Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
V úterý 17. května 2011 úderem desáté hodiny dopolední byly slavnostně otevřeny vstupní dveře do specializované učebny, která vznikla rekonstrukcí nevyužívaných prostor staré sluneční laboratoře a archivu v objektu odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Rekonstrukce byla realizována v rámci mikroprojektu spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR s názvem Kooperující síť v oblasti astronomických odborně-pozorovatelských programů – zkráceně KOSOAP – (CZ/FMP.03/0117), jehož partnerem je Kysucká hvězdáreň v Kysuckom Novom Meste.
Slavnostního otevření specializované učebny se mj. zúčastnil náměstek hejtmana Zlínského kraje a radní za kulturu, cestovní ruch a církve pan Jindřich Ondruš, vedoucí odboru kultury a památkové péče Pavel Macura, vedoucí odboru strategického rozvoje Milan Filip, ale také zástupkyně Regionu Bílé Karpaty (správce programu podpory), ředitel partnerské hvězdárny Ján Mäsiar a další hosté.
Zúčastnění zájemci a hosté si nejprve vyslechli úvodní informace o projektu, se kterými je seznámil ředitel Hvězdárny Valašské Meziříčí Libor Lenža. Úvodní slovo bylo doplněno krátkou počítačovou prezentací, seznamující s průběhem rekonstrukce a budováním učebny. Vybavení představuje 10 pracovních stolů, židle, počítače, tabule a data projektor.
Po drobném občerstvení se účastníci akce odebrali do venkovního areálu, kde se před vstupem do budovy odborného pracoviště věnovali pozorování Slunce, především sluneční fotosféry. Nechyběla ani neformální exkurze po objektech hvězdárny, seznámení s jejím vybavením a provozem.
V rámci svého zaměření působí Hvězdárna Valašské Meziříčí jednak v rámci vzdělávání, kulturně-vzdělávací činnosti, ale i odborných pozorovatelských programů. Samotné praktické pozorování a jeho zpracování a interpretace je klíčovým aspektem využitelným pro efektivní vzdělávání a rozvoj základních dovedností v rámci vědy, výzkumu a inovací. Hvězdárna doposud neměla k dispozici adekvátní prostorové a nezbytné základní technické vybavení.
Specializovaná učebna bude využívána především studenty středních škol, kteří se tak budou moci zapojit například do pozorování Slunce a jeho aktivity, do sledování proměnných hvězd, a také do studia meziplanetární hmoty (tj. především komet a meteorických rojů). Prostory a vybavení učebny bude pro ně zázemím pro seznámení s problematikou, utřídění a zpracování napozorovaných dat, jejich vyhodnocení a případné publikování.
autor: František Martinek