Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Workshop byl věnován pozorování meteorů pomocí videotechniky, tedy jednomu ze stěžejních pozorovacích programů, na který jsme se v rámci projektu KOSOAP zaměřili. Díky tomuto společnému projektu pořídili obě partnerské organizace technické vybavení, které umožní zapojení do celoevropských pozorovacích sítí, ale také popularizaci pozorování meteorů mezi školáky a studenty.
Na úvod semináře představil Ján Mäsiar, ředitel Kysucké hvezdáreně v Kysuckom Novom Meste, svoji část projektových aktivit. Kromě jiného pořídila hvězdárna ve spolupráci s Universitou Komenského v Bratislavě celooblohový CCD videosystém s fotonásobičem určený ke sledování aktivity meteorických rojů. Automatická stanice zprovozněná v areálu místní hvězdárny, bude sloužit jako třetí pozorovací stanoviště slovenské profesionální sítě SVMN (Slovak Video Meteor Network).
Za přeshraničního partnera, Hvězdárnu Valašské Meziříčí, vystoupil Jiří Srba, který účastníky seznámil s projektovými aktivitami na české straně. V oblasti pozorování meteorů byl ve Valašském Meziříčí pořízen malý videosystém založený na CCTV kameře Watec a světelném objektivu, který umožňuje sledování aktivity rojů a zapojení do středoevropské sítě pozorovatelů CEMENT (Central European MEteor NeTwork), která úzce spolupracuje právě se slovenskou profesionální sítí SVMN a dalšími sítěmi v Polsku, Maďarsku a Itálii. Na semináři byly prezentovány první výsledky z druhé poloviny roku 2011.
Seminář byl určen pracovníkům hvězdáren a zájemcům o pozorování, a jeho náplní bylo seznámení s technikou a programem UfoCapture i jeho nástavbami (UfoAnalyzer a UfoOrbit). Lektory byli Juraj Toth (profesionální astronom, Astronomické a geofyzikálne observatórium UK v Modre, koordinátor sítě SVMN) a Roman Piffl (kordinátor sítě CEMENT). Semináře se zúčastnil také Jakub Koukal, koordinátor české části sítě CEMENT.
Během semináře se mohli nováčci seznámit s postupy i technickým a programovým vybavením vhodným pro daný tip pozorování. Pozorovatelé mohli konzultovat své postupy a výsledky. V rámci semináře byl také dohodnout další postup mezinárodní spolupráce při video pozorování meteorů a koordinaci společných kampaní v roce 2012.
autor: Jiří Srba