Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Projekt Vědou a technikou ke společnému rozvoji se dostal do další fáze své realizace. V druhé polovině června jsme zahájili evaluace vzdělávacích programů připravených v rámci projektu díky novým didaktickým technickým pomůckám.
V první fázi realizace jsme se zaměřili na programy věnované spektroskopii, jejímu významu a praktickým aplikacím a novým metodám digitálního snímkování pomocí CCD detektorů. Ve dnech 18. a 19. června jsme zamířili k naším sousedům do Kysuckého Nového Mesta a druhý den do Trenčína. Poslední akce před začátkem prázdnin se konala ve Slavičíně.
Jak akce probíhaly a jak to při nich vypadalo si můžete prohlédnout v připojené fotogalerii.
Akce budou pokračovat po skončení prázdnin v měsíci září.
autor: Naďa Lenžová