V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Stanice Nýdek se skládá ze tří kamer, které směřují západním, jihozápadním a severozápadním směrem.
Nejdéle je zde v provozu kameru mířící západním směrem s azimutem 270 stupňů, a to od dubna 2010, jedná se o kameru Watec 902H2 Ultimate s objektivem Computar (f=3,5-10,5 mm, F/1,0). Další dvě kamery této stanice jsou v provozu od roku 2013. Jedná se o kameru Watec 910 HX taktéž s objektivem Computar (f=3,5-10,5 mm, F/1,0) mířící severozápadním směrem s azimutem 310 stupňů, která je v činnosti od listopadu 2013. O měsíc později pak přibyla kamera Watec 902H2 Ultimate s objektivem Computar (f=8 mm, F/1,3) ze zorným polem na jihozápad s azimutem 230 stupňů. Kamery Watec 902H2 Ultimate a Watec 910 HX mají CCD čip o velikosti 1/2“, jedná se o čip Sony Exview HAD CCDII (ICX249AL) a citlivost kamer je 0,0001 lx v BW režimu.
Stanice Nýdek je přednostně využívána pro studium TLE jevů (nadoblačné blesky, atd.), směry zorných polí jsou měněny podle potřeb zaznamenání TLE jevů. Tato stanice není uváděna jako permanentní, neboť jednotlivé kamery nejsou vybaveny ochrannými kryty proti vlivu povětrnostních podmínek. Kamery jsou umístěny na terase rodinného domu a jejich provoz zajišťuje Martin Popek.
autor: Sylvie Gorková