Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
V rámci projektu probíhá řada aktivit, ale také akcí určených cílovým skupinám projektu. Na této stránce se můžete seznámit nejen s významnými událostmi projektu KOSOAP, ale najdete zde také pozvánky na akce realizované v průběhu projektu.
Ve dnech 17. a 18. února 2012 se v hotelu Bečva v Horní Bečvě (ČR) uskutečnil závěrečný workshop v rámci projektu KOSOAP, zaměřeného na odborné pozorovatelské programy v kontextu stávající přeshraniční spolupráce a jejího možného rozvoje, včetně jejich využití pro vzdělávací činnost hvězdáren. Pracovní setkání bylo určeno zájemcům z řad pozorovatelů, studentů a pracovníků hvězdáren, pedagogům a dalším zájemcům ze Slovenska a České republiky.
Ve dnech 17. a 18. února 2012 se v Hotelu Bečva v Horní Bečvě uskuteční závěrečný workshop projektu KOSOAP (Kooperující síť v oblasti astronomických odborně-pozorovatelských programů), zaměřený na odborné pozorovatelské programy v přeshraniční spolupráci a jejich další rozvoj.
Ve dnech 20. a 21. ledna 2012 uspořádala Kysucké hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste dvoudenní workshop zaměřený na přípravu a realizaci speciálních odborně – pozorovatelských programů. Akce se uskutečnila v rámci projektu KOSOAP, který hvězdárna realizuje ve spolupráci s Hvězdárnou ve Valašském Meziříčí.
V rámci projektu KOSOAP jsme pořídii školní laboratorní spektrograf DADOS. Jedná se o zařízením, které umožňuje pozorovat nebo zaznamenat - CCD či fotografickou technikou - spektrum různých světelných zdrojů. Záření bychom rádi primárné používali pro spektroskopická pozorování Slunce, ale také jinách kosmických zdrojů na noční obloze.
Hlavní fáze projektu KOSOAP se blíží ke svému konci. V jeho rámci se nám společně s partnerem projektu Kysuckou hvězdárnou v Kysuckom Novom Meste podařilo dosavadní cíle nejen splnit, ale u mnoha ukazatelů i překročit.
Jedním z důležitých cílů, na který navazovala úspěšná vzdělávací soustředění žáků a studentů, bylo i zajištění nezbytné technické základny pro vybrané okruhy pozorování. Ty umožňuje nejen efektivní odbornou pozorovatelskou práci, ale především zkvalitnění vzdělávacích aktivit a rozvoj přeshraniční spolupráce.
11. 11. 2011 až 13. 11. 2011 sme realizovali v priestoroch Hvezdárne Valašské Meziříčí tretie, posledné, zo Vzdelávacích sústredení študentov. Bolo zamerané na našu najbližšiu hviezdu – Slnko. Sústredenie bolo vedené v dvoch rovinách – teoretickej a praktickej, ktoré sa prelínali a striedali podľa náročnosti tém, aj vzhľadom na aktuálny stav počasia a prípadnú únavu účastníkov.
Další z plánovaných akcí v rámci projektu 'Kooperující síť v oblasti astronomických odborně-pozorovatelských programů' byla věnována proměnným hvězdám. Jejich účel je nejen vzdělávací a odborný, ale jak už napovídá podtitul těchto akcí 'Pozorujme společně!' také rozvoji a upevňování přeshraniční spolupráce především mezi mládeží s obdobnými zájmy.
'Význam a prínosy odborných pozorovacích programov vo vzdelávacom procese' bol názov aktivity „Workshop pre pracovníkov hvezdární a pracovníkov mimoškolského vzdelávania“, ktorá sa konala v dňoch 14.10.2011 až 15.10.2011 sa v priestoroch Hvezdárne Valašské Meziříčí ako ďalšia aktivita projektu KOSOAP.
Hvezdárne sú špecializované zariadenia, ktoré okrem pôsobenia v oblasti kultúry, vzdelávania v prírodných vedách, vykonávajú odborno - pozorovateľskú činnosť v astronómii. Nemalou mierou sa na výkone pozorovaní podieľajú dobrovoľní spolupracovníci hvezdární. Úlohou hvezdární je systematicky pripravovať nadaných žiakov a študentov s hlbším záujmom o astronómiu na samostatný výkon pozorovaní, umožniť im získavať teoretické vedomosti a praktické zručnosti v práci s astronomickými prístrojmi a technickými zariadeniami.
Jste žákem či žákyní druhého stupně základní školy, studentem či studentkou střední či vysoké školy nebo zájemce o praktickou činnost v astronomii? Chcete navázat partnerství a spolupráci se studenty z opačné strany česko-slovenské hranice? Chcete se něco zajímavého naučit a sami vyzkoušet? Pokud ano, máte jedinečnou možnost!
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s partnerem projektu Kysuckou hvězdárnou v Kysuckom Novom Meste pořádá sérii vzdělávací soustředění studentů pod názvem Pozorujme společně!.
První vzdělávací soustředění zaměřené na pozorování proměnných hvězd se koná ve dnech 4. - 6. listopadu 2011.