V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Kamera umístěná na observatoři AGO na Slovensku. Je v provozu od října 2009 a jedná se o celooblohovou digitální kameru DMK41AU s rozlišením 1280x960 pixelů, tedy s vyšším rozlišením než v případě běžných stanic s užším zorným polem. Limitní magnituda hvězd +5,5 mag, meteorů do +3,5 mag. Použitý je objektiv typu "rybí oko" Canon 2,4/15 mm, zesilovač jasu obrazu Mullard a zobrazovací objektiv Meopta 1,9/16 mm. Stanice je plně automatická, v kompaktním plastovém obalu, elektronicky ovládané komponenty jsou řízeny elektronikou a procesorem (P. Zigo). Ještě před tím zde však byla kamera Watec 902 H2 Ultimate.
Zřizovatelem stanice je AGO (Astronomicko geofyzikálne observatorium UK Bratislava) Modra. Tato stanice je součástí sítě SVMN (Slovak VideoMeteor Network) a jedná se tedy o profesionální stanici.
Díky této stanice započala spolupráce mezi jednotlivými sítěmi a to v červenci 2009, kdy se podařilo získat první dráhu meteoroidu výměnou dat mezi amatérskou stanicí Bratislava-Cukrová (CEMeNt) a celooblohovou kamerou stanice AGO.
autor: Sylvie Gorková