Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Ve dnech 17. - 18. února 2012 se v hotelu Bečva na Horní Bečvě (ČR) uskutečnil závěrečný workshop v rámci projektu KOSOAP, který byl zaměřen na odborné pozorovatelské programy v kontextu stávající přeshraniční spolupráce a jejího možného rozvoje, včetně jejich využití pro vzdělávací činnost hvězdáren. Pracovní setkání bylo určeno zájemcům z řad pozorovatelů, studentů a pracovníků hvězdáren, pedagogům a dalším zájemcům ze Slovenska a České republiky.
Hlavním organizátorem setkání byla Kysucká hvězdárna v Kysuckom Novom Meste ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí. Akce se uskutečnila v rámci projektu KOSOAP spolufinancovaného z Fondu Mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.
Přes nepřízeň počasí a počáteční obavy, že se na místo konání nebudou moci dostavit účastníci ani přednášející, se nakonec vše v dobré obrátilo. Techniku, přednášející i účastníky jsme na místo konání úspěšně dopravili a akce mohla nerušeně začít a uskutečnit se.
V rámci workshopu odezněly zvané přednášky věnované širšímu okruhu společných pozorovacích aktivit – pozorování zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy, pozorování meteorů či monitorování aktivity Slunce. Neméně zajímavá byla tak přednáška o historii i současném významu pozorování našeho nejbližšího vesmírného souseda - Měsíce. Díky těmto přednáškám se účastníci akce zpřesnili základní přehled v oborech a bylo možné se dále věnovat i vybraným detailům či pozorovacím metodám. velký prostor byl dán na diskusi a konzultace.
Velmi potěšitelná byla skutečnost, že svou práci prezentovali také studenti a účastníci pozorovatelských workshopů "Pozorujme společně!". Svou odbornou pozorovatelskou činnosti představili také účastníci z řad kolektivů pořádajících hvězdáren. Představili nejen společné projekty, ale shrnuli dosavadní výsledky pozorovatelských aktivit. Ty jsou zaměřeny na CCD fotometrii proměnných hvězd a komet, pozorování Slunce a sledování aktivity meteorických rojů pomocí videotechniky.
Během celého semináře si účastníci mohli prohlédnout a vyzkoušet si pozorovatelskou techniku, která byla pořízena v rámci tohoto projektu. K vidění a vyzkoušení byla vědecká CCD kamera, systém na pozorování meteorů a další vybavení. K dispozici byla řada textových materiálů, které jsme připravili pro výukové a popularizační účely.
Počasí sice neumožnilo provádět ukázková pozorování přivezenou technikou, ale přítomným (obecně všem zájemcům z řad studentů) byla nabídnuta možnost spolupráce s oběma hvězdárnami v rámci pozorovatelských aktivit, a tedy možnost samostatné práce s moderní technikou v rámci činnosti obou hvězdáren.
Astronomická spolupráce hvězdáren ve Valašském Meziříčí a v Kysuckém Novém Mestě, ale také přeshraniční spolupráce dalších subjektů a jednotlivců, se díky projektu KOSOAP opět posunula na novou vyšší úroveň, která do budoucna oběma partnerům umožní provádět moderní vzdělávací a odbornou činnost.
autor: Jiří Srba