Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Realizované akce na školách v příhraničním regionu mají žáky a studenty nejen seznámit s historií výzkumu vrchních vrstev zemské atmosféry, představit činnost Slovenské organizace pro vesmírné aktivity, ale také seznámit je s připravovanou přeshraniční studentskou soutěží. Chceme tímto jednak podpořit vzdělávání v technických oborech a motivovat mladé lidi k aktivní spoluúčasti na našem projektu. Navíc aktivita slouží k prohloubení přeshraniční spolupráce a vzájemnému poznávání.
V listopadu proběhne celkem 6 akcí na české straně hranice a ještě další dvě pravděpodobně v prosinci. Naopak čeští lektoři navštíví slovenské školy v prvních měsících příštího roku. Součástí populárně-vzdělávacích akcí je diskuse, poskytování informací i předání informačních materiálů ke studentské soutěži i celému projektu.
autor: Libor Lenža