Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » Společně do stratosféry » Akce a události projektu SdS » VÝZVA - Sledujte nočný let stratosferického balóna!

VÝZVA - Sledujte nočný let stratosferického balóna!

V rámci projektu SPOLEČNĚ DO STRATOSFÉRY, na ktorom spolupracujú Hvězdárna Valašské Meziříčí a Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity (SOSA), vypustíme po prvýkrát balón do stratosféry v nočných hodinách. Tento let, uskutočnený v spolupráci s Central European Meteor Network (CEMeNt), bude špecifický tým, že na gondole balóna bude umiestnená citlivá kamera, určená na získavanie videozáznamov preletu meteorov v atmosfére. Práve preto bol pre prvý nočný let stratosférického balóna vybraný termín maxima výrazného meteorického roja.

Snímek ze stratosféry z mise SDS 01 - TONDA

Balón bude vypustený z areála Hvezdárne v Partizánskom 14. decembra o 1:00 SEČ. Na gondole balóna budú umiestnené a svietivé LED diódy, ktoré umožnia sledovať balón aj v noci. Jasnosť diód je dostačujúca na to, aby zo vzdialenosti 100 kilometrov bol balón v prípade jasnej oblohy viditeľný aj voľným okom.

Ak sa chcete zapojiť do nočného sledovania nášho balóna, stačí si pozrieť pripojený graf predpokladaného letu balóna. Balón by mal dosiahnuť maximálnu výšku 33 kilometrov. Na oblohe ho teda nájdete pomerne jednoducho - na mape si vyhľadajte svoju polohu a porovnajte ju s grafom letu balóna. Tak zistíte azimut (smer, ktorým sa treba pozerať) balóna. Zdanlivú výška balóna [h] nad obzorom získate jednoduchým výpočtom - h < atan (33/d), kde [d] je vzdialenosť vášho stanovišťa od priemetu letovej krivky balóna. Zjednodušene možno povedať, že z väčšiny pozorovacích miest sa bude balón javiť vo výške menšej ako 20° nad obzorom.

Mapa přistání SDS 02

Balón možno pozorovať voľným okom (ak nie ste príliš ďaleko), malým ďalekohľadom (postačí jednoduchý trieder) alebo fotograficky (15-sekundové expozície pri citlivosti ISO 1600, fotoaparát umiestnený na statíve). Aby bol balón na oblohe ešte zreteľnejší, budú LED diódy nastavené tak, aby blikali. Interval bude nastavený v režime 2-4-2, teda 2 sekundy svietia, 4 sekundy tma, 2 sekundy svietia atď.

Ak sa chcete zapojiť do sledovania balóna, prípadne sa vám let podarí uviedieť či nafotiť, pošlite nám správu či fotografie na adresu geminids@fireball.sk.

Autor: Roman Piffl

Snímek z letu SDS 01 - TONDA

 

 

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies