Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Tyto stránky jsou věnovány základním informacím o aktivitách, akcích, činostech připravovaných a realizovaných v rámci projektu Společně do stratosféry. Věříme, že tento netradiční projektu přeshraniční spolupráce povede také k rozvoji spolupráce a vzdělávání na základně vzájemné pomoci a spolupráce.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity, pořádá ve dnech 13. až 15. června 2014 přeshraniční setkání odborníků, studentů a dalších zájemců o problematiku a možnosti letů do stratosféry. Akce je pořádána v rámci projektu SPOLEČNĚ DO STRATOSFÉRY, podpořeného Fondem mikroprojektů.
Jedná se o mimořádnou vzdělávací akci, neformální vyvrcholení projektu, v podobě setkání odborníků a studentů s cílem navazovat vzájemnou spolupráci a kontakty nejen mezi organizacemi, ale také jednotlivci.
V měsící květnu by měly proběhnout oba starty stratosférických balónů se studentskými experimenty na palubě. Své experimenty či přístroje mohli strudenti z obou zemí příhlásit ve studentské soutěži Společně do stratosféry, která probíhala od konce minulého roku do konce letošního února.
V rámci projektu jsem nejen pro soutěžní týmy, ale i pro všechny další zájemce připravili výjimečnou možnost v podobě účasti na startu těchto stratosférických balónů. První start se uskuteční dne 17. května 2014 a druhý pak 31. května 2014.
Projektu přeshraniční spolupráce Společně do stratosféry inicioval už řadu setkání, odborných i vzdělávacích akcí, včetně dvou testovacích letů stratosférických balónů a studentské soutěže. Počátkem března přinesly aktivity projektu velmi zajímavé a inspirující setkání zástupců obou projektových partnerů v Brně, na pozvání zástupců Laboratoře metalomiky a nanotechnologií.
Od 4. do 7. února 2014 jsme na slovenských školách realizovali celkem 8 motivačních besed k projektu Společně do stratosféry zaměřených nejen na seznámení se se základními aktivitami projektu, činností partnerů projektu, ale zejména na poskytnutí informace o probíhající studentské soutěži.
Na počátek února 2014 jsou na vybraných slovenských školách naplánovány motivační besedy v rámci projektu Společně do stratosféry (SDS). Cílem těchto motivačních besed je především představit základní informace k problematice stratosférických letů, projektu SDS, partnerů projektu a zejména jedinečné možnosti účastnit se studentské soutěže o návrh experimentu, měření či přístroje, který bude v případě výběru porotou na jednom ze dvou studenstkých letů také zrealizován.
Počas maximovej noci meteorického roja Geminidy, v noci z 13. na 14. decembra, môžete aj vy sledovať let stratosferického balóna. Stačí na to jednoduchý fotoaparát, malý ďalekohľad a jasná obloha.
Budeme rádi, pokud se budete společně s námi podílet na jedinečném slovensko-českém experimentu. Držte nám palce a my Vám přejeme jasnou oblohu!
Realizační partneři projektu Společně do stratosféry vyhlašují velmi zajímavou stejnojmennou studentskou soutěž pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních a vysokých škol.
Cílem soutěže je motivovat mladé lidi k zájmu a aktivní činnosti v rámci přeshraniční spolupráce v oblasti techniky, technologií či vědecké metodiky a postupů. Úspěšné soutěžní návrhy budou realizovány a vyslány na palubě stratosférického balónu na okraj vesmíru. Navíc se budou moci autoři vybraných návrhů přímo zúčastnit startu stratosférického balónu se svým experimentem.
Rozvoj spolupráce mezi českými a slovenskými odborníky, studenty a dalšími zájemci o problematiku v rámci projektu Společně do stratosféry dostane nový rozměr. Na sobotu 30 listopadu 2013 je naplánován první společný let stratosférického balónu s přístroji a experimenty. Jedná se o první ze dvou letů pro ověření použitých technologií a techniky v rámci přeshraničního projektu. Start balónu se uskuteční z areálu Hvězdárny v Partizánskom.
V předposledním týdnu listopadu 2013 se na několika školách v příhraničním regionu uskuteční zajímavá beseda s předsedou Slovenské organizace pro vesmírné aktivity, panem Jakubem Kapušem. Akce pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí v rámci probíhajícího projektu Společně do stratosféry.
Obdobné akce se uskuteční na Slovensku v první polovině přístího roku s českým lektorem. Mimo jiné se žáci a studenti seznámí s připravovanou studentskou soutěží o nejlepší návrhy experimentů, přístrojů či měření ve stratosféře.
První společná akce mezinárodního projektu určená především mladým lidem a zájemcům o problematiku stratosférických letů, výzkumu atmosféry i astronomii se koná ve dnech 11. až 12. října 2013 v areálu HVězdárny v Partizánskom.
Kromě 4 přednášek s besedami je čas věnován zejména diskusím a konzultacím nad technickým řešením experimentů, které jsou připravovány v rámci projektu k otestování technologií a jsou chápány jako příprava pro další dva lety se studentskými experimenty.
Doplněn odkaz na informaci o průběhu akce!