Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » KOSOAP » Akce a události KOSOAP » Závěrečný workshop v Horní Bečvě

Závěrečný workshop v Horní Bečvě

Ve dnech 17. a 18. února 2012 se v hotelu Bečva v Horní Bečvě (ČR) uskutečnil závěrečný workshop v rámci projektu KOSOAP, zaměřeného na odborné pozorovatelské programy v kontextu stávající přeshraniční spolupráce a jejího možného rozvoje, včetně jejich využití pro vzdělávací činnost hvězdáren. Pracovní setkání bylo určeno zájemcům z řad pozorovatelů, studentů a pracovníků hvězdáren, pedagogům a dalším zájemcům ze Slovenska a České republiky.

Hlavním pořadatelem setkání byla Kysucká hvězdárna v Kysuckom Novom Meste ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí. Akce se uskutečnila v rámci projektu KOSOAP, spolufinancovaného z Fondu Mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007–2013.

Přes nepřízeň počasí a počáteční obavy, že se na místo konání nebudou moci dostavit účastníci ani přednášející, se nakonec vše v dobré obrátilo. Techniku, přednášející i účastníky jsme na místo konání úspěšně dopravili a akce mohla nerušeně proběhnout.

Během workshopu zazněly zvané přednášky věnované širšímu okruhu společných pozorovacích aktivit – pozorování zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy, pozorování meteorů či monitorování aktivity Slunce. Neméně zajímavá byla přednáška o historii i současném významu pozorování našeho nejbližšího vesmírného souseda – Měsíce. Díky těmto přednáškám si účastníci akce zpřesnili základní přehled v oborech a mohli se dále věnovat i vybraným detailům či pozorovacím metodám. Velký prostor zaujímaly diskuze a konzultace.

Velmi potěšitelná byla skutečnost, že svou práci prezentovali také studenti a účastníci pozorovatelských workshopů "Pozorujme společně!". Svou odbornou pozorovatelskou činnosi představili rovněž zástupci kolektivů pořádajících hvězdáren. Připomněli nejen společné projekty, ale shrnuli dosavadní výsledky pozorovatelských aktivit. Ty jsou zaměřeny na CCD fotometrii proměnných hvězd a komet, pozorování Slunce a sledování aktivity meteorických rojů pomocí videotechniky. 

V průběhu semináře si účastníci mohli prohlédnout a vyzkoušet pozorovatelskou techniku pořízenou v rámci tohoto projektu. K vidění a vyzkoušení byly vědecká CCD kamera, systém na pozorování meteorů a další vybavení. K dispozici bylo množství textových materiálů, které jsme připravili pro výukové a popularizační účely.

Počasí sice neumožnilo provádět ukázková pozorování přivezenou technikou, ale přítomným (obecně všem zájemcům z řad studentů) byla nabídnuta možnost spolupráce s oběma hvězdárnami v rámci pozorovatelských aktivit, a tedy možnost samostatné práce s moderní technikou jako součást činnosti obou hvězdáren.

Astronomická spolupráce hvězdáren ve Valašském Meziříčí a Kysuckom Novom Meste, ale také přeshraniční spolupráce dalších subjektů a jednotlivců, se díky projektu KOSOAP opět posunula na novou vyšší úroveň, která do budoucna oběma partnerům umožní provádět moderní vzdělávací a odbornou činnost.

 

autor: Jiří Srba

PředchozíNásledujícíZpět
Závěrečný workshop projektu KOSOAP - Horní Bečva
«« Předchozí1112131415Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies