Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
V průběhu realizace projektu vznikají materiály a dokumenty, které jsou určeny veřejnosti, školám, studentům i žákům volně k prohlídce a využití.
Na této stránce najdete všechny relevantní a veřejné výstupy projektu Výstavou ke spolupráci a poznání, který je spolufinancován z Fondu mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Partnerem projektu je Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste.
Na závěr realizace projektu jsme vydali v rámci udržitelnosti projektu informační plakátek určený především školám. Infoletáček informuje o nabídce výstav připravených v rámci projektu. Kromě toho také nabízí vzdělávací programy pro škoní skupiny a také velmi atraktivní pozorování Slunce pomocí přenosných slunečních dalekohledů.
Plakátek jsme rozeslali jak na školy, které jsme v rámci projektu navštívili, tak na školy na které se nedostalo nebo dosud nabídku nevyužily. Věříme, že tento nástroj informovanosti a publicity napomůže dalšímu rozvoji rozvíjené oblasti činnosti.
Infoplakátek ke stažení (pdf; 1,97 MB)
Metodický materiál pro žáky prvních stupňů základních škol doplňuje a rozšiřuje informace uvedené na výstavě Slunce, Země, Měsíc a nabízí žákům také zábavu a poučení. Navíc klade otázky, které ověřují rozsah nabytých vědomostí.
Byli bychom velmi rádi, kdyby tato brožurka doprovázející naši výstavu s názvem Slunce, Země, Měsíc upřesnila, doplnila a rozvinula znalosti a informace o třech pro nás nejdůležitějších tělesech.
Za pomoci kreslených ilustrací se seznamujeme se základními informacemi o jednotlivých tělesech i jejich vzájemných vztazích, které mezi nimi panují. Důsledky těchto vztahů navíc můžeme snadno pozorovat přímo na obloze, a to mnohdy i bez dalekohledu, nebo dokonce pocítit na vlastní kůži v případě střídání ročních období.
Pro ty, kteří se chtějí dovědět více, je na výstavních panelech připraveno i několik složitějších témat, k nimž je vhodné přidat vysvětlení ve vyučovacích hodinách nebo při společných besedách. Všechny informace, které výstava nabízí, však nejsou patrné hned na první pohled a je třeba po nich také malinko pátrat.
Budeme rádi, když vás výstava a brožura inspiruje a přivede k bližšímu zájmu o naše vesmírné okolí, jeho vzhled a zákonitosti.
Doprovodná metodická brožurka je k dispozici ke stažení (pdf; 4,1 MB).
V rámci publicity projektu jsme připravili a vydali informační letáček informující cílové skupiny, především pedagogy, o nabídce výstav a doprovodných akcí v podobě přednášek a astronomických pozorování přímo na školách.
Výstavní projekty jsou zaměřeny na dvě základní cílové skupiny, a to: žáci prvních stupňů základních škol (především výstava Slunce, Země, Měsíc) a studenti středních škol (včetně nejvyšších ročníků škol základních). Pro ně je určena výstava zaměřená na Sluneční soustavu a Meteorologii. Vyšším ročníkům středních škol je pak určena speciální výstava zaměřená na moderní kosmologii, tj. vědu o vzniku a vývoji celého našeho vesmíru.
Akce pro první stupeň jsou primárně určeny malých školám (mnohdy jen první stupeň) v příhraničním regionu SR-ČR, tedy pro lokality, kde je veřejná doprava problémem, a také zdejší školy mají omezené možnosti se svými žáky někam vyjet. Veškeré aktivity v rámci projektu jsou hrazeny z projektu a školy ani žáci neplatí nic.
Informační letáčky v tištěné podobě je možné si vyžádat na adrese realizátora projektu.
Letáček ke stažení ve formátu pdf (840 kB).
k odbornému školení Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii? Podrobnější obsah materiálu, jehož autorem je prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., vedoucí oddělení teorie plazmatu, katedra fyziky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze a především skvělý popularizátor fyziky a astrofyziky:
1. Slovo autora; 2. Co je to kosmologie; 3. Stovky let hledání jak vznikl svět (Pohled dnešní, Pohledy minulé); 4. Úsvit našeho poznání (Problém síly ve fyzice); 5. Velký třesk a další vývoj Vesmíru (Částicový zvěřinec, Sjednocování interakcí, Časová osa), 6. Pozorovací důkazy standardního modelu (Přímá pozorování struktur, Nepřímá pozorování, Částicové experimenty); 7. Neověřené teorie a hypotézy (Co bylo před Vesmírem?, Mnohorozměrný svět, Superpartneři, Ekpyrotický model, pokračování modelu stoiků, Hypotézy o temné hmotě a temné energii, Antihmota ve Vesmíru, Role Planckových škál, Vesmír a topologie); 8. Místo závěru – budoucnost Vesmíru je nejistá; 9. Rejstřík osobností
Celý materiál ke stažení ve formátu pdf (1 MB), 64 stran A5.
Informační tabule slouží jako základní pomůcka publicity a je používaná při všech akcích spojených s projektem. Malá verze tabule je po dobu realizace projektu viditelně umístěna v prostorách obou partnerů projektu.
Infotabule - verze ke stažení v pdf (660 kB).
autor: Libor Lenža