Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » Výstavou ke spolupráci a poznání » Výstupy z projektu VSP

Výstupy z projektu VSP

V průběhu realizace projektu vznikají materiály a dokumenty, které jsou určeny veřejnosti, školám, studentům i žákům volně k prohlídce a využití.

Na této stránce najdete všechny relevantní a veřejné výstupy projektu Výstavou ke spolupráci a poznání, který je spolufinancován z Fondu mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Partnerem projektu je Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste.

Infoplakátek pro základní a střední školy

Na závěr realizace projektu jsme vydali v rámci udržitelnosti projektu informační plakátek určený především školám. Infoletáček informuje o nabídce výstav připravených v rámci projektu. Kromě toho také nabízí vzdělávací programy pro škoní skupiny a také velmi atraktivní pozorování Slunce pomocí přenosných slunečních dalekohledů.

Plakátek jsme rozeslali jak na školy, které jsme v rámci projektu navštívili, tak na školy na které se nedostalo nebo dosud nabídku nevyužily. Věříme, že tento nástroj informovanosti a publicity napomůže dalšímu rozvoji rozvíjené oblasti činnosti.

Infoplakátek ke stažení (pdf; 1,97 MB)

 

Metodický materiál pro 1. stupeň základních škol k výstavě Slunce, Země, Měsíc

Metodický materiál pro žáky prvních stupňů základních škol doplňuje a rozšiřuje informace uvedené na výstavě Slunce, Země, Měsíc a nabízí žákům také zábavu a poučení. Navíc klade otázky, které ověřují rozsah nabytých vědomostí.

Byli bychom velmi rádi, kdyby tato brožurka doprovázející naši výstavu s názvem Slunce, Země, Měsíc upřesnila, doplnila a rozvinula znalosti a informace o třech pro nás nejdůležitějších tělesech.

Za pomoci kreslených ilustrací se seznamujeme se základními informacemi o jednotlivých tělesech i jejich vzájemných vztazích, které mezi nimi panují. Důsledky těchto vztahů navíc můžeme snadno pozorovat přímo na obloze, a to mnohdy i bez dalekohledu, nebo dokonce pocítit na vlastní kůži v případě střídání ročních období.

Pro ty, kteří se chtějí dovědět více, je na výstavních panelech připraveno i několik složitějších témat, k nimž je vhodné přidat vysvětlení ve vyučovacích hodinách nebo při společných besedách. Všechny informace, které výstava nabízí, však nejsou patrné hned na první pohled a je třeba po nich také malinko pátrat.

Budeme rádi, když vás výstava a brožura inspiruje a přivede k bližšímu zájmu o naše vesmírné okolí, jeho vzhled a zákonitosti.

Doprovodná metodická brožurka je k dispozici ke stažení (pdf; 4,1 MB).

 

Informační letáček- nabídka výstav

V rámci publicity projektu jsme připravili a vydali informační letáček informující cílové skupiny, především pedagogy, o nabídce výstav a doprovodných akcí v podobě přednášek a astronomických pozorování přímo na školách.

Výstavní projekty jsou zaměřeny na dvě základní cílové skupiny, a to: žáci prvních stupňů základních škol (především výstava Slunce, Země, Měsíc) a studenti středních škol (včetně nejvyšších ročníků škol základních). Pro ně je určena výstava zaměřená na Sluneční soustavu a Meteorologii. Vyšším ročníkům středních škol je pak určena speciální výstava zaměřená na moderní kosmologii, tj. vědu o vzniku a vývoji celého našeho vesmíru.

Akce pro první stupeň jsou primárně určeny malých školám (mnohdy jen první stupeň) v příhraničním regionu SR-ČR, tedy pro lokality, kde je veřejná doprava problémem, a také zdejší školy mají omezené možnosti se svými žáky někam vyjet. Veškeré aktivity v rámci projektu jsou hrazeny z projektu a školy ani žáci neplatí nic.

Informační letáčky v tištěné podobě je možné si vyžádat na adrese realizátora projektu.

Letáček ke stažení ve formátu pdf (840 kB).

 

Metodický a vzdělávací materiál

Obálka publikace Moderní kosmologiek odbornému školení Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii? Podrobnější obsah materiálu, jehož autorem je prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., vedoucí oddělení teorie plazmatu, katedra fyziky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze a především skvělý popularizátor fyziky a astrofyziky:

Obsah

1. Slovo autora;  2. Co je to kosmologie; 3. Stovky let hledání jak vznikl svět (Pohled dnešní, Pohledy minulé); 4. Úsvit našeho poznání (Problém síly ve fyzice); 5. Velký třesk a další vývoj Vesmíru (Částicový zvěřinec, Sjednocování interakcí, Časová osa), 6. Pozorovací důkazy standardního modelu (Přímá pozorování struktur, Nepřímá pozorování, Částicové experimenty); 7. Neověřené teorie a hypotézy (Co bylo před Vesmírem?,  Mnohorozměrný svět, Superpartneři, Ekpyrotický model, pokračování modelu stoiků, Hypotézy o temné hmotě a temné energii, Antihmota ve Vesmíru, Role Planckových škál, Vesmír a topologie); 8. Místo závěru – budoucnost Vesmíru je nejistá9. Rejstřík osobností

Celý materiál ke stažení ve formátu pdf (1 MB), 64 stran A5.

Zvukové záznamy z přednášek.

 

Infotabule projektu

Informační tabule slouží jako základní pomůcka publicity a je používaná při všech akcích spojených s projektem. Malá verze tabule je po dobu realizace projektu viditelně umístěna v prostorách obou partnerů projektu.

Infotabule projektu Výstavou ke spolupráci a poznání

 

Infotabule - verze ke stažení v pdf (660 kB).

 

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies