Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
V rámci projektu probíhá řada aktivit, ale také akcí určených cílovým skupinám projektu. Na této stránce se můžete seznámit nejen s významnými událostmi projektu KOSOAP, ale najdete zde také pozvánky na akce realizované v průběhu projektu.
Ve dnech 17. a 18. února 2012 se v hotelu Bečva v Horní Bečvě (ČR) uskutečnil závěrečný workshop v rámci projektu KOSOAP, zaměřeného na odborné pozorovatelské programy v kontextu stávající přeshraniční spolupráce a jejího možného rozvoje, včetně jejich využití pro vzdělávací činnost hvězdáren. Pracovní setkání bylo určeno zájemcům z řad pozorovatelů, studentů a pracovníků hvězdáren, pedagogům a dalším zájemcům ze Slovenska a České republiky.
Ve dnech 17. a 18. února 2012 se v Hotelu Bečva v Horní Bečvě uskuteční závěrečný workshop projektu KOSOAP (Kooperující síť v oblasti astronomických odborně-pozorovatelských programů), zaměřený na odborné pozorovatelské programy v přeshraniční spolupráci a jejich další rozvoj.
Ve dnech 20. a 21. ledna 2012 uspořádala Kysucké hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste dvoudenní workshop zaměřený na přípravu a realizaci speciálních odborně – pozorovatelských programů. Akce se uskutečnila v rámci projektu KOSOAP, který hvězdárna realizuje ve spolupráci s Hvězdárnou ve Valašském Meziříčí.
V rámci projektu KOSOAP jsme pořídii školní laboratorní spektrograf DADOS. Jedná se o zařízením, které umožňuje pozorovat nebo zaznamenat - CCD či fotografickou technikou - spektrum různých světelných zdrojů. Záření bychom rádi primárné používali pro spektroskopická pozorování Slunce, ale také jinách kosmických zdrojů na noční obloze.
Hlavní fáze projektu KOSOAP se blíží ke svému konci. V jeho rámci se nám společně s partnerem projektu Kysuckou hvězdárnou v Kysuckom Novom Meste podařilo dosavadní cíle nejen splnit, ale u mnoha ukazatelů i překročit.
Jedním z důležitých cílů, na který navazovala úspěšná vzdělávací soustředění žáků a studentů, bylo i zajištění nezbytné technické základny pro vybrané okruhy pozorování. Ty umožňuje nejen efektivní odbornou pozorovatelskou práci, ale především zkvalitnění vzdělávacích aktivit a rozvoj přeshraniční spolupráce.
11. 11. 2011 až 13. 11. 2011 sme realizovali v priestoroch Hvezdárne Valašské Meziříčí tretie, posledné, zo Vzdelávacích sústredení študentov. Bolo zamerané na našu najbližšiu hviezdu – Slnko. Sústredenie bolo vedené v dvoch rovinách – teoretickej a praktickej, ktoré sa prelínali a striedali podľa náročnosti tém, aj vzhľadom na aktuálny stav počasia a prípadnú únavu účastníkov.
Další z plánovaných akcí v rámci projektu 'Kooperující síť v oblasti astronomických odborně-pozorovatelských programů' byla věnována proměnným hvězdám. Jejich účel je nejen vzdělávací a odborný, ale jak už napovídá podtitul těchto akcí 'Pozorujme společně!' také rozvoji a upevňování přeshraniční spolupráce především mezi mládeží s obdobnými zájmy.
'Význam a prínosy odborných pozorovacích programov vo vzdelávacom procese' bol názov aktivity „Workshop pre pracovníkov hvezdární a pracovníkov mimoškolského vzdelávania“, ktorá sa konala v dňoch 14.10.2011 až 15.10.2011 sa v priestoroch Hvezdárne Valašské Meziříčí ako ďalšia aktivita projektu KOSOAP.
Hvezdárne sú špecializované zariadenia, ktoré okrem pôsobenia v oblasti kultúry, vzdelávania v prírodných vedách, vykonávajú odborno - pozorovateľskú činnosť v astronómii. Nemalou mierou sa na výkone pozorovaní podieľajú dobrovoľní spolupracovníci hvezdární. Úlohou hvezdární je systematicky pripravovať nadaných žiakov a študentov s hlbším záujmom o astronómiu na samostatný výkon pozorovaní, umožniť im získavať teoretické vedomosti a praktické zručnosti v práci s astronomickými prístrojmi a technickými zariadeniami.
Jste žákem či žákyní druhého stupně základní školy, studentem či studentkou střední či vysoké školy nebo zájemce o praktickou činnost v astronomii? Chcete navázat partnerství a spolupráci se studenty z opačné strany česko-slovenské hranice? Chcete se něco zajímavého naučit a sami vyzkoušet? Pokud ano, máte jedinečnou možnost!
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s partnerem projektu Kysuckou hvězdárnou v Kysuckom Novom Meste pořádá sérii vzdělávací soustředění studentů pod názvem Pozorujme společně!.
První vzdělávací soustředění zaměřené na pozorování proměnných hvězd se koná ve dnech 4. - 6. listopadu 2011.