Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Letošní květen? Chladnější a deštivý

Letošní květen? Chladnější a deštivý

Spíše chladnější a srážkově mírně nadprůměrný – takový byl letošní květen z pohledu meteorologických měření v naší hvězdárně.

Průměrná teplota, kterou zdejší stanice Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala, činila 11,7 °C. „Dosavadní rekordy nepřekonala. Nejchladnější květen s průměrnou teplotou 9,5 °C nastal v roce 1991 a nejteplejší s průměrem 16,4 °C v roce 2018,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.

Mírně nad průměrem byly dešťové srážky, jejichž měsíční souhrn dosáhl 105,8 milimetru. „Extrémy přinesly rok 1993, kdy za celý květen spadlo jen 18,6 milimetru, a rok 2010 s 261,6 milimetru srážek,“ nahlíží do statistik Zelený. Ze 31 dnů letošního máje bylo 21 deštivých. „Květnů s takovým a vyšším počtem deštivých dnů bylo od počátku měření v roce 1957 pouze devět. V roce 2010 pršelo dokonce 29 dnů,“ dodává odborný pracovník hvězdárny.          

Letošní květen přinesl také 3 letní dny v řadě. Od 10. do 12. května denní maximum pokaždé překonalo hranici 25 °C. Nejteplejší byl 11. květen s 28,1 °C, přičemž absolutní rekord drží 30. květen 2005 s teplotou 31,5 °C. „Jeden den – 8. květen – byl letos mrazový, s minimem -0,4 °C. Rekord ale pochází ze 4. května 1980, kdy jsme naměřili -3,6 °C,“ připomíná Zelený. 

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje