Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Šablony jako pomoc i odměna

Šablony jako pomoc i odměna

Šablona. To je nyní v naší hvězdárně často skloňované slovo.

Do půlmetrového dutého zrcadla se opírají sluneční paprsky. Uplyne sotva deset sekund, a ze suchého klacíku před zrcadlem se začne kouřit, vzápětí se rozhoří jasným plamenem. „Stačilo jen nalézt správnou ohniskovou vzdálenost,“ vysvětluje odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva osmákům z místní Základní školy Salvátor a nechá je, aby si pokus na zdejší zahradě sami vyzkoušeli. Následný výklad v učebně, věnovaný základům optiky a bohatý na názorné ukázky, sledovali všichni s nepředstíraným zájmem.

Vzdělávací a výukové programy, které si základní a mateřské školy objednají a ministerstvo školství je zaplatí, po covidové přestávce opět nabírají obrátky. Téměř nemine den, aby školáci nezamířili do hvězdárny nebo astronomové do škol. Někdy se takových programů sejde několik za den. Blíží se závěr školního roku a učitelé se snaží dohnat, co během on-line výuky zameškali...

„Zapojením do šablon učitelům pomáháme se vzděláváním žáků ve vybraných oblastech. Zároveň je to pro nás určitá odměna, protože naše práce nachází praktické uplatnění,“ tvrdí odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus. Každá škola má vlastní šablony na různá témata. Na hvězdárně je, aby pro ně připravila program doslova na míru. „Typické jsou programy Sluneční soustava, Noční obloha nebo Poznávej svůj svět. Zájem je rovněž o experimenty z optiky a hydrostatiky nebo o jednoduché pokusy, které si děti mohou vyzkoušet doma,“ doplňuje Kraus.

Návštěvu hvězdárny oceňují i pedagogové. „Děti se setkaly s odborníkem, který nejenže jim látku odborně vysvětlil, ale také předvedl na praktických pokusech. Ve škole k tomu nemáme potřebné vybavení ani prostory,“ připouští učitel fyziky Jiří Krupa ze Základní školy Salvátor, jenž se svými žáky sledoval program zaměřený na optiku a meteorologii.       

Šablon připravených naší hvězdárnou využívají zejména učitelé ze Vsetínska. Výjimkou ale nejsou ani programy pro školy z okolních regionů Moravskoslezského a Olomouckého kraje. „Pokaždé na konci kalendářního nebo školního roku jsme pod termínovým tlakem, nyní ještě zvýrazněným skutečností, že neprobíhají školní výlety a přednost má výuka. Na druhou stranu některé školy zůstávají poněkud uzavřenější, takže tradiční nápor vcelku zvládáme,“ uzavírá Kraus. 

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies