V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Informační aktivitou projektu je mimo jiné i doplnění existujících webových stránek o informace o projektu, pilotní články, údaje získané při pozorováních, ale i motivační snímky ze společných akcí.
Webové stránky budou z daným obsahem funkční i po skončení projektu, což je jednou z podmínek udržitelnost projektu a vzniklých kooperujících sítí. Obsah stránek bude vytvářen zásadně na bázi spolupráce obou stran přeshraničního projektu, a budou v obou řečech, což zase napomůže vzájemnému přibližování a lepšímu porozumění lidí.
Na webových stránkách budou k dispozici elektronické verze všech sborníků, sylabů a metodických materiálů.
Obsahem praktika bude základní souhrn teoretického minima, metodiky pozorování, měření, vyhodnocení a interpretace.
Efektivitu a kvalitu výuky i praktické činnosti zajistí zkušení lektoři ze SR i ČR, a samozřejmě nainstalovaná technika, na které se bude prakticky demonstrovat průběh pozorování se všemi aspekty, včetně nejčastějších chyb. Praktikum bude probíhat v obou řečech, což napomůže lepšímu vzájemnému porozumění, lepší komunikaci, a to především mezi mládeži, kdy česká mládež má se slovenštinou značné problémy
Velmi vhodný způsob praktické činnosti za účasti lidí z obou zemí jsou společné pozorovatelské aktivity – pozorovatelská praktika. Praktická činnost, využívání poznatků, dovedností z praktika, praktický výcvik metodiky, učení základních postupů, principů spolupráce.
Cílem pozorovatelských expedic, po jedné na každé straně, je také vytváření osobních zájmových vztahů a budování základů kooperující sítě na bázi jednotlivců a kooperujících institucí. Jiným, také důležitým aspektem, je pěstování návyků k trpělivé, cílevědomé a pečlivé práci a tolerance nutné pro (mezinárodní) spolupráci.
V rámci expedic se budeme věnovat pozorování zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy pomocí přístrojové techniky, a druhá část se bude věnovat pozorování různých druhů meziplanetární hmoty za použití techniky i bez (například pozorování komet, fotografování, vizuální sledování meteorů, statistické vyhodnocování napozorovaných dat, konverze do mezinárodních datových formátů apod.).
Vyvrcholení celého projektu bude setkání nejen samotných uživatelů projektu a účastníků aktivit, ale i všech dalších zájemců z cílových regionů.
V programu semináře se kromě přehledových referátů pochopitelně objeví i aktuální příspěvky a především shrnutí výsledků a průběhu celého projektu. Věříme, že se otevře diskuse o další možnostech spolupráce v rámci obnovených pozorovatelských sítí.
Na závěr semináře proběhne hodnotící setkání projektových týmů.