V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Do aktivit společného projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p.o. a Slovenské organizace pro vesmírné aktivity byla zahrnuta i série besed určených žákům nejvyšších ročníků základních škol a zejména školám středním. Po sérii 8 besed, které realizoval slovenský lektor, předseda SOSA pan Jakub Kapuš, na českých školách v průběhu listopadu a prosince 2013, jsme se vydali druhý týden v únoru na Slovensko.
Lektorsky zajišťovali všechny akce odborní pracovníci valašskomeziříčské hvězdárny, kteří se na realizaci projektu intenzivně podílejí a mají vlastní zkušenosti ze startů stratosférických balónů. Organizačně nám při zajišťování akcí velmi pomohli kolegové ze SOSA a také pan Marián Rečičár. Lepší představu o průběhu akcí na jednotlivých školách je možné získat z níže zveřejněných snímků z jednotlivých akcí. Na některých školách se rozvinula zajímavá diskuse a někteří žáci a studenti ukázali, že jim tato problematika není zcela cizí.
Poslední ze čtyř přednáškových dnů jsme dorazili do Trenčína, kde se akcí účastnil předseda SOSA pan Jakub Kapuš a také ředitel Hvězdárny v Partizánskom pan Vladimír Mešter, který nám vydatně pomáhal při organizaci akcí v Trenčíně. Na obou školách jsme byli velmi dobře přijati a akce proběhly bez jakýchkoliv problémů. Děkujeme za spolupráci!
Další významnou aktivitou projektu Společně do stratosféry v nejbližších týdnech bude ukončení příjmu návrhů do studentské soutěže, jejich vyhodnocení, příprava potřebného zařízení a příprava startů. Kromě toho v první polovině března proběhne v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí druhé pracovní setkání se zaměřením na problematiku stratosférických letů, fyziky atmosféry, ale také technických a technologických problémů, které je nezbytné řešit. Kromě toho se budeme zabývat i přípravou velkého závěrečného semináře, který je plánován na červen.
Všem, kteří se podíleli na zajištění této významné vzdělávací a popularizační aktivity projektu, děkujeme!
autor: Libor Lenža
![]() |
Motivační besedy SDS - Slovensko Poté jsme se přesunuli na základní školu na ulici Mládežnická. |
12345 | Následující »» |