Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
V úterý 17. května 2011 úderem desáté hodiny dopolední byly slavnostně otevřeny vstupní dveře do specializované učebny, která vznikla rekonstrukcí nevyužívaných prostor staré sluneční laboratoře a archivu v objektu odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Rekonstrukce byla realizována v rámci mikroprojektu spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR s názvem Kooperující síť v oblasti astronomických odborně-pozorovatelských programů – zkráceně KOSOAP – (CZ/FMP.03/0117), jehož partnerem je Kysucká hvězdáreň v Kysuckom Novom Meste.
Slavnostního otevření specializované učebny se mj. zúčastnil náměstek hejtmana Zlínského kraje a radní za kulturu, cestovní ruch a církve pan Jindřich Ondruš, vedoucí odboru kultury a památkové péče Pavel Macura, vedoucí odboru strategického rozvoje Milan Filip, ale také zástupkyně Regionu Bílé Karpaty (správce programu podpory), ředitel partnerské hvězdárny Ján Mäsiar a další hosté.
Zúčastnění zájemci a hosté si nejprve vyslechli úvodní informace o projektu, se kterými je seznámil ředitel Hvězdárny Valašské Meziříčí Libor Lenža. Úvodní slovo bylo doplněno krátkou počítačovou prezentací, seznamující s průběhem rekonstrukce a budováním učebny. Vybavení představuje 10 pracovních stolů, židle, počítače, tabule a data projektor.
Po drobném občerstvení se účastníci akce odebrali do venkovního areálu, kde se před vstupem do budovy odborného pracoviště věnovali pozorování Slunce, především sluneční fotosféry. Nechyběla ani neformální exkurze po objektech hvězdárny, seznámení s jejím vybavením a provozem.
V rámci svého zaměření působí Hvězdárna Valašské Meziříčí jednak v rámci vzdělávání, kulturně-vzdělávací činnosti, ale i odborných pozorovatelských programů. Samotné praktické pozorování a jeho zpracování a interpretace je klíčovým aspektem využitelným pro efektivní vzdělávání a rozvoj základních dovedností v rámci vědy, výzkumu a inovací. Hvězdárna doposud neměla k dispozici adekvátní prostorové a nezbytné základní technické vybavení.
Specializovaná učebna bude využívána především studenty středních škol, kteří se tak budou moci zapojit například do pozorování Slunce a jeho aktivity, do sledování proměnných hvězd, a také do studia meziplanetární hmoty (tj. především komet a meteorických rojů). Prostory a vybavení učebny bude pro ně zázemím pro seznámení s problematikou, utřídění a zpracování napozorovaných dat, jejich vyhodnocení a případné publikování.
autor: František Martinek
Slavnostní otevření učebny - projekt KOSOAP |
12345 | Následující »» |