Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » KOSOAP » Akce a události KOSOAP » Vzdělávací soustředění studentů – KOSOAP – proměnné hvězdy

Vzdělávací soustředění studentů – KOSOAP – proměnné hvězdy

Další z plánovaných akcí v rámci projektu 'Kooperující síť v oblasti astronomických odborně-pozorovatelských programů' byla věnována proměnným hvězdám. Jejich účel je nejen vzdělávací a odborný, ale jak už napovídá podtitul těchto akcí 'Pozorujme společně!' také rozvoji a upevňování přeshraniční spolupráce především mezi mládeží s obdobnými zájmy.

Astronomie nabízí mnoho možností, jak využít volný čas mladých lidí. I amatérští astronomové dnes mohou za pomoci moderní techniky přispět k rozvoji poznání objektů ve vesmíru. Mezi ně patří i proměnné hvězdy. Od pátku do neděle 4.- 6. listopadu 2011 mělo 17 účastníků zadělávacího soustředění pod názvem 'Proměnné hvězdy a možnosti jejich pozorování a výzkumu' možnost se seznámit s tímto atraktivním oborem pozorovatelské a teoretické astronomie.

Na základní otázku, co jsou to proměnné hvězdy, přednesl svoji prezentaci Bc. Luboš Brát, předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti. Zájemci měli možnost se seznámit s velkou plejádou různých typů proměnných hvězd na základě jejich fyzikálních vlastností. Podvečerní prezentace 'Možnosti a metody pozorování' se zaměřila na základní otázky, jakým způsobem nastavit dalekohled a rychle najít na obloze námi hledanou hvězdu. K tomuto je potřeba například znalost výpočtu hvězdného času.

Díky příznivému počasí bylo možné si získané vědomosti otestovat na astronomických dalekohledech při nočním praktiku. Sobotní dopolední program se nesl v duchu pátečních přednášek a představil pozorovací program na zdejší hvězdárně. Následně Jaroslav Trnka z hvězdárny ve Slaném seznámil posluchače s technikou záznamu obrazu z dalekohledu pomocí digitálních kamer CCD. Prošla se historie i popis principu, jak kamery fungují a jak astronomové získávají data z těchto obrázků.

Na druhou část praktika byl připraven trenažér pozorování zákrytových dvojhvězd. Zde si účastníci po předchozí průpravě mohli vyzkoušet nanečisto, jak se získává odhad jasnosti proměnné hvězdy. Po řádném tréninku se mohlo vyrazit na ostrou akci k dalekohledu. V centrální kopuli hvězdárny jsme nalezli vhodnou zákrytovou dvojhvězdu v souhvězdí Kefea. Ne všichni pozorovatelé vydrželi celý pozorovací interval od devíti do jedné hodiny ranní, ale každý z účastníků měl možnost se několikrát dostat k okuláru dalekohledu a udělat odhad jasnosti.

V neděli jsme se dostali k poslednímu bodu praktika – zpracování pozorování. Nakonec jsme se rozhodli pro zpracování odhadů z večerního trenažéru, předpokládali jsme lepší výsledky. Což se nakonec potvrdilo, výsledky času určení minima se mezi jednotlivci lišily řádově v minutách, což na první pokus můžeme považovat za úspěch.

I zde se na závěr ukázalo, že by bylo potřeba více času na řádné probrání tématu. Hlavní cíl však byl dosažen – několik studentů mělo možnost se podívat do světa astronomie, poskytnout příležitost k vzájemnému poznání, navázání přeshraniční spolupráce i podnítit další zájem o tuto oblast.

 

autor: Ladislav Šmelcer

PředchozíNásledujícíZpět
Seminář KOSOAP - proměnné hvězdy
«« Předchozí1112131415


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies