Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Zajímavé informace o technických parametrech, způsobu práce a především spolupráce, včetně způsobu zpracování a vyhodnocení dat z videosystému na pozorování meteorů bylo publikováno na stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí v sekci odborná práce.
Autorem zajímavého článku s názvem Videopozorování meteorů (ve Valašské Meziříčí) je vedoucí odborný pracovník odpovědný za oblast pozorování meziplanetární hmoty a CCD pozorování Jiří Srba.
Článek obsahuje také příklad zpracování vícestaničního pozorování meteorů. Příklad je zpracován společně se záznamu z Kroměříže. Právě v Kroměříži pracuje pan Jakub Koukal, který je v této oblasti jedením z předních odborníků. Proto jsme byli velmi rádi, že nám věnoval svůj čas a předal zkušenosti. Článek bude průběžně aktualizován.
autor: Libor Lenža