Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » KOSOAP » Akce a události KOSOAP » Proběhlo soustředění studentů - KOSOAP / MPH

Proběhlo soustředění studentů - KOSOAP / MPH

Hvezdárne sú špecializované zariadenia, ktoré okrem pôsobenia v oblasti kultúry, vzdelávania v prírodných vedách,  vykonávajú odborno -  pozorovateľskú činnosť  v astronómii. Nemalou mierou sa na výkone pozorovaní podieľajú dobrovoľní spolupracovníci hvezdární. Úlohou hvezdární je systematicky pripravovať nadaných žiakov a študentov s hlbším záujmom o astronómiu na samostatný výkon pozorovaní, umožniť im získavať  teoretické vedomosti a praktické zručnosti v práci s astronomickými prístrojmi a technickými zariadeniami.

Prvé zo 'Vzdelávacích sústredení študentov' bolo realizované v priestoroch Hvezdárne vo Valašskom Meziříčí v dňoch 16.9.2011 až 18.9.2011. Zúčastnilo sa ho 15 študentov zo Slovenska a Čiech. Pod odborným vedením lektorov - pracovníkov prihraničných hvezdární sa venovali zaujímavej oblasti astronómie - medziplanetárnej hmote.

Teoretická časť bola zameraná na oboznámenie sa so základnými informáciami o medziplanetárnej hmote, jej druhoch, jej rozmiestnením v slnečnej sústave. Účastníci sústredenia sa podrobne zoznámili najmä s problematikou meteorickej hmoty, históriou pozorovania vo svete aj v Čechách a na Slovensku, o úspechoch slovenských a českých amatérskych pozorovateľov aj profesionálnych astronómov.

Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Preto sme oba večery využili na praktické pozorovania pod hviezdnou oblohou. Študenti sa oboznámili s metodikou vizuálneho pozorovania meteorov jednotlivo alebo v pozorovacích skupinách, vyskúšali si odhady jasností hviezd aj meteorov, samostatne hlásili napozorované údaje.

Časť nočného programu bola venovaná pozorovaniam s astronomickým ďalekohľadom. Zaujímavým bola praktická ukážka pozorovania meteorov pomocou novej záznamovej CCD a video techniky.

Perličkou bola simulácia činnosti meteorických rojov pomocou výpočtovej a prezentačnej techniky. Úlohou študentov bolo odpozorovať činnosť roja, spracovať svoje napozorované údaje a správne ich vyhodnotiť.

Aj keď sústredenie vzhľadom na náročnosť problematiky bolo krátke, poskytlo účastníkom dostatočné teoretické informácie. Získali prvé praktické skúsenosti z pozorovania aj spracovania údajov. Pri ďalšej systematickej práci vo svojich astronomických a prírodovedných krúžkoch a pod vedením pracovníkov hvezdární je predpoklad, že ich záujem o astronómiu bude využitý na rast úrovne meteorickej astronómie na Slovensku a v Čechách, ktorá aj v minulosti zaujímala popredné miesta v porovnaní so svetom.

 

 

autor: Ján Mäsiar

12
12

   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz