Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Aktivity PHSP

Webová prezentace

Informační aktivitou projektu je mimo jiné i doplnění existujících webových stránek o informace o projektu, pilotní články, údaje získané při pozorováních, ale i motivační snímky ze společných akcí.
Webové stránky budou z daným obsahem funkční i po skončení projektu, což je jednou z podmínek udržitelnost projektu a vzniklých kooperujících sítí. Obsah stránek bude vytvářen zásadně na bázi spolupráce obou stran přeshraničního projektu, a budou v obou řečech, což zase napomůže vzájemnému přibližování a lepšímu porozumění lidí.
Na webových stránkách budou k dispozici elektronické verze všech sborníků, sylabů a metodických materiálů.


Společné praktikum zájemců o systematická pozorování

Obsahem praktika bude základní souhrn teoretického minima, metodiky pozorování, měření, vyhodnocení a interpretace.
Efektivitu a kvalitu výuky i praktické činnosti zajistí zkušení lektoři ze SR i ČR, a samozřejmě nainstalovaná technika, na které se bude prakticky demonstrovat průběh pozorování se všemi aspekty, včetně nejčastějších chyb. Praktikum bude probíhat v obou řečech, což napomůže lepšímu vzájemnému porozumění, lepší komunikaci, a to především mezi mládeži, kdy česká mládež má se slovenštinou značné problémy


Společné pozorovatelské aktivity - expedice
(zákryty hvězd a meziplanetární hmota)

Velmi vhodný způsob praktické činnosti za účasti lidí z obou zemí jsou společné pozorovatelské aktivity – pozorovatelská praktika. Praktická činnost, využívání poznatků, dovedností z praktika, praktický výcvik metodiky, učení základních postupů, principů spolupráce.
Cílem pozorovatelských expedic, po jedné na každé straně, je také vytváření osobních zájmových vztahů a budování základů kooperující sítě na bázi jednotlivců a kooperujících institucí. Jiným, také důležitým aspektem, je pěstování návyků k trpělivé, cílevědomé a pečlivé práci a tolerance nutné pro (mezinárodní) spolupráci.
V rámci expedic se budeme věnovat pozorování zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy pomocí přístrojové techniky, a druhá část se bude věnovat pozorování různých druhů meziplanetární hmoty za použití techniky i bez (například pozorování komet, fotografování, vizuální sledování meteorů, statistické vyhodnocování napozorovaných dat, konverze do mezinárodních datových formátů apod.).


Přeshraniční seminář
Zákryty, zatmění a pozorování v současné astronomii

Vyvrcholení celého projektu bude setkání nejen samotných uživatelů projektu a účastníků aktivit, ale i všech dalších zájemců z cílových regionů.
V programu semináře se kromě přehledových referátů pochopitelně objeví i aktuální příspěvky a především shrnutí výsledků a průběhu celého projektu. Věříme, že se otevře diskuse o další možnostech spolupráce v rámci obnovených pozorovatelských sítí.
Na závěr semináře proběhne hodnotící setkání projektových týmů.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies