S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Projekt Astronomie pro všechny byl zaměřen především na multidisciplinární vzdělávání v oblastech přírodních a humanitních věd se zaměřením na netradiční pohledy na astronomii a její přesahy do dalších věd. Ze všech seminářů a workshopů vybral projektový tým to nejlepší a sestavil z těchto příspěvků závěrečný sborník, který je k dispozici v nejen v elektronické verzi, ale u realizátora projektu také ve verzi tištěné.
Dalším výstupem jsou prezentační a informační tabule, které mohou sloužit jako výstava, na nichž jsou shrnuty základní astronomické informace pro zájemce, kteří se doposud o astronomii nezajímali. Ze zkušeností víme, že astronomie včetně jejich přesahů do dalších vědních oborů či vyučovaných předmětů je atraktivní možností poznávání okoního světa, hledání přátel, porozumnění a rozvoje spolupráce nejen v příhraničním regionu Slovenska a České republiky.
Ve sborníku najdete nejzajímavější příspěvky ze všech seminářů a workshopů:
Elektronická verze sborníku projektu Astronomie pro všechny ke stažení (pdf, 1 385 kB).
Informační tabule je možné díky danému rozsahu instalovat i v menších obecních školách, knihovnách apod. Výstava je tvořena 5 celobarevnými panely o rozměrech 110 x 80 cm. Pokud máte o výstavu zájem, kontaktujte nás!
Možnost stažení informačních tabulí ve formátu pdf na konci článku.