Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Nový projekt přeshraniční spolupráce je orientovaný na rozvoj vzdělávání s využitím moderních technických pomůcek v příhraničních regionech. Partnery projektu jsou Hvězdárna Valašské Meziříčí a Krajská hvezdáreň v Žiline, pracoviště Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste.
Dne 11. února 2014 se uskutečnilo první pracovní setkání obou projektových týmů na společném koordinačním setkání, které se konalo v prostorách Kysucké hvězdárny.
Projekt má dvě klíčové aktivity. První z nich je příprava a realizace 3 nových vzdělávacích modulů zaměřených na: (1) digitální snímkování a digitální techniku, (2) na optiku - spektroskopii a (3) robotiku a automatizaci. Ke každému z uvedených modulů pořizujeme potřebnou techniku v podobě didaktických pomůcek. Připravené programy pak ověříme v praxi na českých i slovenských školách v příhraniční oblasti. Další významnou aktivitou je příprava a realizace Přeshraniční letní školy vědy a techniky, která je určena zejména talentované mládeži z obou stran hranice.
Všem účastníkům koordinačního setkání byl podrobně projekt představen a byly uvedeny hlavní aktivity a činnosti, které bude potřeba pro zdárné dokončení projektu vykonat. Některé body vzbudily zaslouženou pozornost a vyvolaly diskusi. Týkalo se to zejména Přeshraniční letní školy, která je již naplánovaná na 22. až 26. července 2014 a bude se konat v prostorách areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Na konci setkáni byly shrnuty a rozděleny nejaktuálnější úkoly projektu, dále byli dohodnuti na konkrétní pozice pracovníci z obou projektových týmů. Následovala ještě očekávaná exkurze po interiéru hvězdárny i okolním areálu. Oboji doznává v posledních měsících značné změny k lepšímu, takže se už moc těšíme, až to bude hotovo.
Koordinační setkání projektu Vědou a technikou ke společnému rozvoji.
Koordinační setkání projektu Vědou a technikou ke společnému rozvoji.
Nově upravený přednáškový sál.
Přednáškový sál, tentokrát v modrém světle.
Pohled na spodní část areálu Kysucké hvězdárny s výhledem do okolí.
Vstup do nově rekonstruované Kysucké hvězdárny
autor: Libor Lenža