V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Letošní inverzní počasí mnoho pozorovací radosti nepřineslo, bídné tři noci a 4990 měření zákrytových dvojhvězd.
Soustavně sledovaná eruptivní zákrytová dvojhvězda GJ 3236 Cas 23. listopadu předvedla druhou nejvýraznější erupci trvající 13 minut se zjasněním o 0,5 magnitudy ve filtru R.
Již více jak 4 měsíce je v činnosti spektrograf umístěný na jižní budově v areálu hvězdárny Valašské Meziříčí. Od 25.7.2014 zaznamenal 13 spekter meteorů z celkové počtu 543 jednostaničních meteorů, které byly detekovány touto sestavou. A až to doposud poslední spektrum, ze 2. listopadu 2014, patřilo meteoru ze známého komplexu Taurid, konkrétně jeho severní větvi. Tento meteorický komplex, sestávající ze dvou větví – jižní (STAds) a severní (NTAds), je známý velkým zastoupením velmi jasných meteorů – bolidů.
Noci se prodlužují a závěr měsíce října přinesl několik jasných nocí, tudíž jsem během jedenácti z nich pořídil rekordní počet měření proměnných hvězd – 19 161. Dílem za tento počet může sledování hvězdných polí, kde se nacházelo více proměnných hvězd, zejména jsem se zaměřil na mnou objevené nové proměnné hvězdy, u kterých jsem upřesňoval jejich základní parametry – orbitální periodu a amplitudu změn jasnosti.
Pozorování Slunce mělo a má na Hvězdárně Valašské Meziříčí významné místo a tak když se v druhé polovině října na Slunci objevila velká skvrna s označením NOAA 12192, nemohli jsme si ani my její pozorování nechat ujít. A to i přesto, že pozorovací podmínky nám příliš nepřály a to zejména kvůli vysoké oblačnosti a špatným seeingem.
Ačkoli první srpnové dny vypadaly na pozorování nadějně, byla sluneční aktivity do poloviny tohoto měsíce velmi nízká. Četnost slunečních skvrn, erupcí, filamentů a protuberancí začala stoupat až v druhé polovině srpna, nejaktivnější byly oblasti NOAA 12146 a 122149, jejichž snímky vám v tomto článku nabízíme. Zveřejňujeme již tradiční novinky o sluneční aktivitě a pozorování Slunce na Hvězdárně Valašském Meziříčí.
Pozorování proměnných hvězd – září 2014
Zpravidla v dřívějších letech září patřilo mezi měsíce s mnoha jasnými nocemi. V posledních dvou letech ale počasí není příliš nakloněno. Letos bylo během šesti nocí získáno 5196 měření zákrytových dvojhvězd.
Tento rok se červenec příliš nevydařil, bylo jen málo opravdu jasných dnů a mnoho nepříliš aktivních oblastí. V řadě pozorovacích dnů byla vysoká oblačnost nebo se jednalo opravdu jen "díry" mezi mraky. Pokud už počasí přálo, pozorovací podmínky patřily mezi ty dobré a my toho maximálně využili. V měsíci červenci jsme se věnovali zejména pozorování protuberancí. V dalším pravidelném článku přinášíme novinky o sluneční aktivitě a pozorování ve Valašském Meziříčí.
Prázdninové měsíce nebyly příliš štědré na jasné noci. Celkem během dvanácti nocí se podařilo získat 9 535 měření zákrytů proměnných hvězd. Pokračovala kampaň pozorování eruptivní zákrytové dvojhvězdy GJ 3236 Cam. Během dvou měsíců se podařilo zaznamenat celkem 4 výrazné erupce. Tento systém se jeví velmi aktivní. Podrobnější informace přineseme v dalších měsících.
V další části článku uvádím některé publikace, které byly zveřejněny v letošním roce na základě analýzy dat pořízených mimo jiné i na naší hvězdárně. Týká se to zákrytových dvojhvězd SW Lac, EQ Tau, V 1191 Cyg a BD And
Běžné kamerové systémy fungující v síti EDMONd (European viDeo MeteOr Network) a BRAMON (BRAzilian MeteOr Network) pracují s CCTV kamerami, které jsou vybaveny CCD čipy o velikosti 1/2“ a 1/3“ a většinou CCTV objektivy s proměnným ohniskem (varifokální). Tyto systémy disponují zorným polem (FOV) o velikosti kolem 70 stupňů horizontálně a 56 stupňů vertikálně, což odpovídá běžnému PAL D1 signálu s rozměrem obrazu 720x576 pixelů. Kamery v této konfiguraci jsou schopné zaznamenat nejslabší meteory o zdánlivých jasnostech mezi +1,5 a +2,0 mag. Již delší dobu se proto uvažovalo o konstrukci systému s mnohem vyšším dosahem, pokud možno za použití stávajících kamer Watec 902 H2 Ultimate, pouze s využitím světelného objektivu s delší ohniskovou vzdáleností.
Výjimečně aktivní oblast NOAA 12087, o které jsme vás informovali již v souvislosti s erupcemi, měla během prvních pěti dnů svého výskytu na viditelném disku Slunce hned patnáct mohutných erupcí. Některé se nám podařilo zachytit a na konci tohoto článku zveřejňujeme malou fotogalerii. Červen byl zajímavý nejen touto oblastí, ale také množstvím napozorovaných erupcí, během 15 jasných dnů se nám podařilo napozorovat devatenáct oblastí a čtrnáct erupcí v různých filtrech. Přinášíme novinky o sluneční aktivitě a pozorování ve Valašském Meziříčí.