Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Meziplanetární hmota » Meteorické roje » Stanice Nýdek

Stanice Nýdek

Stanice Nýdek se skládá ze tří kamer, které směřují západním, jihozápadním a severozápadním směrem.

Nejdéle je zde v provozu kameru mířící západním směrem s azimutem 270 stupňů, a to od dubna 2010, jedná se o kameru Watec 902H2 Ultimate s objektivem Computar (f=3,5-10,5 mm, F/1,0). Další dvě kamery této stanice jsou v provozu od roku 2013. Jedná se o kameru Watec 910 HX taktéž s objektivem Computar (f=3,5-10,5 mm, F/1,0) mířící severozápadním směrem s azimutem 310 stupňů, která je v činnosti od listopadu 2013. O měsíc později pak přibyla kamera Watec 902H2 Ultimate s objektivem Computar (f=8 mm, F/1,3) ze zorným polem na jihozápad s azimutem 230 stupňů. Kamery Watec 902H2 Ultimate a Watec 910 HX mají CCD čip o velikosti 1/2“, jedná se o čip Sony Exview HAD CCDII (ICX249AL) a citlivost kamer je 0,0001 lx v BW režimu.   

Stanice Nýdek je přednostně využívána pro studium TLE jevů (nadoblačné blesky, atd.), směry zorných polí jsou měněny podle potřeb zaznamenání TLE jevů. Tato stanice není uváděna jako permanentní, neboť jednotlivé kamery nejsou vybaveny ochrannými kryty proti vlivu povětrnostních podmínek. Kamery jsou umístěny na terase rodinného domu a jejich provoz zajišťuje Martin Popek.

 

autor: Sylvie Gorková


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje