Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
V první fázi projektu jsme připravili, vydali a zveřejňujeme také v elektronické podobě následující materiály:
K zajištění základních povinností s ohledem na publicitu projektu i programu podpory jsme navrhli a nechali vyrobit digitálním tiskem na PVC informační tabuli publicity projektu Společně do stratosféry.
Informační tabule publicity projektu Společně do stratosféry.
Ke stažení ve formáru pdf (2 MB)
Informační letáček je určen zejména mládeži a pedagogickým pracovníkům.
Ke stažení ve formátu pdf (1 MB)
Především pro žáky a studenty je určena první z dvojice brožurek. Najdou v ní nejen základní informace o partnerech projektu, ale především o studentské soutěži.
Základní informační brožura projektu a podmínkách studentské soutěže o nejlepší návrhy experimentů, postupů, přístrojů apod. (860 kB; pdf).
autor: Libor Lenža