Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Na obrázku podľa (4) máme súčasne zobrazené základné sústavy súradníc: horizontálnu a rovníkovú. Transformáciu zo sústavy horizontálnej (A, h) do rovníkovej prvého druhu (t, δ) vyjadríme pomocou sústavy rovníc:
cosδ * sint = sinz * sinA
cosδ * cost = cosz * cosφ + sinz*sinφ*cosA
sinδ = cosz*sinφ - sinz*sinφ*cosA
Postup: Vo vzťahoch (1) – (3) je použitá zenitová vzdialenosť: z = 90°- h. Z rovnice (3) určíme δ ako inverzný sínus jej pravej strany. Z rovníc (1) a (2) delením pravých strán rovníc (2):(1) dostaneme tan t. Inverzný tangens hľadáme v kvadrante podľa znamienok pravých strán rovníc (1) a (2), delených sínusom δ. Pre hodinový uhol platí: t = s - α, kde α je rektascenzia hviezdy a s je miestny hviezdny čas.
Opačnú transformáciu, z rovníkových súradníc do horizontálnych môžeme vykonať analogickým postupom podľa sústavy rovníc:
sinz * cosA = cosδ * sint
sinz * cosA = cosδ * sinφ * cost - cosδ * sinφ
cosz = sinδ * sinφ + cosδ * cosφ * cost
Do reálneho času pozorovania v UT sa dostaneme pomocou miestneho hviezdneho času:
t = s - α
s = S0 + 1.0027379093(UT) + λ
kde hodnoty S0 sú tabelované pre každý deň o 0 hod. UT v Astronomickej ročenke (3).