Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Do tajů Sluneční soustavy v přírodním prostředí budou moci proniknout návštěvníci prvního „pocovidového“ programu pro rodiny s dětmi, který v sobotu 29. května od 14:00 hodin uspořádá naše hvězdárna.
„Představíme tělesa Sluneční soustavy, která jsou z pohledu člověka nejdůležitější,“ avizuje odborný pracovník hvězdárny a autor pořadu Ladislav Šmelcer. „Na zdejší zahradě se návštěvníci podívají na Sluneční soustavu téměř reálně. Prostřednictvím zmenšených modelů Slunce a planet porovnají jejich vzájemné velikosti a vzdálenosti i oběh planet kolem Slunce.“ Kromě hrátek s pevnými i přenosnými modely se účastníci dovědí, jak vidíme vesmír ze Země, budou určovat čas pomocí Slunce a podniknou krátkou exkurzi geologickou expozicí.
Akce se uskuteční jen za příznivého počasí. Zároveň je nutná rezervace na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu info@astrovm.cz - platná bude až po zpětném potvrzení hvězdárnou.
autor: Josef Beneš