Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
06.03.2014
Jednou z aktivit projektu Společně do stratosféry, který realizuje naše hvězdárna ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity, je také přeshraniční studentská soutěž návrhů na experimenty, přístroje či měření na stratosférických balónových sondách. Příjem soutěžních návrhů byl ukončen koncem února. Témata a úroveň návrhů nás velmi mile překvapila.
Úroveň některých návrhů je opravdu velmi vysoká a zabývá se velmi perspektivními směry současného výzkumu a vývoje. Jeden ze soutěžních návrhů, který byl avizován a řádně podán inicioval zajímavé pozvání pro zástupce obou partnerů projektu: Hvězdárny Valašské Meziříčí (Libor Lenža) a Slovenské organizace pro vesmírné aktivity (Jakub Kapuš). Pozvání přišlo z poněkud nezvyklého pracoviště, Laboratoře metalomiky a nanotechnologií v Brně. Jedná se o společné pracoviště Středoevropského technologického institutu (CEITEC) a Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně.
Za pozváním stál vedoucí pracovník této laboratoře pan prof. René Kizek se svými spolupracovníky. Cílem setkání bylo nejen bližší seznámení všech zúčastněných institucí, jejich aktivit, činností a možností, ale také diskuse nad případnou budoucí spolupráci v oblasti využití stratosférických letů k výzkumu a studiu vlivu tohoto prostředí a podmínek na systémy detekce záření poškozujícího DNA a testování těchto systémů.
Velmi inspirativní bylo kompletní představení jednotlivých pracovišť této laboratoře, kterého se ujali prof. René Kizek a Dr. Ondřej Zítka. Vybavení, možnosti a rozsah výzkumu pracovišť této laboratoře jsou plně srovnatelné s evropskými pracovišti. To je velmi dobrým východiskem pro další rozvoj této laboratoře i realizovaných či připravovaných výzkumných projektů.
Oba partneři projektu mají velký zájem na budoucí spolupráci s tímto pracovištěm a jejím rozvoji v oblasti stratosférických letů jako prostředků pro testování a zkoušky budoucích nových kosmických technologií nejen v oblasti biosenzorů, ale i dalších oborů nejen nanobiotechnologie.
Děkujeme pracovníkům laboratoře za velmi inspirativní a motivující exkurzi i velmi zajímavou diskusi. Nezbývá, než se těšit na případnou další spolupráci a návštěvu pracovníků laboratoře na Hvězdárně Valašské Meziříčí.
(Autor snímků prof. R. Kizek)
autor: Libor Lenža