V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
V první fázi projektu jsme připravili, vydali a zveřejňujeme také v elektronické podobě následující materiály:
K zajištění základních povinností souvisejících s publicitou projektu i programu podpory jsme navrhli a nechali vyrobit digitálním tiskem na PVC informační tabuli Společně do stratosféry.
Informační tabule publicity projektu Společně do stratosféry.
Ke stažení ve formáru pdf (2 MB)
Informační letáček je určen zejména mládeži a pedagogickým pracovníkům.
Ke stažení ve formátu pdf (1 MB)
Především pro žáky a studenty je určena první z dvojice brožurek. Najdou v ní nejen základní informace o partnerech projektu, ale především o studentské soutěži.
Základní informační brožura projektu a podmínkách studentské soutěže o nejlepší návrhy experimentů, postupů, přístrojů apod. (860 kB; pdf).
autor: Libor Lenža