Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy

Mediální výstupy

Rakety létaly nad hvězdárnou

Začalo to poutavým vyprávěním o vynálezu střelného prachu, předchůdkyních současných raket a prvních zvířatech a lidech, kteří vzlétli do vesmíru. A protože dnešní pořad pro rodiny s dětmi se jmenoval Cesta ke hvězdám, mohli si ,alí i velcí návštěvníci naší hvězdárny vyrobit z plastových lahví a lepenky vlastní raketu a vzápětí ji na zahradě z odpalovací rampy vypustit k nebi. Aby toho nebylo málo, měl svou premiéru nový padákový systém, s nímž rakety dopadají na zem mnohem měkčeji...


Rakety, čaj a sušenky ve hvězdárně

Ještě dva pořady – vedle běžných večerních pozorování a denních exkurzí – uspořádá do konce školního roku naše hvězdárna. Nejprve to bude Cesta ke hvězdám, která se uskuteční v sobotu 19. června od 14:00 hodin a bude určena rodinám s dětmi. Její součástí bude výroba a vypouštění raket na vodní pohon. O necelý týden později – v pátek 25. června ve 21:00 hodin – vás pozveme na pohodový Čaj o jednadvacáté. Při čaji a sušenkách vám budeme vyprávět o hvězdách, souhvězdích a příbězích, které se k nim váží.


Zatmění Slunce? Nejlepší bylo na papíře!

Kromě dalekohledů a skleněných filtrů mohli návštěvníci naší hvězdárny sledovat dnešní částečné zatmění Slunce také na obyčejném papíře. Stačilo vyměnit nástavec velkého dalekohledu v centrální kopuli za běžný okulár, zaostřit a ve vzdálenosti několika decimetrů přidržet papír do tiskárny. Ubývající kotouč naší mateřské hvězdy byl na něm nádherně vidět, patrné byly dokonce i sluneční skvrny.


Šablony jako pomoc i odměna

Do půlmetrového dutého zrcadla se opírají sluneční paprsky. Uplyne sotva deset sekund, a ze suchého klacíku před zrcadlem se začne kouřit, vzápětí se rozhoří jasným plamenem. „Stačilo jen nalézt správnou ohniskovou vzdálenost,“ vysvětluje odborný pracovník naší hvězdárny Tomáš Pečiva osmákům z místní Základní školy Salvátor a nechá je, aby si pokus na zdejší zahradě sami vyzkoušeli. Následný výklad v učebně, věnovaný základům optiky a bohatý na názorné ukázky, sledovali všichni s nepředstíraným zájmem.


Letošní květen? Chladnější a deštivý

Spíše chladnější a srážkově mírně nadprůměrný – takový byl letošní květen z pohledu meteorologických měření v naší hvězdárně. Průměrná teplota, kterou zdejší stanice Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala, činila 11,7 °C.  Mírně nad průměrem byly dešťové srážky, jejichž měsíční souhrn dosáhl 105,8 milimetru. Jediný zápis do rekordních tabulek přinesl 11. květen, kdy jsme naměřili denní maximum 28,1 °C.


Do hvězdárny na potemnělé Slunce

Jedna ze zajímavých událostí letošního astronomického roku se blíží. Lidé ji budou moci sledovat také v naší hvězdárně. Částečné zatmění Slunce nastane ve čtvrtek 10. června, ve Valašském Meziříčí dosáhne vrcholu ve 12 hodin 45 minut 13 sekund. Měřeno pohledem ze Země, zakryje Měsíc přibližně 17 procent slunečního kotouče. Pozorování pro veřejnost potrvá od 12:00 do 13:30 hodin, k dispozici budou dalekohled v hlavní kopuli i nový přenosný dalekohled, speciálně určený k pozorování Slunce.


Rodinné odpoledne se točilo okolo Slunce

Zahrada naší  hvězdárny dnes po dlouhé době patřila rodinám s dětmi. Někdo dostal do rukou model Marsu, Venuše nebo Země, Kristýna Krásná obíhala okolo Slunce s Jupiterem. „Byl hodně těžký, tatínek mi musel pomoct,“ usmívá se šestiletá dívka z Pržna u Vsetína. Odpoledne pro rodiny s dětmi, první po covidové přestávce, si užívala. „Zajímá mě planetárium, planety mě prostě baví,“ dodává dívka.


O Sluneční soustavě v přírodě

Do tajů Sluneční soustavy v přírodním prostředí budou moci proniknout návštěvníci prvního „pocovidového“ programu pro rodiny s dětmi, který v sobotu 29. května od 14:00 hodin uspořádá naše hvězdárna. Autor pořadu Ladislav Šmelcer jim téměř reálně představí tělesa Sluneční soustavy, která jsou z pohledu člověka nejdůležitější.


Všechno na Mars!

Jak se vyvíjel výzkum Marsu pomocí kosmických sond? Jaké sondy tam nyní pracují a co mají za úkol? A co se bude dít okolo „rudé planety“ v nejbližších letech? Na to se pokusí odpovědět odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený v přednášce nazvané Všechno na Mars!, která proběhne ve středu 26. května v 19:00 hodin – podle aktuálních protiepidemických opatření prezenčně nebo on-line na YouTube kanálu HVM-Edu.


Darované šátky připomínají let Apolla 11

Unikátní dar dnes získala naše hvězdárna. Připomíná přistání člověka na Měsíci. Tři různobarevné bavlněné šátky s nápisy a motivy amerických astronautů a přistávacího modulu představují upomínku na legendární let Apolla 11 z července 1969. Přinesl je sem Vladimír Černý z Valašského Meziříčí se slovy, že je to rodinná památka, kterou by naším prostřednictvím rád uchoval pro další pokolení jako svědectví o této mimořádné události.



   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies