Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Název projektu: | SPOLEČNÉ NEBE – PODPORA ZÁŽITKOVÉ A POZNÁVACÍ TURISTIKY V PŘÍHRANIČNÍM REGIONU |
Zkrácený název: | SPOLEČNÉ NEBE |
Kód výzvy: | 1/FMP/6c/I, N |
Registrační číslo projektu: | CZ/FMP/6c/01/012 |
Žadatel projektu: | Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí |
Partner projektu: |
Krajská hvezdáreň v Žiline |
Termín realizace: | říjen 2018 – září 2019 |
Kontaktní email |
libor.lenza@astrovm.cz |
Projekt prezentuje cílovým skupinám atraktivní přírodní dědictví regionu formou tištěného i elektronického materiálu a netradičních akcí. Zmapuje místa s kvalitními podmínkami pro pozorování noční oblohy a fotograficky tato místa zdokumentuje. Vytvoří tištěný i elektronický materiál pro rozvoj cestovního ruchu, realizuje astropozorování v horách, propagujících území jako turistickou neobyčejně atraktivní destinaci.
Cílové skupiny: obyvatelé a návštěvníci příhraničního regionu. Projekt bude realizován ve třech příhraničních krajích ČR a dvou SR. Přináší pozitivní změnu pohledu na využití přírodního dědictví regionu – jehož součástí je bezpochyby také relativně zachovalá temná obloha – příhraniční hory jako místo s dobrým „pohledem na hvězdy“.
Klíčová aktivita projektu, v rámci které budou vytipována potenciálně vhodná místa s nízkým světelným znečištěním, atraktivní krajinou a přiměřenou turistickou infrastrukturou.
Vytipováním začne nejnáročnější aktivita projektu, práce v terénu, pořizování fotodokumentace ve dne, mapování vhodnosti pro turistiku, atraktivnosti a nakonec realizace náročných fotografických prací v nočních hodinách tam, kde to bude vhodné a možné.
Po pořízení snímků z vybraných lokalit budou pořízené snímky upraveny a exportovány v tiskové kvalitě včetně popisu pro zařazení do publikace či na webovou stránku.
Aktivita přinese unikátní, původní, místně lokalizované atraktivní fotografie noční krajiny s noční oblohou a připraví nezbytné materiály pro tvorbu materiálu pro podporu cestovního ruchu a turistiky v příhraničním regionu. Dále přinese aktuální a ověřené informace o lokalitách, stavu světelného znečištění, dostupnosti a kvality turistické infrastruktury, které budou zapracovány do výstupů projektu.
Výsledkem aktivity budou zpracované a vytištěné atraktivní a netradičně pojaté materiály pro podporu cestovního ruchu, které budou distribuované do vybraných míst uvedených regionů (všechny kraje s výjimkou Trnavského kraja) a odtud dále distribuovány návštěvníkům i obyvatelům regionů. K dispozici bude i elektronická verze materiálu pro umístění na webové stránky žadatele i partnera.
Aktivita umožní pořízení atraktivních snímků noční oblohy a astronomických úkazů (i krajiny) v kontextu s krajinou a přírodními dominantami pro připravovaný materiál na podporu cestovního ruchu a turistiky (včetně elektronické verze).
Webové stránky budou umístěny na stávajícím serveru žadatele věnovanému cestovnímu ruchu, kde vznikne speciální sekce předběžně označována jako spolecnenebe/astrocesty.eu.
Průběžně po získávání informací a snímků z terénu budou data zpracovávána a „překlápěna“ do webové podoby a postupně zveřejňována. Přes redakční systém budou průběžně vkládány definované údaje o lokalitách, motivační články, fotogalerie a další potřebná data, a to jak ze strany žadatele, tak přeshraničního partnera. Texty budou podle umístění lokality v území buď v češtině, nebo slovenštině.
Celý systém bude testován a na konci realizace projektu po korekturách (předpokládáme – pokud nebudou problémy – v 10. až 11. měsíci realizace) publikován ve veřejné části internetu.
Důležitou součástí realizovaného projektu budou i společné akce na propagaci cílových lokalit jako míst s kvalitními pozorovacími podmínkami, vhodnými pro realizaci aktivit určených obyvatelům regionu a hlavně návštěvníkům. Akce budou připravovány a realizovány od 8. do 12. měsíce realizace projektu na vybraných lokalitách v příhraniční oblasti (bude určeno na základě prověření v terénu), obvykle v místech se zajímavými přírodními či kulturními památkami, zajímavostmi, návštěvními místy a vhodnými pozorovacími podmínkami.
Cílem aktivity je jednak ukázat atraktivitu takových akcí, nabídnout akce obyvatelům a upozornit místní aktéry (obce, informační centra, sdružení a zejména majitele ubytovacích kapacit) na možnost konání obdobných akcí v budoucnu, jako nástroje podpory cestovního ruchu a netradičního vyžití i odpočinku.
autor: Libor Lenža