Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


25.09.2018
Letní putování vesmírem 2018

Je již tradicí, že s odcházejícím létem se ohlédneme zpět a hodnotíme proběhlé události. K nim patří i astronomické tábory pro děti od 7 do 15 let věku, které na hvězdárně pořádáme desítky let. Letošní skladba táborů byla následující: v červenci pobytový astronomický tábor a v srpnu příměstský tábor. 

03.09.2018
58. praktikum pozorovatelů proměnných hvězd a exoplanet

Před koncem prázdnin, v týdnu mezi 18. – 25. srpnem 2018, se na hvězdárně ve Valašském Meziříčí sešlo a sjelo celkem 16 účastníků praktika. Kromě několika zkušených pozorovatelů se objevily na této akci dvě novačky a osm nováčků. K tomu byl i přizpůsoben program praktika, kde prvotním úkolem bylo seznámit nové účastníky s technikou místní hvězdárny, kterou mohli využívat během pozorovacích nocí a zpracováním získaných dat. Kromě toho na praktikum přijelo několik účastníků se svou sestavou dalekohledů a jako snímací kamerou digitálními zrcadlovkami, aby se naučili tuto techniku využívat pro fotometrii proměnných hvězd.

18.06.2018
Opět pozorujeme! – Zákryty

V letošním roce se stalo pozorování zákrytů opět jedním z odvětví našich odborných pozorování. I přes špatné počasí z počátku roku se doposud (za období leden – květen) podařilo „napozorovat“ (tj. nahrát a vyhodnotit) několik úkazů (přehled v tabulce). Tato pozorování nám posloužila k otestování sestavy navržené pro pozorování.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » Společně do stratosféry » Akce a události projektu SdS » VÝZVA - Sledujte nočný let stratosferického balóna!

VÝZVA - Sledujte nočný let stratosferického balóna!

V rámci projektu SPOLEČNĚ DO STRATOSFÉRY, na ktorom spolupracujú Hvězdárna Valašské Meziříčí a Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity (SOSA), vypustíme po prvýkrát balón do stratosféry v nočných hodinách. Tento let, uskutočnený v spolupráci s Central European Meteor Network (CEMeNt), bude špecifický tým, že na gondole balóna bude umiestnená citlivá kamera, určená na získavanie videozáznamov preletu meteorov v atmosfére. Práve preto bol pre prvý nočný let stratosférického balóna vybraný termín maxima výrazného meteorického roja.

Snímek ze stratosféry z mise SDS 01 - TONDA

Balón bude vypustený z areála Hvezdárne v Partizánskom 14. decembra o 1:00 SEČ. Na gondole balóna budú umiestnené a svietivé LED diódy, ktoré umožnia sledovať balón aj v noci. Jasnosť diód je dostačujúca na to, aby zo vzdialenosti 100 kilometrov bol balón v prípade jasnej oblohy viditeľný aj voľným okom.

Ak sa chcete zapojiť do nočného sledovania nášho balóna, stačí si pozrieť pripojený graf predpokladaného letu balóna. Balón by mal dosiahnuť maximálnu výšku 33 kilometrov. Na oblohe ho teda nájdete pomerne jednoducho - na mape si vyhľadajte svoju polohu a porovnajte ju s grafom letu balóna. Tak zistíte azimut (smer, ktorým sa treba pozerať) balóna. Zdanlivú výška balóna [h] nad obzorom získate jednoduchým výpočtom - h < atan (33/d), kde [d] je vzdialenosť vášho stanovišťa od priemetu letovej krivky balóna. Zjednodušene možno povedať, že z väčšiny pozorovacích miest sa bude balón javiť vo výške menšej ako 20° nad obzorom.

Mapa přistání SDS 02

Balón možno pozorovať voľným okom (ak nie ste príliš ďaleko), malým ďalekohľadom (postačí jednoduchý trieder) alebo fotograficky (15-sekundové expozície pri citlivosti ISO 1600, fotoaparát umiestnený na statíve). Aby bol balón na oblohe ešte zreteľnejší, budú LED diódy nastavené tak, aby blikali. Interval bude nastavený v režime 2-4-2, teda 2 sekundy svietia, 4 sekundy tma, 2 sekundy svietia atď.

Ak sa chcete zapojiť do sledovania balóna, prípadne sa vám let podarí uviedieť či nafotiť, pošlite nám správu či fotografie na adresu geminids@fireball.sk.

Autor: Roman Piffl

Snímek z letu SDS 01 - TONDA

 

 

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje