Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Zajímavé informace o technických parametrech, způsobu práce a především spolupráce, včetně způsobu zpracování a vyhodnocení dat z videosystému na pozorování meteorů bylo publikováno na stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí v sekci odborná práce.
Autorem zajímavého článku s názvem Videopozorování meteorů (ve Valašské Meziříčí) je vedoucí odborný pracovník odpovědný za oblast pozorování meziplanetární hmoty a CCD pozorování Jiří Srba.
Článek obsahuje také příklad zpracování vícestaničního pozorování meteorů. Příklad je zpracován společně se záznamu z Kroměříže. Právě v Kroměříži pracuje pan Jakub Koukal, který je v této oblasti jedením z předních odborníků. Proto jsme byli velmi rádi, že nám věnoval svůj čas a předal zkušenosti. Článek bude průběžně aktualizován.
autor: Libor Lenža