Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

25.08.2020
Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. Po celý týden zde probíhá jubilejní 60. ročník praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Na programu jsou přednášky, noční pozorování, zpracovávání výsledků a odborné diskuze. Výsledkem společné práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných vesmírných objektů.

11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » Společně do stratosféry » Akce a události projektu SdS » VÝZVA - Sledujte nočný let stratosferického balóna!

VÝZVA - Sledujte nočný let stratosferického balóna!

V rámci projektu SPOLEČNĚ DO STRATOSFÉRY, na ktorom spolupracujú Hvězdárna Valašské Meziříčí a Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity (SOSA), vypustíme po prvýkrát balón do stratosféry v nočných hodinách. Tento let, uskutočnený v spolupráci s Central European Meteor Network (CEMeNt), bude špecifický tým, že na gondole balóna bude umiestnená citlivá kamera, určená na získavanie videozáznamov preletu meteorov v atmosfére. Práve preto bol pre prvý nočný let stratosférického balóna vybraný termín maxima výrazného meteorického roja.

Snímek ze stratosféry z mise SDS 01 - TONDA

Balón bude vypustený z areála Hvezdárne v Partizánskom 14. decembra o 1:00 SEČ. Na gondole balóna budú umiestnené a svietivé LED diódy, ktoré umožnia sledovať balón aj v noci. Jasnosť diód je dostačujúca na to, aby zo vzdialenosti 100 kilometrov bol balón v prípade jasnej oblohy viditeľný aj voľným okom.

Ak sa chcete zapojiť do nočného sledovania nášho balóna, stačí si pozrieť pripojený graf predpokladaného letu balóna. Balón by mal dosiahnuť maximálnu výšku 33 kilometrov. Na oblohe ho teda nájdete pomerne jednoducho - na mape si vyhľadajte svoju polohu a porovnajte ju s grafom letu balóna. Tak zistíte azimut (smer, ktorým sa treba pozerať) balóna. Zdanlivú výška balóna [h] nad obzorom získate jednoduchým výpočtom - h < atan (33/d), kde [d] je vzdialenosť vášho stanovišťa od priemetu letovej krivky balóna. Zjednodušene možno povedať, že z väčšiny pozorovacích miest sa bude balón javiť vo výške menšej ako 20° nad obzorom.

Mapa přistání SDS 02

Balón možno pozorovať voľným okom (ak nie ste príliš ďaleko), malým ďalekohľadom (postačí jednoduchý trieder) alebo fotograficky (15-sekundové expozície pri citlivosti ISO 1600, fotoaparát umiestnený na statíve). Aby bol balón na oblohe ešte zreteľnejší, budú LED diódy nastavené tak, aby blikali. Interval bude nastavený v režime 2-4-2, teda 2 sekundy svietia, 4 sekundy tma, 2 sekundy svietia atď.

Ak sa chcete zapojiť do sledovania balóna, prípadne sa vám let podarí uviedieť či nafotiť, pošlite nám správu či fotografie na adresu geminids@fireball.sk.

Autor: Roman Piffl

Snímek z letu SDS 01 - TONDA

 

 

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje