Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


22.02.2019
Velikonoce na hvězdárně

Na jarní měsíce jsme pro děti z mateřských školek připravili program VELIKONOCE NA HVĚZDÁRNĚ.   Společně přivítáme jaro, popovídáme si o velikonočních zvycích a symbolech, zjistíme, proč máme čtyři roční období, proč má Měsíc více tváří, jestli i v hlubokém vesmíru máme kuřátka, beránka a jiné velikonoční symboly. 

25.11.2018
Úspěšný projekt energetických úspor

V  roce 2017 byla provedena rekonstrukce (zateplení objektu a výměna výplní stavebních otvorů) provozně-technického objektu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o., který slouží jako zázemí hlavních objektů hvězdárny, jako odborná knihovna a studovna odborných pracovníků a stážistů.

22.11.2018
Ohlédnutí za Týdnem vědy a techniky Akademie věd ČR

Ve druhém listopadovém týdnu tohoto roku se Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. již potřetí připojila k celostátní akci Týden vědy a techniky Akademie Věd ČR. Téma letošního ročníku reflektovalo jak sto let vzniku naší republiky, tak i vývoj české vědy za toto období. Festival vědy a techniky se konal v týdnu od 5. do 10. listopadu v areálu hvězdárny. A co se u nás vlastě dělo?

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » Přes hvězdy ke spolupráci a poznání » PHSP Príloha č. 1: Transformácia súradníc

PHSP Príloha č. 1: Transformácia súradníc

Nautický trojúhelník

Na obrázku podľa (4) máme súčasne zobrazené základné sústavy súradníc: horizontálnu a rovníkovú. Transformáciu zo sústavy horizontálnej (A, h) do rovníkovej prvého druhu (t, δ) vyjadríme pomocou sústavy rovníc:

cosδ * sint = sinz * sinA
cosδ * cost = cosz * cosφ + sinz*sinφ*cosA
sinδ = cosz*sinφ - sinz*sinφ*cosA

Postup: Vo vzťahoch (1) – (3) je použitá zenitová vzdialenosť: z = 90°- h. Z rovnice (3) určíme δ ako inverzný sínus jej pravej strany. Z rovníc (1) a (2) delením pravých strán rovníc (2):(1) dostaneme tan t. Inverzný tangens hľadáme v kvadrante podľa znamienok pravých strán rovníc (1) a (2), delených sínusom δ. Pre hodinový uhol platí: t = s - α, kde α je rektascenzia hviezdy a s je miestny hviezdny čas.

Opačnú transformáciu, z rovníkových súradníc do horizontálnych môžeme vykonať analogickým postupom podľa sústavy rovníc:

sinz * cosA = cosδ * sint
sinz * cosA = cosδ * sinφ * cost - cosδ * sinφ
cosz = sinδ * sinφ + cosδ * cosφ * cost

Do reálneho času pozorovania v UT sa dostaneme pomocou miestneho hviezdneho času:

t = s - α
s = S0 + 1.0027379093(UT) + λ

kde hodnoty S0 sú tabelované pre každý deň o 0 hod. UT v Astronomickej ročenke (3).


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje