Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Projekt Astronomie pro všechny byl zaměřen především na multidisciplinární vzdělávání v oblastech přírodních a humanitních věd se zaměřením na netradiční pohledy na astronomii a její přesahy do dalších věd. Ze všech seminářů a workshopů vybral projektový tým to nejlepší a sestavil z těchto příspěvků závěrečný sborník, který je k dispozici v nejen v elektronické verzi, ale u realizátora projektu také ve verzi tištěné.
Dalším výstupem jsou prezentační a informační tabule, které mohou sloužit jako výstava, na nichž jsou shrnuty základní astronomické informace pro zájemce, kteří se doposud o astronomii nezajímali. Ze zkušeností víme, že astronomie včetně jejich přesahů do dalších vědních oborů či vyučovaných předmětů je atraktivní možností poznávání okoního světa, hledání přátel, porozumnění a rozvoje spolupráce nejen v příhraničním regionu Slovenska a České republiky.
Ve sborníku najdete nejzajímavější příspěvky ze všech seminářů a workshopů:
Elektronická verze sborníku projektu Astronomie pro všechny ke stažení (pdf, 1 385 kB).
Informační tabule je možné díky danému rozsahu instalovat i v menších obecních školách, knihovnách apod. Výstava je tvořena 5 celobarevnými panely o rozměrech 110 x 80 cm. Pokud máte o výstavu zájem, kontaktujte nás!
Možnost stažení informačních tabulí ve formátu pdf na konci článku.