aktivity je navrhnout, odborně a graficky připravit informační a vzdělávací brožurku o geologické historii a současnosti oblasti silezika, přírodních jedinečnostech a reáliích v kontextu geologie ČR, určenou pro širokou veřejnost a žáky/studenty. Jako informační vstupy budou použity informační zdroje v podobě pořízených odborných publikací, informace z terénních prací a výběru vzorků a dalších zdrojů. Budou využity snímky pořízené při výběru horniny z přírodních lokalit.
Cílem aktivity je zpropagovat formou workshopu pro odbornou veřejnost a pedagogy výstupy projektu (venkovní expozici, vzdělávací a popularizační programy aj.) a výhody přeshraniční spolupráce a aktivit pro podporu cestovního ruchu. Prezentovat připravené popularizační programy včetně malých ukázek praktických částí účastníkům workshopu, zpracovanou videoreportáž, připravené tiskoviny aj. V rámci programu přednese odbornou přednášku externí lektor. Ostatní příspěvky budou zajišťovat členové projektového týmu.
Jednodenní workshop bude spojen se slavnostním otevřením nové expozice pro veřejnost a budou pozváni také hosté zastupující veřejnou správu, muzea, organizace cestovního ruchu, školy apod.
Cílem aktivity je zvýšit atraktivitu a vypovídající schopnost vybraných částí webové prezentace obou partnerů s cílem prezentovat expozice a vybavení atraktivní formou 3D virtuálních prohlídek s textovými popisy. Tyto virtuální prohlídky jednak slouží těm, kteří z důvodu hendikepu nemohou snadno navštívit areály partnerů, a všem ostatním jako netradiční forma prezentace kulturních a přírodních hodnot a upoutání pozornosti s cílem motivovat k osobní návštěvě areálu obou partnerů.
Cílem aktivity je vybrat, poptat a zakoupit potřebné technické vybavení pro realizaci nové a atraktivní formy prezentace na webech obou partnerů. Jedná se o pořízení specializované kamery se softwarem pro snadné pořízení obrazových dat a jejich zpracování pro 3D virtuální interaktivní prohlídky expozic pro webové stránky žadatele i HCP.
Cílem je navrhnout, připravit a vyzkoušet nové vzdělávací a popularizační programy pro školy i veřejnost (zejména návštěvníky regionu) využívající novou venkovní expozici a další vzdělávací expozice v areálu partnerů. Pro realizaci těchto programů budou při dovozu horniny dovezeny i další horninové bloky navíc, pro práci s mládeží, na kterých se naučí odebírat vzorky z větších bloků, poznávat textury, minerální zrna a další věci (např. případné zrudnění). Dále budou pořízeny pomůcky (geologická kladívka) pro účastníky i lektora, krabičky na uskladnění a popisy vzorků a také nezbytná odborná literatura, vzorové sbírky hospodářsky využitelných minerálů pro seznámení účastníků akcí s různými rudonosnými minerály. Dále budou využívány zhotovená venkovní expozice včetně ukázek opracovaných výrobků z kamene a vzdělávací tištěné materiály. Programy budou připravovány u žadatele a předány k přizpůsobení pracovníkům HCP. Po ukončení přípravy budou programy vyzkoušeny prostřednictvím návštěvníků areálu žadatele i HCP, zejména školních skupin a běžných návštěvníků.
Elektronická verze tištěné brožurky s názvem KRÁSA A UŽITEK KAMENE - GEOLOGICKÁ HISTORIE A SOUČASNOST JESENICKÉHO KRYSTALINIKA autorů Zdeněk Vašíček, Petr Skupien a Libor Lenža.
Brožura ke stažení ve formátu (pdf; 2,8 MB)
Příloha k brožuře Krása a užitek kamene - geologická historie a současnost jesenického krystralinika, elektronická verze malého kvízu, křížovky a poznávačky. Určeno zejména dětem, ale poučení a zánavu v tom najdou i dospělí.
Elektronická verze materiálu s kvízy ke stažení (pdf; 620 kB).
autor: Libor Lenža