Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Na obrázku podľa (4) máme súčasne zobrazené základné sústavy súradníc: horizontálnu a rovníkovú. Transformáciu zo sústavy horizontálnej (A, h) do rovníkovej prvého druhu (t, δ) vyjadríme pomocou sústavy rovníc:
cosδ * sint = sinz * sinA
cosδ * cost = cosz * cosφ + sinz*sinφ*cosA
sinδ = cosz*sinφ - sinz*sinφ*cosA
Postup: Vo vzťahoch (1) – (3) je použitá zenitová vzdialenosť: z = 90°- h. Z rovnice (3) určíme δ ako inverzný sínus jej pravej strany. Z rovníc (1) a (2) delením pravých strán rovníc (2):(1) dostaneme tan t. Inverzný tangens hľadáme v kvadrante podľa znamienok pravých strán rovníc (1) a (2), delených sínusom δ. Pre hodinový uhol platí: t = s - α, kde α je rektascenzia hviezdy a s je miestny hviezdny čas.
Opačnú transformáciu, z rovníkových súradníc do horizontálnych môžeme vykonať analogickým postupom podľa sústavy rovníc:
sinz * cosA = cosδ * sint
sinz * cosA = cosδ * sinφ * cost - cosδ * sinφ
cosz = sinδ * sinφ + cosδ * cosφ * cost
Do reálneho času pozorovania v UT sa dostaneme pomocou miestneho hviezdneho času:
t = s - α
s = S0 + 1.0027379093(UT) + λ
kde hodnoty S0 sú tabelované pre každý deň o 0 hod. UT v Astronomickej ročenke (3).