Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace a nezisková Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity se sídlem v Bratislavě vyhlašují studentskou soutěž s názvem Společně do stratosféry. Soutěž je založena na možnosti vlastní tvořivé práce žáků a studentů. Předmětem soutěže jsou nápady, náměty a návrhy na experimenty, pokusy či přístroje pro výzkumy a měření realizovatelná na gondole stratosférického balónu.
Soutěž je vyhlášena ve Slovenské republice i v České republice. Návrhy musí být rozpracovány na požadovanou úroveň a odborná porota může autory návrhu v případě potřeby požádat o jeho doplnění. S ohledem na předchozí zkušenosti předpokládáme, že při každém ze dvou startů stratosférického balónu, které proběhnou v roce 2014, bude vyneseno 3-5 studentských experimentů. Další informace a dokumenty ke stažení najdete na stránce věnované této soutěži.
Úspěšní soutěžící či soutěžní týmy budou mít možnost nejen realizovat svůj návrh na experiment, pokus, měření či přístroj, ale také se osobně zúčastnit vypuštění stratosférického balónu s jejich vlastním experimentem. Budou se moci podílet na monitorování letu, příjmu vědeckých dat i jejich zpracování. Přístroj či experiment mohou sami navrhnout, sestrojit i vyrobit, ale stejně tak mohou podat jen návrh a experiment se budeme snažit v rámci možností projektových týmů a rozpočtu sami realizovat a před vypuštěním odzkoušet.
O výsledky svých měření, své zkušenosti či poznatky se budou moci autoři úspěšných experimentů podělit se svými kolegy, ale i s odborníky z obou zemí v rámci závěrečného semináře, setkání odborníků, studentů a zájemců o tuto problematiku.
Do súťaže sa môžu zapojiť študenti z celého Slovenska i Čiech. Stačí ak vypracujú dokument, kde popíšu svoj experiment, ktorý by chceli poslať na palube stratosferickej sondy na hranicu vesmíru. V priebehu najbližšich mesiacov sa uskutočnia aj podporné akcie na základných a stredných školách v prihraničných krajoch, konkrétne v Trenčianskom, Žilinskom a Trnavskom kraji.
Návrhy experimentov, alebo prístrojov môžu študenti posielať na emailovú adresu Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity – sutaz@sosa.sk (v ČR libor.lenza@astrovm.cz). Súťaž v rámci projektu „Společne do stratosféry“ je unikátnou možnosťou pre slovenských aj českých žiakov a študentov, ktorí sa takýmto spôsobom môžu dotknúť vesmíru a nájsť svoje budúce uplatnenie v technických a vedeckých smeroch.
Soutěžní návrhy je možné do soutěže přihlašovat na níže uvedené kontakty průběžně od 1. 12. 2013 do 28. 2. 2014. Studentské lety jsou plánovány na duben a květen roku 2014.
Projekt byl zahájen v červenci 2013 a bude ukončen v červnu 2014. Je spolufinancovaný Evropskou unií, z prostředků Fondu Mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty. Další informace najdete na níže uvedených webových stránkách nebo Vám je rádi sdělíme na uvedených kontaktech.
Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace
Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity
Tisková zpráva č. 03 ve formátu pdf (93 kB)
Česká republika
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace
Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Manažer projektu: Libor Lenža, ředitel
Telefon: + 420 571 611 928
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz
Web: https://www.astrovm.cz/cz/program/projekty/realizovane-projekty/spolecne-do-stratosfery/
Slovenská republika
Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity
Tupolevova 5, 851 01 Bratislava
Manažer přeshran. části: Jakub Kapuš, predseda organizácie
Telefon: +421 903 329 139
E-mail: jakub.kapus@kozmonautika.sk; sutaz@sosa.sk
Web: http://www.sosa.sk
autor: Naďa Lenžová