Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Zásadní změnu do pozorování meteorů přinesla moderní technika, zejména vysocecitlivé TV CCD kamery, které umožňují snímat průlety meteorů (zářící stopu) objektivní metodou.
Díky spojení s moderní výpočetní technikou, softwarem a větším počtem stanic dovoluje tato metoda v případě pozorování stejného meteoru z více stanic také výpočet dráhy meteoroidu v meziplanetárním prostoru. Cílem je tedy výpočet dvoj a vícestaničních drah meteoroidů, analýza mateřských těles meteorických rojů a také vyhledávání nových meteorických rojů. Důležitá je také analýza slabých rojů.
Na přiložené mapce se nacházejí pozorovací stanice patřící do sítě CEMeNt (Central European Meteor Network, česko-slovenská amatérská síť) a SVMN (slovenská profesionální síť, SlovakVideoMeteor Network). Obě tyto sítě jsou pak součástí nadnárodní sítě EDMONd.
EDMOND (European viDeo MeteOr Network Database) je databáze drah, která je vypočítaná z dat získaných každodenním pozorováním meteorů pomocí videokamer, které jsou rozmístěné po celém světě. Jedná se tedy o nadnárodní databázi, která spojuje národní video sítě. Vznikla v roce 2011 spojením dosavadních sítí. V současné době spojuje 10 národních sítí: Česko, Slovensko, Itálie, Francie, Polsko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Velká Británie, Ukrajina a Brazílie. V EDMONDu je také začleněna kompletní databáze sítě IMO VMN (International Meteor Organization Video Meteor Network) a také nezávislá chorvatská síť CMN (Croatian Meteor Network).
Síť CEMeNt
Jedná se o společnou videosíť českých a slovenských amatérských pozorovatelů CEMeNt (Central European Meteor Network). Vznikla v roce 2010, toho roku v dubnu se konal na AGO v Modre druhý seminář, kde byla domluvena spolupráce mezi maďarskými, slovenskými a českými pozorovali a také vznik sítě CEMeNt.
Smyslem spolupráce je pořizování záznamů stejných meteorů, které umožňují výpočet světelné dráhy meteoroidu (meteoru) a aproximaci jeho předchozí dráhy v meziplanetárním prostoru. První vícestaniční meteory v rámci sítě CeMeNt byly zaznamenány během aktivity meteorického roje Perseid v srpnu 2010.
Nyní patří do sítě 21 kamer a bylo zachyceno 94 771 meteorů (k 31.12.2014).
Síť SVMN
Jedná se o profesionální síť SVMN (SlovakVideoMeteor Network). Vznikla v roce 2007, do sítě patří v současné době 4 celooblohové kamery a bylo zachyceno 60 107 meteorů (k 31.12.2014).
Tento přehled pozorovacích stanic pro videopozorování meteorů byl zpracován v rámci projektu Společně pod tmavou oblohou, který byl spolufinancován Fondem mikroprojektů, Operační program Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.
autor: Naďa Lenžová