V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Projekt Vědou a technikou ke společnému rozvoji se dostal do další fáze své realizace. V druhé polovině června jsme zahájili evaluace vzdělávacích programů připravených v rámci projektu díky novým didaktickým technickým pomůckám.
V první fázi realizace jsme se zaměřili na programy věnované spektroskopii, jejímu významu a praktickým aplikacím a novým metodám digitálního snímkování pomocí CCD detektorů. Ve dnech 18. a 19. června jsme zamířili k naším sousedům do Kysuckého Nového Mesta a druhý den do Trenčína. Poslední akce před začátkem prázdnin se konala ve Slavičíně.
Jak akce probíhaly a jak to při nich vypadalo si můžete prohlédnout v připojené fotogalerii.
Akce budou pokračovat po skončení prázdnin v měsíci září.
autor: Naďa Lenžová